Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Alarmujący raport. Zmiany klimatu zwiększają ryzyko konfliktów i migracji

46
Podziel się:

Zmiany klimatyczne przyczynią się do wzrostu geopolitycznych napięć oraz migracji - wynika z analiz amerykańskiego wywiadu, Pentagonu i innych rządowych agencji. Eksperci proponują m.in. stworzenie nowej ochrony prawnej dla uchodźców i migrantów.

Alarmujący raport. Zmiany klimatu zwiększają ryzyko konfliktów i migracji
Zmiany klimatu mają bezpośredni wpływ na zjawisko migracji. (©Ajdin Kamber - stock.adobe.com)

Zdaniem Pentagonu oraz ministerstwa bezpieczeństwa narodowego (DHS) zmiany klimatyczne będą miały znaczący wpływ na strategiczne interesy i partnerstwa USA.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zwraca uwagę m.in. na to, że globalne ocieplenie zmienia środowisko naturalne, otwierając nowe granice globalnej rywalizacji. Zagrożenie dla amerykańskich baz w regionie Indo-Pacyfiku stwarza też podnoszenie się poziomu mórz.

Osobny dokument, przygotowany przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) w Białym Domu, dotyczy skutków zmian klimatu dla migracji. Raport jest zarazem pierwszym oficjalnym dokumentem stwierdzającym związek między oboma zjawiskami.

Zobacz także: Dramatyczne skutki zmian klimatu. Zobacz, jak zmieni się twoje miasto

Według NSC migracja jest "formą adaptacji do zmian klimatu, a w niektórych przypadkach odpowiedzią na zagrożenia klimatyczne", wobec czego konieczne jest wyważone podejście do tego zjawiska, by migracje odbywały się w "bezpieczny, uporządkowany i humanitarny sposób".

Putin nie wybiera się do Glasgow

Według autorów opracowania, zmiany klimatu już teraz przyczyniają się do migracji z Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Środkowej. Na skutki zmian klimatu najbardziej narażone są zwłaszcza najuboższe grupy.

Dokumenty opublikowano na krótko przed szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, który rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada. Udział w nim weźmie prezydent USA Joe Biden i kilkunastu członków jego gabinetu.

W szczycie klimatycznym weźmie udział ok. 20 tys. delegatów ze 196 państw, w tym - jak się oczekuje – około 120 szefów państw i rządów. Wiadomo już, że na szczycie nie pojawi się prezydent Rosji Władimir Putin, który zapowiedział, że nie wybiera się do Glasgow.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
dobrodziejka
3 lata temu
Kwaśniewska od zaraz przyjmie paru pod swój dacha, taka dobra pani
Do hipokrytow
3 lata temu
"W szczycie klimatycznym weźmie udział ok. 20 tys. delegatów ze 196 państw" - a jaki jest carbon foot print dla tego spedu?
LOL
3 lata temu
co wspolnego z "uchodzcami" maja byczki w wieku POborowym ?
tom
3 lata temu
A my bedziemy bronic swojego domu!!!!!!!
ronnie78
3 lata temu
Aby znac prawidlowa odpowiedz na pytanie trzeba najpierw byc swiadomy jaka odpowiedz jest dobra a jaka nie - to podstawowe prawo za ktore przyznano nagrode Nobla z psychologii w 2000r. Jest jakze aktualne w swiecie problemow z ekologia, klimatem, energia i wirusami. To ze ludzie migruja nie oznacza ze nie bylo niesprzyjajacych warunkow 100lat temu. Po prostu 100 lat temu bylo 10krotnie mniej ludzi na ziemi a w miejsca w ktorych sie osiedlaja zawsze cyklicznie (co 20-30 lat) dochodzi do np. powodzi, podtopien, susz czy osuwisk blotnych. Problem parcelacji w USA po wojnie secesyjnej jest dzis tak samo aktualny. Dzieci tych ktorym sie nie powiodlo nie maja swego kawalka ziemi i sa zmuszeni znajdowac ja tam gdzie jeszcze machina wolnego rynku nie dotarla.
...
Następna strona