Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Amazon: nie śledzimy pracowników. Ogłoszenie o pracę zniknęło z sieci

5
Podziel się:

Amazon przekonuje, że wcale nie szuka specjalistów ds. bezpieczeństwa, których zadaniem będzie zbieranie informacji na temat tego, czy australijscy pracownicy koncernu chcą zrzeszać się w związkach zawodowych. Kontrowersyjne ogłoszenie zniknęło już z sieci.

Amazon: nie śledzimy pracowników. Ogłoszenie o pracę zniknęło z sieci
Na stronach Amazona pojawiło się niebezpieczne ogłoszenie o pracę Images) (LightRocket via Getty Images, Marcos del Mazo)

Amazon szuka specjalistów od "globalnych operacji bezpieczeństwa". Z opisu obowiązków wynika, że osoby zatrudnione na tym stanowisku miałyby monitorować, czy pracownicy nie planują zrzeszać się w związkach zawodowych.

Po tym, jak sprawa została nagłośniona, firma usunęła ogłoszenia i wyjaśniła, że jej intencją wcale nie jest inwigilacja pracowników. Samo ogłoszenie, przekonuje rzeczniczka Amazona w Australii, zostało sformułowane nieprawidłowo i wkradł się do nie błąd – informuje "The Guardian".

To właśnie australijscy pracownicy nowego centrum magazynowego, które ma ruszyć pod koniec 2021 r., mieliby być poddani kontroli. Koncern chce zatrudnić ponad 2 tys. osób.

Zobacz także: Podatek cyfrowy utemperuje gigantów. "Przynajmniej wzbogaci się nasz kraj"

Na gruncie australijskiego prawa nie jest przesądzone, czy zbieranie informacji o pracownikach narusza przepisy dotyczące dopuszczalnych granic nadzoru. Zresztą w różnych stanach Australii kwestie nadzoru znacząco się od siebie różnią.

Inna sprawa, o czym przekonuje "The Guardian", że Amazon rozwinął takie narzędzia nadzoru nad pracownikami, że już teraz jest w stanie przewidzieć, w których magazynach pracownicy będą chcieli organizować się w ramach związków zawodowych na długo przed tym, jak faktycznie podejmą kroki w tym kierunku.

Jak to robi? Wystarczy połączenie informacji o sytuacji rodzinnej pracowników (liczebność rodzin, zagrożenie ubóstwem), ich pochodzeniu, do tego wiedza o tym, co myślą i mówią o pracodawcy, gdy są przekonani, że nikt niepowołany nie słyszy.

Umiejętne przeanalizowanie tych informacji pozwala ustalić, w których magazynach ludzie wcześniej czy później postanowią połączyć siły i zawalczyć o swoje prawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Khfdfhi
4 lata temu
Jedynie o co można prosić tą firmę w tym momencie to o zakaz stosowania środków dezynfekcyjnych w obiektach podczas pracy gdy ludzie są w środku i pracują gdyż szkodzą na układ oddechowy i skórny więcej nie mam nic do zarzucenia tej firmie lub niech dają osobom w dni dezynfekcji płatne dni wolne chodzi o osoby z astmą i problemami skóry
KRZYŚ
4 lata temu
To dobry pracodawca, daje kase, szkoli, papu jest darmowe i autobus do pracy. A to ze trzeba pracować a nie siedziec na czterech literach to ludzie zapominają. Lepiej plus500, octowe, menelowe i nic nie robic. Tak nie mozna.
Goro
4 lata temu
Australia, obecnie państwo policyjne, tak chętnie wspierało "Solidarność" w Polsce. USA, państwo w którym powstał Amazon, tak chętnie wspierało czterdzieści - trzydzieści lat temu "Solidarność" w Polsce. Amazon: firma znana z zaorywania pracowników na śmierć (liczne przypadki śmierci z przepracowania w miejscu pracy w centralach Amazona na całym świecie) za nędzne wynagrodzenie. Pójść pracować do Amazona to tak jak pójść pracować do obozu koncentracyjnego. Praca ponad siły i wytrzymałość za miskę zupy. Kupujcie dalej i Amazona.
B.
4 lata temu
Dlaczego tam jeszcze ktoś kupuje??? Ludzie nie są solidarni niestety. A Amazon to najgorszy pracodawca, cel: zrobienie z Bezosa najbogatszego gościa w galaktyce, bo na Ziemi już nim jest.
ixi
4 lata temu
W firmach powyżej 100 osób na całym świecie powinien być OBOWIĄZEK ustawowy założenia zakładowej organizacji związkowej. Z zastrzeżeniem - związek nie otrzymuje na działalność żadnych pieniędzy od przedsiębiorstwa, funkcje związkowe nie mogą kolidować z pracą zawodową (czyli nie istniej coś takiego jak etat związkowca), wszelkie zebrania i konferencje związkowe mają się odbywać poza godzinami pracy.