Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
AZL
|

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym. Polska ogląda się na UE ws. neutralności klimatycznej

78
Podziel się

Za 9 lat Polska chce pozyskiwać 30 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Neutralności klimatycznej na pewno nie osiągnie wcześniej niż Unia Europejska. Tak uważa prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w szczycie klimatycznym Climate Leaders Summit. Liderzy spotykają się z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena.

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym. Polska ogląda się na UE ws. neutralności klimatycznej
Prezydent opowiedział się za obniżaniem emisji w sposób, który "jest dla nas dostępny". (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bDYdOUGd

Na pytanie, czy prezydent zadeklaruje, że Polska osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku, odpowiadał także w radiu Zet szef BBN Paweł Soloch. Podkreślił, że padnie deklaracja, iż "zgadzamy się co do kierunku". - Natomiast chcielibyśmy uzgodnić warunki doprowadzenia do tej sytuacji, do celów - zastrzegł.

Sam prezydent z kolei oświadczył: "Na pewno dziś nie powiedziałbym, że osiągniemy neutralność klimatyczną szybciej niż Unia Europejska". - Chcemy do 2030 roku osiągnąć poziom ponad 30 procent energii ze źródeł odnawialnych, czyli trzy razy tyle ile jest dzisiaj. Przy uwzględnieniu naszych realiów wyjściowych jest według mnie założeniem bardzo ambitnym - dodał Andrzej Duda, którego cytuje portal biznesalert.pl.

Prezydent opowiedział się za obniżaniem emisji w sposób, który "jest dla nas dostępny". W tym kontekście wymienił m.in. wzrost wytwarzania energii ze słońca do 1300 MW, czyli wzrost o 176 procent w stosunku do grudnia 2018 roku. Mówił o przechodzeniu z węgla na gaz i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. - Temu służą (...) terminal LNG w Świnoujściu, który jest rozbudowywany do 7,5 mld m sześc. rocznie i planowany kolejny terminal w Trójmieście, a także nitka gazowa z szelfu norweskiego Baltic Pipe – wyliczał.

bDYdOUGf
Zobacz także: "Mój Prąd" rusza po raz trzeci. Dopłaty już nie tylko na fotowoltaikę

Andrzej Duda ocenił też, że rząd PiS zrobił znacznie więcej niż poprzednicy dla energetyki jądrowej. – Mamy poważne porozumienia na poziomie politycznym, które pozwalają je przełożyć na szczebel biznesowy, tworzenie konkretnego podmiotu wspólnego, który będzie mógł rozpocząć proces inwestycji - mówił.

Recenzował także inwestycje w wiatraki. – Nie jestem zainteresowany tym, aby wszędzie w Polsce stały wiatraki. Nie uważam ich za najbardziej szczęśliwy i uroczy element krajobrazu – dodał prezydent. Jego zdaniem mniej kontrowersyjna jest morska energetyka wiatrowa.

bDYdOUGl

Szczyt zorganizowany przez USA rozpoczyna się w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Biorą w nim udział m.in. przywódcy Rosji i Chin. Joe Biden już wcześniej deklarował, że jednym z priorytetów jego prezydentury będzie przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Jedna z pierwszych jego obietnic po zaprzysiężeniu dotyczyła powrotu do paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. (opuścił je Donald Trump). Biden chciałby, aby do 2050 r. gospodarka amerykańska stała się zeroemisyjna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYdOUGG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
Dromader
2 tyg. temu
Dmuchawce, latawce, wiatraki, wiatr. Skądś to znam. Tylko czy to wiatr historii czy wiatry po grochówce.
Kornel.
2 tyg. temu
Znowu buja w obłokach i opowiada głupoty.... Ten człowiek chyba nie wie co mówi i o czym ....
Woźny
2 tyg. temu
Ufff...całe szczęście , że założy łmaskę.
bDYdOUGH
opinia
2 tyg. temu
Przecież PiS (od czasu nielegalnych ustaw z sali kolumnowej cztery lata temu) rżnie polskie dziedzictwo jakim są puszcze i lasy! A A. Duda niestety bzdury mówi o węglu, którego jest już niewiele a sprowadzamy go za ciężkie pieniądze, które mogłyby być zainwestowane w energię odnawialną, zabytkowe młyny wodne, zabytkowe wiatraki (podwójna korzyść, uratowanie dziedzictwa regionalnego i odnawialne źródła energii). PiS i Zj. Prawica to komunizm do kwadratu!!!! Plus średniowiecze!!! Jeszcze są bezkarni.
opinion about...
2 tyg. temu
Przecież PiS (od czasu nielegalnych ustaw z sali kolumnowej cztery lata temu) rżnie polskie dziedzictwo jakim są puszcze i lasy! A A. Duda niestety bzdury mówi o węglu, którego jest już niewiele a sprowadzamy go za ciężkie pieniądze, któe mogłyby być zainwestowane w energię odnawialną, zabytkowe młyny wodne, zabytkowe wiatraki (podwójna korzyść, uratowanie dziedzictwa regionalnego i odnawialne źródła energii). PiS i Zj. Prawica to komunizm do kwadratu!!!! Plus średniowiecze!!! Jeszcze są bezkarni.
...
Następna strona