Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Artur Soboń: już wkrótce będą zmiany w przepisach o uwłaszczaniu gruntów

13
Podziel się:

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada nowelizację przepisów dotyczących uwłaszczenia gruntów. Wiceminister inwestycji zapowiada, że zmiany są już praktycznie gotowe.

Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju
Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (East News, Adam Jastrzebowski/REPORTER)

– W znakomitej większości samorządów jest pełna determinacja, aby wydawać zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Potwierdza ono opłatę i sam fakt przekształcenia, który potem będzie odnotowany w księgach wieczystych. Samorządy mają na to 12 miesięcy – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Użytkowanie wieczyste pod budynkami zabudowanymi na cele mieszkalne przestało istnieć z mocy prawa 1 stycznia 2019 r. Co do zasady użytkownicy wieczyści stali się z mocy prawa właścicielami takich gruntów bez konieczności dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych. Muszą jednak otrzymać zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Pierwsze trzy miesiące po likwidacji użytkowania, nazywanego "reliktem PRL", dowiodły, że urzędy gminy nie są w stanie wyrobić się w przewidzianym w ustawie miesięcznym terminie.

– Wiemy już, że są takie samorządy, z którymi prowadzimy dialog na temat pewnych rozwiązań, ponieważ blokują przekształcenie w sytuacji, w której pojawiają się wątpliwości, np. konieczność podziału na gruncie czy kwestia oceny pomocy publicznej – ocenił Artur Soboń.

Zobacz także: Obejrzyj: Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Dla części miast liczba koniecznych do wydania zaświadczeń przekracza ich możliwości, np. w Warszawie do wydania jest ok. 600 tys. decyzji, czyli ok. 2 tys. w ciągu dnia. Zarząd Unii Metropolii Polskich już zaapelował o wydłużenie terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności do roku 2023. Samorządy mają problemy z nieaktualnymi adresami do korespondencji, czy niejasnym prawem.

Problemy z wydaniem zaświadczeń oznaczają kłopoty dla blisko 2,5 mln nowych właścicieli. Muszą oni zapłacić 20-krotność dotychczasowej stawki opłaty od użytkowania wieczystego. W razie jednorazowej spłaty mogą jednak liczyć na bonifikatę – na terenach państwowych do 60 proc., a na samorządowych – wedle ustalonej przez dany samorząd stawki.

Konieczny jest jednak warunek, aby płatność jednorazowa została wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W Polsce jest ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, a 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych.

Artur Soboń zapewnił, że zmiany są praktycznie gotowe. Mają doprecyzować pewne kwestie i ograniczyć swobodę w interpretowaniu poszczególnych sytuacji przez samorządy.

– Zmiany wprowadzają także element społeczny, bo nie wszystkie samorządy przyjęły bonifikaty dla swoich mieszkańców z tytułu likwidacji użytkowania wieczystego. Wprowadzimy ustawowo bonifikaty dla określonych grup społecznych, np. dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, także na gruntach samorządowych, nie tylko na gruntach Skarbu Państwa – zapowiedział Artur Soboń. – Nie będziemy z tymi zmianami zwlekać. Myślę, że na najbliższych posiedzeniach Sejmu, być może w kwietniu, a pewnie w maju, będziemy już nad nimi pracować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(13)
wektor
5 lata temu
Własność ziemi pod domem czy mieszkaniem to rzecz święta i nie do ruszenia przez setki lat. Chyba że właściciel ziemi umrze bez potomnie i nie zostawi spadkobierców, to wtedy ziemię i wszystko co na niej leży przechodzi na własność skarbu państwa.
Cachorros
5 lata temu
wszystkie te sprawy uwłaszczeniowe są podejrzane, daje się mieszkania za złotówkę jednocześnie mając świadomość wieku bloków i zrzucając odpowiedzialność na mieszkańców co dalej. te wszystkie uwłaszczenia moim zdaniem to przygotowania do podatku katastralnego i zrzucenia na właścicieli całych kosztów gruntowych remontów lub budowania nowych siedlisk. pozorny zysk a w efekcie ogromne koszty przerzucone nazwykłych ludzi. jeszcze PiS trochę blokuje katastręale jak PO dojdzie do władzy, no to z czegoś trzeba będzie sfinansować wyprowadzanie miliardów za granicę.
kmed
5 lata temu
Jakie uwłaszczenie ? Uwłaszczenie to było w komunizmie. W kapitalizmie jak ktos nic nie robi to nic nie ma. Wykupywać grunty powinni ci co są zaradni i czegos sie dorobili. Nieroby powinny płacic za grunty na których stoją ich mieszkania włascicielom- ludziom pracowitym. Przez to u nas nie opłaci się nic robić. Jeszcze na dodatek kierownicza rola partii jak za komuny. Co to za ustrój ?
Cachorros
5 lata temu
W Polsce nie można mówić o uwłaszczeniu bo w tym kraju prawo własności do ziemi to fikcja całkowicie sprzeczna z definicją własności. Własność oznacza że władasz rzeczą w sposób maksymalny, niczym nieograniczony tymczasem państwo nakazuje, zakazuje wiele rzeczy i może wywłaszczyć więc jak to się ma do definicji własności?
wew
5 lata temu
NO TO DZIAŁKA POD K_TOWER STANIE SIĘ WŁASNOŚCIĄ PIS. Po to ta zmiana!!!!!!!!!!!!!!!!!