Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Atak na polską kolej. Doszło do paraliżu, leciał rosyjski hymn

Podziel się:

W nocy z piątku na sobotę doszło do włamania na częstotliwość polskich kolei i nieuprawnionego nadania sygnału radio-stop, który powoduje alarmowe zatrzymanie pociągów - poinformował obserwatorlogistyczny.pl. W czasie przerwy słychać było hymn Rosji i przemówienie Władimira Putina.

Atak na polską kolej. Doszło do paraliżu, leciał rosyjski hymn
Atak na polską kolej (East News, MAREK BAZAK)

PKP PLK SA poinformowała na platformie X (dawniej Twitter), że doszło do włamania na kolejową częstotliwość w województwie zachodniopomorskim. Podczas ataku nadawany był sygnał radio-stop, który uruchamia awaryjne zatrzymanie pociągów w danym rejonie.

W trakcie ataku kolejarze w całej Polsce słyszeli komunikaty zatrzymujące pociągi, ale także hymn Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Statistica - Komisja Europejska

Awaria na kolei, w tle słychać hymn Rosji

W przesłanym komunikacie Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A podała, że do nadawania sygnału radio-stop za pomocą radiotelefonu przez nieznanego sprawcę doszło w piątek o godzinie 21:23 na linii 273 odcinek Daleszewo – Szczecin Główny oraz na linii 351 odcinek Choszczno – Szczecin Główny. Sygnał był odbierany przez posterunki ruchu i maszynistów pociągów znajdujących się w tym obszarze.

Przedstawicielka przewoźnika zwróciła uwagę, że nie ma zagrożenia bezpieczeństwa pasażerów kolei. - Efektem tego zdarzenia są wyłącznie utrudnienia w kursowaniu pociągów - poinformowała. I dodała, że w wyniku nieuprawnionego nadania sygnału radio-stop, do godz. 23.30 ponad 20 pociągów było opóźnionych. Pojawiają się jednak informacje, że nie było to jedynie utrudnienie w kursowaniu pociągu.

Podczas awarii miało dojść do jeszcze jednego incydentu. "Kolejarze w całej Polsce słyszeli komunikaty zatrzymujące pociągi oraz... hymn Rosji. Podobne przypadki zarejestrowano w Szczecinie, Gdyni, Kołobrzegu, Ostrowie, Pleszewie, Pile, Gnieźnie." - napisał Krzysztof Łuksza, który demaskuje i nagłaśnia prorosyjskie działania.

Magdalena Janus z PKP odkreśliła, że o tym incydencie natychmiast powiadomiono odpowiednie służby, m.in. Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policję, straż ochrony kolei oraz przewoźników: PKP Intercity, Polregio, PKP Cargo.

Powołany został również specjalny zespół, składający się z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który na bieżąco monitoruje sytuację oraz czuwa nad bezpieczną i sprawną organizacją ruchu pociągów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl