Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Trzęsienie ziemi w KPRM. Są wstępne wyniki kontroli

698
Podziel się:

Są pierwsze wyniki kontroli przeprowadzonej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wynika z niej, że mogło dojść do naruszenia dyscypliny finansów publicznych poprzez zatrudnienie ekspertów, którzy byli zaangażowani w kampanię wyborczą.

Trzęsienie ziemi w KPRM. Są wstępne wyniki kontroli
W okresie poprzedzającym kampanię wyborczą oraz w jej trakcie w KPRM zatrudniono ponad 100 nowych osób - takie są wstępne wyniki kontroli (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

W KPRM trwa trzęsienie ziemi - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwsze kontrole, które zostały przeprowadzone po przejęciu władzy przez nową ekipę, wykazały, że w okresie poprzedzającym kampanię wyborczą oraz w jej trakcie, zatrudniono ponad 100 nowych osób.

Maciej Wewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu, potwierdza te informacje w rozmowie z dziennikiem:

Na finiszu rządów Mateusza Morawieckiego przyjęto dodatkowych współpracowników – zarówno w charakterze ekspertów, jak i na innych stanowiskach - mówi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Obecnie trwa analiza kompetencji tych osób oraz zadań, które wykonywały. Zdaniem Wewióra zatrudnienie dodatkowych osób było prawdopodobnie związane z kampanią wyborczą i z zadaniami, które powinny być realizowane przez komitety wyborcze, a nie przez KPRM - czytamy w "DGP".

W ubiegłym roku w kancelarii zabrakło 3 mln zł na wynagrodzenia.

Informacje, które zdobył dziennik, sugerują, że na skutek tych doniesień, Jan Grabiec, szef KPRM, zarządził dodatkową, szczegółową kontrolę. Ma na celu sprawdzenie zgodności z prawem tych działań oraz ich zgodności z zasadami dyscypliny finansów publicznych.

Pierwsze wyniki kontroli upoważniają do stwierdzenia, że dyscyplina finansów publicznych została naruszona. Badane będzie również, kto konkretnie odpowiada za ten fakt i kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - mówi w rozmowie z dziennikiem Maciej Wewiór.

Pracownicy zatrudnieni poza korpusem. Pensje w górę

Jak informuje "DGP", dane oficjalne pokazują, że na koniec 2015 r. zatrudnionych w KPRM było 555 osób, a w 2023 r. ta liczba wynosiła już ponad 775 etatów. Jednak te liczby dotyczą tylko członków korpusu służby cywilnej.

W kancelarii pojawiło się wiele innych stanowisk, które określane są jako eksperckie, a nowi pracownicy zostali zatrudnieni poza korpusem. W tym okresie wynagrodzenia w kancelarii wzrosły średnio z ok. 8 tys. zł do 11,4 tys. zł brutto.

Z informacji dziennika wynika, że z wieloma osobami podejmowane są próby mediacji, aby samodzielnie zrezygnowały z pracy. W pierwszej kolejności niemal cały wydział został ściągnięty z pracy zdalnej. Jeśli mediacje nie powiodą się, pracownicy będą zwalniani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(698)
Cińkciarz
2 miesiące temu
Okradanie Polaków i Polski przez pis nie mieści się w głowie!!!!!
Annnnnna
2 miesiące temu
PiS pokazał co potrafi i jego żołnierze (posłowie) kraść kraść a ludzi ciemnotę propagandę kłaść. Nie nawidze PISu nawet mam nadzieję że nigdy już nie będą rządzić bo Polskę by rozkradli całą..
Adam-Jan
2 miesiące temu
Rozwalic te biurokracje!
Damikel
2 miesiące temu
Ci dwoje że zdjęcia to przecież to ci z gangu olsena. Mistrzowie świata w kłamaniu i okradania Polaków i polski. Złoty medal powinni dostać bo lepszych od nich w Polsce już nie da.
jaga
2 miesiące temu
Dokładnie trzeba ustalić co to była za praca, jeśli umowy były prawdziwe, a praca na niby da pozoru, to wynagrodzenia należy odebrać z odsetkami..
...
Następna strona