Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
27.11.2019 12:10

Autosan spóźnił się 20 minut z ofertą. Śledztwo umorzone

Po dwóch latach śledztwa prokuratura umorzyła śledztwo w głośnej sprawie Autosanu. Spółka chciała udowodnić dyrektorowi, który spóźnił się o 20 minut ze złożeniem oferty w przetargu, że naraził pracodawcę na wielką szkodę. Śledczy nie podzielili tej opinii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Autosan spóźnił się ze złożeniem oferty do przetargu. Prokuratura nie dopatrzyła się jednak szkody spółki (Fot: MAREK LASYK/REPORTER)

Jak donosi RMF FM, śledczy uznali, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy spółka poniosła jakiekolwiek straty.

Mówiąc w uproszczeniu, i tak nie wiadomo było, czy Autosan przetarg by wygrał. Nie był bowiem jedyną firmą, która stanęła do wyścigu o dostarczenie pojazdów dla polskiej armii.

Zdaniem prokuratury nie można zarzucać wyrządzenia szkody, skoro nie da się jej oszacować. To byłoby możliwe tylko w przypadku, gdy Autosan wygrałby przetarg i na nim zarobił. Tak się jednak nie stało, więc śledztwo został umorzone.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przypomnijmy, że w 2017 roku kontrakt na autobusy dla wojska starał się polski Autosan. Oferta jednak nie była brana pod uwagę, bo złożono ją 20 minut po czasie. Przetarg ostatecznie wygrał niemiecki MAN.

O kompromitującej wpadce pracowników PGZ, do której należy Autosan, informowało wówczas RMF FM. Z ustaleń rozgłośni wynika, że mimo prostego błędu władze spółki nie próbowały nawet wnioskować o warunkowe umożliwienie im udziału w postępowaniu. Po prostu Autosan nie odwołał się od decyzji o odrzuceniu oferty, choć miał takie prawo.

PGZ przejęła Autosan przed 6 miesiącami, co miało uchronić producenta autobusów od upadku.
Fiasko przetargu na autobusy dla MON. 20 minut opóźnienia warte 30 mln zł

Na skutek tego kuriozalnego i prostego błędu do przetargu stanął tylko jeden dostawca - niemiecki MAN. Dlatego to Niemcy właśnie za prawie 30 mln zł dostarczą naszej armii 26 autobusów.

Sprawę do prokuratury zgłosiło CBA i szefostwo spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2019

DavTo się da sprawdzić, tylko nie z tą prokuraturą. Wystarczy porównać ceny oraz zgodność oferty z SIWZ z ofertą, która wygrała. Jeśli ta Autosanu jest … Czytaj całość

27-11-2019

emeryt46smiech na sali

27-11-2019

typonad 1mln za autobus .... niezle

Rozwiń komentarze (8)