Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Baltic Pipe. Gazociąg dotarł na duński ląd

23
Podziel się:

Na duńskiej wyspie Zelandia zakończyła się operacja wciągania gazociągu Baltic Pipe na ląd. Trasa do przesyłania pierwszych ilości gazu będzie gotowa 1 października 2022 roku. Gazociąg osiągnie pełną przepustowość do końca przyszłego roku.

Baltic Pipe. Gazociąg dotarł na duński ląd
Trasa do przesyłania pierwszych ilości gazu ma być gotowa 1 października 2022 roku. Fot. JOHN RANDERIS HANSEN/AFP/East News
bETwiUzp

"Gazociąg został przeciągnięty za pomocą stalowej liny przez wydrążony tunel o długości 1 km u wybrzeża Faxe. W prace zaangażowany był statek Castoro 10, który sfinalizuje ułożenie ostatniego odcinka na morzu" - poinformowano na koncie projektu na Twitterze.

Analogiczną operację na polskim wybrzeżu w okolicy Pogorzelicy przeprowadzono w pierwszej połowie września. Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Zobacz także: Polska pozbędzie się węgla, a potem gazu z domów? Emilewicz rozjaśnia rządowy plan
bETwiUzr

Polska część gotowa do końca roku

Trasa do przesyłania pierwszych ilości gazu ma być gotowa 1 października 2022 roku. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

bETwiUzx

Za budowę podmorskiej części Baltic Pipe, aż po tzw. suchy spaw na duńskim lądzie odpowiada polski operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Gaz-System buduje ok. 1,3 tys. km gazociągów przesyłowych, a kolejnych 800 km projektuje. Zdaniem prezesa Gaz-Systemu, po powstaniu Baltic Pipe Polska uniezależni się od dostaw gazu z Rosji.

Przypomnijmy, że na początku czerwca Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie na budowę Baltic Pipe ze względów środowiskowych. Duński urząd poinformował jednocześnie, że ​​wydanie nowego pozwolenia środowiskowego może zająć 7-8 miesięcy. Jednak szybko okazało się, że problem ekologiczny związany z budową Baltic Pipe w Danii został rozwiązany i budowa mogła dalej ruszyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwiUzS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
OPTYMISTA
miesiąc temu
Baltic Pipe posłuży Gazpromowi do transportu gazu do Danii. Po drodze gaz będą mogły pobrać pribałtijskie wymiraty. Fragment już działa, transportuje gaz z Finlandii do Estonii. Gaz Gazpromu, oczywiście.
robol
miesiąc temu
ciekawe po ile będziemy ten "tania"norweski gaz odsprzedawali ukrainie? a zapomniałem że oni dostają za darmo
olo
miesiąc temu
będziecie płakać i płacić. Gaz norweski ze wzgledu na warunki w jakich jest pozyskiwany , z dna morskiego był i będzie droższy od rosyjskiego gazu
bETwiUzT
emigrant
miesiąc temu
Benzyna i gaz w Norwegii ,to najdrozszy w Europie , niesamowite
Znaczy
miesiąc temu
sie krzyżuje sie z Nord Stream1+2, ruskie wysadza jak nic dla ochrony żywotnych interesów rasijj
...
Następna strona