Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Będą podwyżki dla nauczycieli. ZNP zabrał głos

291
Podziel się:

Rząd przygotował projekt zakładający, że nauczyciele dostaną podwyżki w wysokości 7,8 proc. Oznacza to, że przeciętna wzrost płac wyniesie ok. 300 zł. Zdaniem samych nauczycieli to zdecydowanie za mało, gdyż inflacja jest wyższa.

Będą podwyżki dla nauczycieli. ZNP zabrał głos
Nauczyciele mają dostać podwyżki, ale ich wysokość nie jest satysfakcjonująca (Getty Images,, Mateusz Wlodarczyk)

Projekt podwyżek przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Teraz opiniuje go Związek Nauczycielstwa Polskiego.

MEiN proponuje podwyżkę w wysokości 7,8 proc. w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od 1 września 2022 r. Proponowany przez resort edukacji wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (tj. mających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) wynosi dla nauczycieli: niemających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – wzrost o 266 zł; mianowanych – wzrost o 293 zł; dyplomowanych – wzrost o 326 zł.

Na inne podwyżki może liczyć kolejna grupa nauczycieli z tzw. drugiej grupy zaszeregowania płacowego (tj. mających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego), tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych). Tutaj zakłada się, że wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wyniesie – dla nauczycieli niemających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – 271 zł; mianowanych – o 275 zł; dyplomowanych – 282 zł.

ZNP: Chcemy negocjacji

ZNP poinformował w poniedziałek na Twitterze, że domaga się podjęcia przez MEiN procedury uzgodnieniowej "polegającej na rozpoczęciu negocjacji ze związkami zawodowymi nad treścią rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli".

Różnica między "opiniowaniem" i "uzgadnianiem" jest spora. ZNP zwraca uwagę, że w tej drugiej sytuacji dochodzi do negocjacji.

Zarobki nauczyciela niższe od minimalnej krajowej

Związek zwraca uwagę, że od 1 stycznia 2023 r. wzrosła płaca minimalna w Polsce – do 3490 zł.

Tymczasem obecnie wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi 3424 zł. To o 66 zł mniej niż wynosi płaca minimalna. Wynagrodzenia nauczycieli na tak niskim poziomie są przyczyną m.in. braków kadrowych w oświacie. Płace nauczycieli powinny wzrosnąć – zaznacza ZNP.

ZNP dodaje, że 5 stycznia zgłosił w Senacie poprawkę do budżetu w zakresie zwiększenia kwoty bazowej dla nauczycieli. Senat ją przyjął. Poprawka ta zakłada wzrost kwoty bazowej o 22,5 proc. Teraz zgodnie z procesem legislacyjnym poprawka powróci do Sejmu.

Przyjęty w budżecie wzrost wynagrodzenia nauczycieli tylko o 7,8 proc. w żaden sposób nie zrekompensuje galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli – podsumowuje ZNP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(291)
Bic
1 godz. temu
Ostatnio mynyster porównywał pensum nauczycieli z Polski z Niemcami. O my good. Ten człowiek jest kabareciarzem? Nie wiem czy zna choć jeden współczynnik ekonomiczny, ale tak stosunek zarobków do cen jest 3x korzystniejszy niż u nas. PiS zafundował Polakom gehennę.
Bobo
1 godz. temu
Mam znajomych w kilkunastu różnych branżach. Od magazyniera po menegera. Sam pracuję w handlu. W każdej z branż od lipca 2022 pensje poszły w górę o średnio 1000zl- 2000zl., a kumpel, który podpisał umowę o pracę w zawodzie handlowiec dostał 6tys brutto plus premie. Pozdrawiam więc biedujacych nauczycieli, których pensja dziś ledwo starcza na kredyt opłaty i przedszkole. Wiem bo się z tego wypisałem po 15 latach. Jeszcze ok 10 lat temu było ok pensja mianowanego z nadgodzinami pozwalała utrzymać się na rozsądnym poziomie. Dziś to bieda totalna. Praca dla kobiet z bogatym mężem, albo na dorobek bez większego zaangażowania.
Maciuś
2 godz. temu
Jak czytam te komentarze nie mam wrażenia ale mam pewnosc że naród mamy tak durny i zawistny jak chciał PiS!!! Tylko w Polsce nauczyciele jako grupa zawodowa są poniżani obrażani. Ale co się dziwić jak rządzą nami zakompleksieni niewykształciuchy!!
Samo
2 godz. temu
Nie ma nakazu pracy w szkole. Nauczyciele podobno mają świetne wykształcenie więc znajdą zajęcie w innych zawodach. Posady z pensjami 10, 20, 30... tys. czekają🤣 Ps. Nikt oprócz nauczycieli nie wie na czym polega ich praca w sierpniu i oni sami stoją na straży tej tajemnicy.
Aza
3 godz. temu
Często dzieci dziedzicza zawody rodziców, jak rodzice -zostają lekarzami, mechanikami , rolnikami i in . Nauczyciele natomiast pilnują by ich dzieci wybrały jednak inny zawód . Ciekawe dlaczego ?
...
Następna strona