Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Będzie lockdown w Polsce? Gowin zwraca się do Rady Dialogu Społecznego

26
Podziel się:

Wspólne stanowisko, które pozwoli oddalić widmo całkowitego lockdownu - tego chce od Rady Dialogu Społecznego jej przewodniczący Jarosław Gowin. To kolejny głos płynący z rządu ws. ewentualnego zamknięcia gospodarki.

Będzie lockdown w Polsce? Gowin zwraca się do Rady Dialogu Społecznego
Jarosław Gowin chce uniknąć całkowitego lockdownu. (Materiały prasowe, KPRM, P. Tracz)

Trwają negocjacje w rządzie co do kwestii lockdownu. Aktywny w tej sprawie jest wicepremier Jarosław Gowin, który kieruje resortem rozwoju, pracy i technologii. Zwrócił się w czwartek z apelem do Rady Dialogu Społecznego.

"Robimy wszystko, aby uniknąć całkowitego lockdownu polskiej gospodarki. Chciałbym, abyśmy razem ze stroną społeczną, reprezentowaną przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, wypracowali rekomendacje i wspólne stanowisko w tej sprawie, które będzie można następnie przedstawić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu" - powiedział Gowin, cytowany w komunikacie ministerstwa.

W komunikacie tym możemy również przeczytać, że kwestia uniknięcia całkowitego zamknięcia gospodarki, była tematem posiedzenia czwartkowego RDS. Od kilku dni przewodniczącym Rady jest Gowin właśnie, który zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Malinowskiego.

Na posiedzeniu Rady obecna była również wiceminister Olga Semeniuk, która zapowiedziała, że trwają prace nad tzw. tarczą prawną. Z komunikatu resortu wynika, że ma to być katalog zamrożenia lub odroczenia niektórych przepisów. Dzięki niemu przedsiębiorcy mają mieć większą szansę przetrwać obecny stan.

Zobacz także: Zobacz: Tarcza antykryzysowa. Firmy w kropce

W ostatnich dniach Jarosław Gowin jest bardzo aktywny i pozostaje w stałym dialogu z przedsiębiorcami. W ostatnich dniach wicepremier rozmawiał z przedstawicielami branż eventowej, targowej, konferencyjnej i szkoleń oraz hotelarskiej - czyli segmentów, które pozostają "zamrożone". Polityk wysłuchał postulatów przedsiębiorców.

- Wszystkie postulaty musimy bardzo dokładnie policzyć i przeanalizować - zaznaczył Gowin. Więcej przeczytasz tutaj.

W money.pl informowaliśmy, że kwestia całkowitego lockdownu pojawiła się na horyzoncie już w ubiegłym tygodniu. Taki pomysł był rozważany na posiedzeniu rządowym. Stanowcze weto zamknięciu gospodarki postawili jednak dwaj wicepremierzy: Piotr Gliński i właśnie Jarosław Gowin.

W ubiegły piątek szef Porozumienia zapewniał, że rząd nie przewiduje kolejnych restrykcji. Strategię zmienić jednak mogła gwałtownie pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Przez ostatni tydzień niemal dzień w dzień bity był rekord zakażeń koronawirusem. Tylko w czwartek przekroczyliśmy barierę 20 tys. zachorowań na COVID-19 w ciągu doby - najwięcej od początku pandemii.

Słowa Gowina podtrzymał jednak Jacek Sasin. Wicepremier i szef resortu aktywów państwowych na antenie RMF FM zapewnił, że rząd nie rozważa obecnie całkowitego lockdownu.

- Mamy już daleko idące ograniczenia. Dodatkowym elementem mógłby być zakaz wychodzenia z domu, poza wyjściami niezbędnymi. My nie planujemy tego typu działań - przekonuje Sasin.

Jest jeszcze inny aspekt, związany z rozlewającymi się po całej Polsce protestami kobiet. Według informacji RMF FM, rząd rozważał całkowite zamknięcie gospodarki od piątku. Odłożył jednak ten scenariusz na półkę z dwóch powodów.

Po pierwsze ludzie i tak nie pozostaliby w domach. Protestujący wciąż będą się gromadzić i wyrażać sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego też lockdown nie ograniczy transmisji wirusa, a zarazem uderzy w gospodarkę i przedsiębiorców.

Po drugie rządzący obawiają się, że... protestujący mieliby więcej czasu na demonstrowanie niezadowolenia. Lockdown i związane z nim częściowe zamknięcie firm doprowadziłoby do tego, że część zatrudnionych by nie pracowała, dzięki czemu mogliby "wolne" przeznaczyć na protesty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Sylwia
3 lata temu
Z niepokojem obserwuję to, jak to się rozwija. Mam nadzieję, że w końcu się to ułoży. Sama jestem kosmetyczką po Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i nie chciałabym ponownego zamknięcia tej branży.
PiS na bruk
3 lata temu
Lockdawn oznacza WOJNĘ domową
g8et77
3 lata temu
jak nie zamkniemy to wirus bedzie dalej szalał
go and win
3 lata temu
Co sie martwisz, co sie smucisz, ze wsi jesteś, na wieś wrocisz
Dalej
3 lata temu
nie będą rozmawiać z pracownikami tylko prezesami jak ich okraść tarczami! Lud porozmawia z wami na ulicy!
...
Następna strona