Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. OKT
|

Będzie trudniej o "prawko"? Ministerstwo chce zmian

97
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w systemie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Nowe przepisy, które proponuje resort, zakładają m.in. wprowadzenie wyższych wymagań w stosunku do osób ubiegających się o stanowiska instruktorów, egzaminatorów oraz wykładowców. Nowe rozwiązania mają zostać zapisane w ustawie o kierujących pojazdami

Będzie trudniej o "prawko"? Ministerstwo chce zmian
Idą zmiany dla chcących zdawać na prawo jazdy (Pixabay)

Szykują się zmiany w zdawaniu na prawo jazdy. Resort infrastruktury chce, by osoby, które będą szkoliły i egzaminowały kandydatów na przyszłych kierowców, wykazywały się większymi kompetencjami. Idzie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. To jednak wierzchołek góry lodowej.

Zobacz także: Wjechał busem w pieszą na przejściu. Nagranie wypadku w lubelskim

Kurs z osobą towarzyszącą

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, z projektu nowelizacji wynika również, że pojawi się nowa możliwość zdawania na prawo jazdy. Resort odpowiedzialny za nowe przepisy chce by można było zdawać w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą, która byłaby opiekunem prawnym zdającego.

Ministerstwo chce także zmian w siatce ośrodków szkolenia kierowców. Ma zniknąć dotychczasowy podział na zwykłe ośrodki oraz ośrodki spełniające dodatkowe wymagania.

Zmiany w szkołach

Proponuje się również zmniejszenie częstotliwości odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów, ale ma zostać wprowadzony obowiązek odbycia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów techniki jazdy — wskazuje PAP.

Zmiany wejdą także do szkół publicznych. Dzieci w 4 klasie szkoły podstawowej mają zostać objęte nauką nowego przedmiotu — "wychowanie komunikacyjne" — wynika z projektu ustawy.

Dodatkowe doszkalanie młodych kierowców

Duża zmiana także szykuje się w samych egzaminach. Pytania zadawane podczas testu nie będą już stanowić informacji publicznej.

Ministerstwo nakłada też zmianę na obowiązek odbycia w okresie między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, obowiązkowego kursu dokształcającego w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym dla wszystkich młodych kierowców. Szkolenie odbywałyby osoby, które popełniły dwa wykroczenia w ruchu drogowym w okresie próbnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(97)
AL.
2 lata temu
Głupota, powinno móc się szkolić pod okiem opiekuna lub innej osoby z prawkiem po wypełnieniu stosownego oświadczenia i oznaczenia samochodu, powinno stworzyć więcej miejsc do szkolenia, placów itp. prywatnych, wyrzucić te śmieciowe pytania zz puli teoretycznych pytań - tak jak w innych krajach, pozwolić naprawdę nauczyć się jeździć, a nie doić kasę bez nauki jazdy.
W01
2 lata temu
System szkolenia kierowców w Polsce jest chory, szkoły jazdy nie uczą jazdy tylko jak zdać egzamin. Głupie pytania na egzaminie czy sama forma egzaminu praktycznego, córka podczas egzaminu przeprosiła pana egzaminatora że nie włączy 4 biegu bo jest za ślisko i po prostu się boi. Czy to jest normalne?
Joop
2 lata temu
Państwo doi nas na cacy, brak pieniędzy. Obywatel nie ma wyboru, zdechnie a odda każdy grosz.
😎😎😎😎😎😎
2 lata temu
Zamiast szukać głupich pomysłów lepiej niech sięgną po te sprawdzone z innych krajów np. Młody kierowca do 5 lat prawka ma limit 5 pkt karnych rocznie a nie 24 to z pewnością ostudziloby młodych do bycia drugim kubicom. A na marginesie zniesienie części głupich pytań na teorii która staje się absurdalnie oderwana od rzeczywistości kierującego.
yxyxxyxy
2 lata temu
Zamiast szkoleń dla młodych kierowców po prostu wydłużcie kurs prawa jazdy do 60h, bo chyba nikt normalny nie myśli, że po 30h to jest kierowca który umie jeździć !
...
Następna strona