Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Bezrobocie rośnie. Zbliża się do poziomu sprzed trzech lat

25
Podziel się

W styczniu stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Bezrobocie rejestrowane zbliżyło się do poziomu notowanego po raz ostatni na początku 2018 roku. Jednak biorąc pod uwagę warunki pandemiczne, wzrost ten jest relatywnie mały.

Bezrobocie rośnie. Zbliża się do poziomu sprzed trzech lat
Bezrobocie w styczniu wzrosło. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIVFNZx

Zgodnie z prognozami ekonomistów w styczniu bezrobocie w Polsce wzrosło. Lekki wzrost był już widoczny pod koniec roku – w grudniu stopa bezrobocia zwiększyła się do 6,2 proc. z 6,1 proc. w listopadzie. Wcześniej, od czerwca, pozostawała bez zmian.

Ekonomiści oceniają, że obserwowany w ostatnim czasie wzrost jest zgodny ze wzorcem sezonowym obserwowanym w ubiegłych latach.

bDIVFNZz

"W porównaniu do ostatnich miesięcy, kiedy to właściwie pozostawała na tym samym poziomie, jest to wyraźne wybicie w górę. Jeśli jednak spojrzeć na różnice między grudniem i styczniem w poprzednich latach, to ten wzrost jest "normalny”. A uwzględniając warunki pandemiczne, można nawet powiedzieć, że relatywnie mały" - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Zobacz także: Tylko jedna sieć sprzedająca elektronikę i agd zapłaci podatek handlowy

Jednak stopa bezrobocia rejestrowanego zbliżyła do poziomu notowanego po raz ostatni na początku 2018 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec stycznia wyniosła 1 mln 90,4 tys., czyli o 43,9 tys. więcej niż w grudniu oraz o 168,2 tys. więcej niż w styczniu rok temu.

bDIVFNZF

Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 115,1 tys., o 9,2 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 25,5 proc. mniej niż przed rokiem

"Miesięczny przyrost bezrobotnych niższy niż w ostatnich latach. Utrzymujące się obostrzenia nie przyniosły z początkiem roku poważniejszych negatywnych skutków dla rynku pracy” – oceniają ekonomiści Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIVFOaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Ziutek
1 tyg. temu
brawo PIS!!!! Obiecaliście nam za miskę ryżu robić z kagańcami na twarzy...Dobra zmiana!
sens ej
1 tyg. temu
to są dane zarejestrowanych bezrobotnych a co z tymi którym sie nie chce do UP isc albo nie widza w tym sensu ? :)
Krwawnik
1 tyg. temu
Za rok, najwyżej dwa bezrobocie będzie 30 % .Kraj rozkradziony,zadłużony a ceny i inflacja jaka była za komuny . Ciemna masa będzie stać w kolejkach bo i tak nie ma co robić i będzie wreszcie tak jak im się podoba.
bDIVFOab
XXL
1 tyg. temu
Lata 90 wracają w wielkim stylu z inflacją, bezrobociem i ogólną beznadzieją ah i jeszcze dewaluacja się nam szykuje.
jeden
1 tyg. temu
ja myślę że same zwolnienia w budżetówce w związku z pandemią które to były nakazane odgórnie spowodowały kilkukrotnie większy wzrost bezrobocia niż jest podany w tym artykule . powodzenia we wciskaniu ciemnoty
...
Następna strona