Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce nieco w górę. Rząd nie będzie zaskoczony

107
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał nowe informacje na temat rynku pracy w Polsce. Z danych GUS wynika, że w grudniu 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. To nieco więcej niż w listopadzie.

Bezrobocie w Polsce nieco w górę. Rząd nie będzie zaskoczony
Bezrobocie w grudniu 2022 r. było większe niż miesiąc wcześniej (East News, Piotr Kamionka)

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 812,3 tys. wobec 800,2 tys. osób miesiąc wcześniej. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 5,2 proc. O zaskoczeniu nie ma więc mowy.

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 113 tys. nowych bezrobotnych, czyli o 11,4 proc. więcej rok do roku, ale o 1,1 proc. mniej niż w listopadzie. Wyrejestrowano z urzędów pracy natomiast 100,9 tys. osób. To spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz grudnia 2021 r. o ponad 9 proc.

Z tytułu podjęcia pracy z rejestrów urzędy w zeszłym miesiącu wycofały 59,6 tys. osób - o ok. 0,7 proc. więcej niż w listopadzie 2022 r., ale o 6 proc. więcej w ujęciu rocznym. Wpływ na to może mieć spadek liczby ofert dla bezrobotnych. W grudniu 2022 r. zgłoszono ich 68,3 tys., a przed rokiem - 97 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spirala płac niebezpiecznie się rozkręca. "Może ją przerwać wzrost bezrobocia i upadek przedsiębiorstw"

Bezrobocie w Polsce. W którym województwie jest największe?

GUS podał też, jak bezrobocie wyglądało w poszczególnych województwach. W grudniu najniższe było w Wielkopolsce - 2,9 proc. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ region ten od lat może pochwalić się najlepszym wskaźnikiem.

Na drugim miejscu jest Śląsk ze stopą bezrobocia w wysokości 3,7 proc. Trzecim - znajdujące się przy granicy z Niemcami woj. lubuskie. Tam, według GUS-u, bez pracy pozostaje 4,4 proc. mieszkańców aktywnych zawodowo.

Na końcu tabeli znalazło się Podkarpacie ze stopą bezrobocia wynoszącą 8,8 proc. Nieco lepiej jest na Warmii i Mazurach z wynikiem 8,7 proc. Trzecie od końca jest woj. lubelskie (8,1 proc.).

W pozostałych województwach (wymienionych zgodnie z porządkiem alfabetycznym) stopa bezrobocia wynosi: woj. dolnośląskie - 4,5 proc., woj. kujawsko-pomorskie - 7,4 proc., woj. łódzkie - 5,4 proc., woj. małopolskie - 4,5 proc., woj. mazowieckim - 4,2 proc., woj. opolskim - 6,1 proc., woj. podlaskim - 7,3 proc., woj. pomorskim - 4,6 proc., woj. świętokrzyskim - 7,7 proc., woj. zachodniopomorskim - 6,7 proc.

Najbliższe miesiące będą gorsze

- Takie zmiany są typowe dla tego wskaźnika w grudniu - komentuje nowe dane GUS-u Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE przewiduje jednak niewielki wzrost stopy bezrobocia w najbliższych miesiącach. Ma to wynikać ze spowolnienia gospodarczego.

Druchyn ocenia, że pogorszenie sytuacji wynikać będzie z redukcji kadr przez firmy. - Duże przedsiębiorstwa zaczęły zwalniać część pracowników, chociaż skala nie jest masowa. Jest to wynik nadchodzącego spowolnienia gospodarczego - stwierdził ekspert.

Analityk prognozuje, że w najbliższych miesiącach pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia.

Eurostat: bezrobocie w Polsce jednym z najniższych w UE

Jak wspomnieliśmy, z danych GUS wynika, że w listopadzie 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc., czyli tyle samo co w październiku. Inne dane podał jednak unijny urząd statystyczny.

Eurostat poinformował wówczas, że stopa bezrobocia w Polsce w listopadzie wyniosła 3 proc. i pozostała na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej. Tym samym liczba bezrobotnych wyniosła 512 tys. Miesiąc wcześniej było ich 517 tys.

- Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w listopadzie – wspólnie z Niemcami – uplasowaliśmy się na drugim miejscu z wynikiem 3 proc. Niższy wskaźnik zanotowały jedynie Czechy (2,7 proc.) - mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Z czego wynika różnica między danymi polskiego i unijnego urzędu? W uproszczeniu można stwierdzić, że Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby, które nie pracują, a mogą i chcą znaleźć pracę. GUS za to podaje po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Część z nich jest w bazie, lecz nie chce żadnego zajęcia lub np. pracuje "na czarno".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
Na wojnę Pola...
2 tyg. temu
Więcej uk w Polsce więcej dodatków dla uk w Polsce więcej pracy dla uk w Polsce! Siedzę w domu pół roku bez pracy na zasiłku żona pracuje dzieciak się uczy w wieku 14lat gdy szukam pracy i dzwonię do pracodawców to w ogłoszeniach jest napisane czarnym drukiem przyjmę do pracy tylko uk a przez tele odzywa się jakiś typ z akcentem uk i pyta się czy jestem uk bo tylko przyjmują uk! Przez nasz rząd to już nie jest Polska tylko jak narazie w 60% uk ale to tylko kwestia czasu! Drodzy rodacy nic już nie zrobimy jedynie co nam zostanie to czekać na wojnę i przegonić z naszej polskiej ziemi wszystkich uk i tych ruskich kacapów co będą wchodzić na naszą ziemię! POLSKA DLA POLAKÓW!!!!!!!!! Zwyciężymy to dla naszych dzieci i wnuków! Na wojnę Polacy rodacy! Na wojnę... na wojnę...!!!!!!!!!!!!!!!
czytaciel
2 tyg. temu
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 812,3 tys. wobec 800,2 tys. osób miesiąc wcześniej. Wyrejestrowano z urzędów pracy natomiast 100,9 tys. osób .. z tytułu podjęcia pracy z rejestrów urzędy w zeszłym miesiącu wycofały 59,6 tys. osób..się pytam gdzie wcieło 30 tys osób?
Damian
2 tyg. temu
Poczekajmy niech no najpierw firmy jak i przedsiębiorcy dostaną rachunki nowe za gaz i prąd.
Wyborca
2 tyg. temu
my nie jesteśmy zaskoczeni. Tak doją samorządy, okradają nas podatników...złodziejstwo w PIS na każdym kroku, doją nawet spółki w których pracują. Przestępcy i Skandaliści powinni trafić do paki a nie szykują kolejny wałek wyborczy by dalej rządzić...to żarty? Firmy tak dojechane kosztami, podatkami opłatami, to nic dziwnego ,ze bezrobocie rośnie. Brawo PISSSSS
SOS
2 tyg. temu
UTRZYMANIE KRAINY U.....I ICH LUDZI KOSZTUJE...
...
Następna strona