Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

Bezrobocie we wrześniu. GUS podał najnowsze dane

10
Podziel się

Stopa bezrobocia we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu utrzymała się na poziomie 6,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wrzesień może być ostatnim miesiącem stabilizacji. Wzrost bezrobocia wydaje się nieunikniony.

Bezrobocie we wrześniu. GUS podał najnowsze dane
(Pixabay, pixabay)
bDnHodVh

Ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Już w maju liczba ta przekroczyła okrągły milion. Na koniec września było to dokładnie 1mln 23,7 tys. osób.

To o 4,3 tys. mniej niż w sierpniu i aż o 172,5 tys. więcej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,1 proc., czyli utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, natomiast w skali roku wzrosła o 1 pkt. proc. Przypomnijmy, że stopa bezrobocia to stosunek liczby osób bez pracy do liczby ludności aktywnej zawodowo.

bDnHodVj
Zobacz także: Biznes liczy na wsparcie rządu. Nowa tarcza antykryzysowa? "Z całą pewnością nie"

Do spadku liczby bezrobotnych we wrześniu mogły przyczynić się zwiększone prace sezonowe w rolnictwie czy sadownictwie, ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

- W październiku, w normalnych okolicznościach, bezrobocie jeszcze także spadało w ostatnich latach, ale w tym roku sytuacja gospodarza jest diametralnie inna i liczba bezrobotnych może już nieco wzrosnąć - ocenia Kurtek.

bDnHodVp

- Wzbierająca w szybkim tempie druga fala pandemii koronawirusa, znacznie większego kalibru niż pierwsza, wprowadzone już restrykcje i czekające gospodarkę kolejne obostrzenia, będą odbijać się na rynku pracy. To, jak duże piętno odciśnie druga fala pandemii na rynku pracy, znowu zależeć będzie od skali pomocy publicznej - dodaje.

Zdaniem ekonomistki wzrost bezrobocia staje się nieunikniony. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia osiągnie maksymalnie 7 proc., prawdopodobnie znajdzie się pomiędzy 6,5-6,9 proc.

- Rynek pracy wchodzi w nowe restrykcje zahibernowany, ale nie rozpędzony - oceniają natomiast ekonomiści mBanku.

bDnHodVq

Wybuch epidemii koronawirusa zatrzymał trend spadkowy bezrobocia w Polsce. W kwietniu, po zamrożeniu gospodarki, wskaźnik wzrósł z 5,4 do 5,8 proc. Od czerwca utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

We wrześniu stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim. W skali roku zwiększyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w zachodniopomorskim (o 1,4 pkt. proc.), natomiast najmniej – w mazowieckim oraz podlaskim (po 0,7 pkt. proc.).

Statystyki za wrzesień podane przez GUS w piątek są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

bDnHodVr
bDnHodVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Twój nick
miesiąc temu
Tak, tak! Bezrobocie niby 6%, a 16mln osób w wieku produkcyjnym musi utrzymywać 13mln arystokracji nieskalanej pracą
eryk
miesiąc temu
dane ,te akurat są z 1992 roku .dzisiejsze dane sa zastraszajace 30 % bezrobocia ,zamkniete( zbankrutowane )firmy male i wieksze ,brak pomocy od panstwa .duze firmy zwalniaja tasmowo po 1200 osob ,zadnych odpraw ,teoretycznie tylko obietnice 3-miesieczne i odszkodowanie ,ale tylko na papierze .bo nie ma pieniedzy .kochani polski juz nie ma .
wyPad
miesiąc temu
Uwierzę prędzej psu sąsiada, że mnie nie capnie niż tym z PiS-u. Wytrenowani na socjotechnikach KK już pokazali co potrafią. Ludzie masowo tracą pracę a oni nadal wciskają kit, że tylko 6,1%
bDnHodVL
Zxc
miesiąc temu
Bzdurne dane. Propaganda sukcesu z PZPR.
serew
miesiąc temu
zaklady miesne padly w calej polsce ,kurze fermy padly w calej polsce ,produkcja wszystkiego padla w calej polsce ,to co jemy ,kupujemy ,ustawiamy to zmagazynowane z lat poprzednich chinskie towary .