Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
ANA
|

Bezrobocie we wrześniu. GUS podał najnowsze dane

10
Podziel się:

Stopa bezrobocia we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu utrzymała się na poziomie 6,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wrzesień może być ostatnim miesiącem stabilizacji. Wzrost bezrobocia wydaje się nieunikniony.

Bezrobocie we wrześniu. GUS podał najnowsze dane
(Pixabay, pixabay)
bEChshfp

Ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Już w maju liczba ta przekroczyła okrągły milion. Na koniec września było to dokładnie 1mln 23,7 tys. osób.

To o 4,3 tys. mniej niż w sierpniu i aż o 172,5 tys. więcej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,1 proc., czyli utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, natomiast w skali roku wzrosła o 1 pkt. proc. Przypomnijmy, że stopa bezrobocia to stosunek liczby osób bez pracy do liczby ludności aktywnej zawodowo.

bEChshfr
Zobacz także: Biznes liczy na wsparcie rządu. Nowa tarcza antykryzysowa? "Z całą pewnością nie"

Do spadku liczby bezrobotnych we wrześniu mogły przyczynić się zwiększone prace sezonowe w rolnictwie czy sadownictwie, ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

- W październiku, w normalnych okolicznościach, bezrobocie jeszcze także spadało w ostatnich latach, ale w tym roku sytuacja gospodarza jest diametralnie inna i liczba bezrobotnych może już nieco wzrosnąć - ocenia Kurtek.

bEChshfx

- Wzbierająca w szybkim tempie druga fala pandemii koronawirusa, znacznie większego kalibru niż pierwsza, wprowadzone już restrykcje i czekające gospodarkę kolejne obostrzenia, będą odbijać się na rynku pracy. To, jak duże piętno odciśnie druga fala pandemii na rynku pracy, znowu zależeć będzie od skali pomocy publicznej - dodaje.

Zdaniem ekonomistki wzrost bezrobocia staje się nieunikniony. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia osiągnie maksymalnie 7 proc., prawdopodobnie znajdzie się pomiędzy 6,5-6,9 proc.

- Rynek pracy wchodzi w nowe restrykcje zahibernowany, ale nie rozpędzony - oceniają natomiast ekonomiści mBanku.

bEChshfy

Wybuch epidemii koronawirusa zatrzymał trend spadkowy bezrobocia w Polsce. W kwietniu, po zamrożeniu gospodarki, wskaźnik wzrósł z 5,4 do 5,8 proc. Od czerwca utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

We wrześniu stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim. W skali roku zwiększyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w zachodniopomorskim (o 1,4 pkt. proc.), natomiast najmniej – w mazowieckim oraz podlaskim (po 0,7 pkt. proc.).

Statystyki za wrzesień podane przez GUS w piątek są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEChshfS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
wyPad
11 miesięcy temu
Uwierzę prędzej psu sąsiada, że mnie nie capnie niż tym z PiS-u. Wytrenowani na socjotechnikach KK już pokazali co potrafią. Ludzie masowo tracą pracę a oni nadal wciskają kit, że tylko 6,1%
moyo
11 miesięcy temu
za chwilę dołączą do tego grona zwalniani urzędnicy.
Zxc
11 miesięcy temu
Bzdurne dane. Propaganda sukcesu z PZPR.
bEChshfT
Ola
11 miesięcy temu
Zwolnić emerytów i bezrobocie będzie 0.
wszy
11 miesięcy temu
kopalnie zamykaja (nagle sie okazuje ze wegiel jest be), stocznie nie istnieja ,bylismy potegą swiatową .