Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bon turystyczny 1000 plus. Rzecznik MŚP apeluje, by program objął wszystkich podatników

242
Podziel się

Bon turystyczny 1000 plus powinien trafić do wszystkich podatników - tak uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Zaapelował on do rządu, aby ten nie ograniczał nowego programu tylko dla zatrudnionych na umowie o pracę oraz zarabiających poniżej 5,2 tys. złotych brutto.

Bon turystyczny 1000+ powinien być dla wszystkich płacących podatki - uważa rzecznik MŚP (zdj. ilustracyjne).
Bon turystyczny 1000+ powinien być dla wszystkich płacących podatki - uważa rzecznik MŚP (zdj. ilustracyjne). (wp.pl)
bDUBxndx

Program 1000 plus zapowiedziała w programie "Money. To się liczy" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Choć bony turystyczne trafią do pracowników, to mają być pomocą dla branży turystycznej, która mocno ucierpiała przez kryzys wywołany trwającą pandemią koronawirusa.

O bony na wakacje będą mogli ubiegać się wszyscy Polacy, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę i zarabiają poniżej średniej krajowej (5,2 tys. złotych brutto). Właśnie ten aspekt programu nie satysfakcjonuje Adama Abramowicza.

- Uważamy, że taki bon, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki - zaapelował rzecznik małych i średnich przedsiębiorców w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

bDUBxndz
Zobacz także: Zobacz też: Dziura budżetowa może być ogromna. "Dane są wciąż zbierane"

Abramowicz tłumaczył też, że poza "drobnymi wyjątkami" nie ma branż, które nie ucierpiały w wyniku trwającego kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Branża turystyczna jednak ucierpiała wyjątkowo mocno i w zasadzie bieżący rok może już spisać na straty - przynajmniej ta jej część, która specjalizuje się w wyjazdach zagranicznych.

Rzecznik podkreślił, że sytuacja turystyki zmieni się znacznie, ponieważ już teraz coraz więcej Polaków organizuje wyjazdy na własną rękę, unikając pośredników.

bDUBxndF

- Jest to zapewne jakaś szansa dla krajowych usługodawców z tej branży. Głównym klientem w polskich górach czy nad Bałtykiem w dalszym ciągu są nasi rodacy, więc przy braku zagranicznej konkurencji istnieje szansa na to, że branża na brak pracy narzekać nie będzie - podkreślił rzecznik MŚP.

Polacy popierają rządowy pomysł ratowania turystyki - wynika z badania na panelu Ariadna zleconego przez Wirtualną Polskę oraz money.pl. 53 proc. z nas popiera pomysł bonów turystycznych. Zdecydowaną aprobatę wyraził niemal co czwarty badany.

Jednak udział w programie jest dobrowolny. Oznacza to, że pracodawca sam zdecyduje, czy chce przekazać swoim pracownikom bony turystyczne i dorzucić się do nich z własnych środków. Rządowy pomysł bowiem zakłada, że na 1 tys. złotych na bonie 900 złotych da państwo, a 100 złotych przedsiębiorcy. W przyszłych latach te proporcje mają się zmieniać. Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z money.pl ocenił, że fakt, iż przedsiębiorca musi dołożyć pieniądze z własnej kieszeni, może być czynnikiem hamującym program.

bDUBxndG

Łącznie program ma pochłonąć 7 mld złotych z budżetu państwa, a skorzystać z niego ma ok. 7 mln obywateli. Wicepremier Emilewicz dodała, że w następnych latach udział państwa w tym programie będzie się zmniejszać.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUBxnea
KOMENTARZE
(242)
Bolo
11 miesięcy temu
znowu durne podziały dla jednych+500 Tarcze bony 1000zł 13 14 a ja płace na ro wszystko i nic nie mam z tego
niecik
11 miesięcy temu
Samozatrudnieni i inni drobni przedsiębiorcy dostali dużo więcej, nawet bezzwrotnej kasy, niż pracownik, któremu obcięto etat lub jest na postojowym, czy to ma być sprawiedliwe, że teraz wszyscy chcą 1000 +
ja
11 miesięcy temu
ok rozumiem że te pieniądze/bony od pracodawcy na urlop jako pracodawca odliczę w 100 % od należnego podatku
bDUBxneb
unia
11 miesięcy temu
Bony, zapomogi, paczka raz w roku, jakaś zupa na rynku miasta od święta, 13 emerytura, 500+. A może tak dać ludziom godnie zarobić?
Ww
11 miesięcy temu
Niech ten śmieszny rząd nie zabiera mi połowy zarobków w podatkach,a sam sobie ogarnę te wakacje bez niczyjej łaski!
...
Następna strona