Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Boris Johnson podpisał umowę handlową z Unią Europejską

3
Podziel się:

Boris Johnson podpisał umowę handlową wynegocjowaną przez Wielką Brytanię z Unią Europejską. - Traktat, który właśnie podpisałem, nie jest końcem, lecz nowym początkiem - powiedział premier Zjednoczonego Królestwa.

Brexit. Boris Johnson podpisał umowę handlową z Unią Europejską
Brexit z umową handlową. Premier Boris Johnson podpisał traktat. (PAP/EPA, PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA, FACUNDO ARRIZABALAGA)

Boris Johnson podpisał umowę o przyszłych relacjach handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w środę po południu. Tuż po tym, jak ustawę implementującą wynegocjowane regulacje do brytyjskiego prawa, poparła Izba Gmin.

- Traktat, który właśnie podpisałem, nie jest końcem, lecz nowym początkiem, i myślę, że to początek tego, co będzie wspaniałą relacją między Wielką Brytanią a naszymi przyjaciółmi i partnerami w UE - powiedział Johnson.

Zobacz także: Brexit. Przesyłka z Wielkiej Brytanii. "Trzeba będzie zapłacić podatek"

Obecnie nad trwa debata nad ustawą w Izbie Lordów. Obserwatorzy brytyjskiej sceny politycznej nie mają wątpliwości, że jest ona formalnością, a wyższa izba poprze akt prawny. Wtedy zaś ostatnim krokiem do jego wejścia w życie pozostanie aprobata królowej.

We wtorek umowę o handlu przyjęły państwa unijne. Żadne z nich nie zgłosiło sprzeciwu do zapisów traktatu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali w środę w Brukseli umowę handlową z Wielką Brytanią w imieniu UE. Z kolei premier Boris Johnson będzie sygnował ją w Londynie w imieniu Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły 24 grudnia porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, o czym szczegółowo informowaliśmy w money.pl. Dzięki umowie od początku 2021 roku nie wejdą w życie cła i inne ograniczenia handlu, które byłyby dotkliwe dla obu stron.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się ponad cztery lata temu, gdy w referendum za wystąpieniem z UE opowiedziało się 52 proc. Brytyjczyków. Od tego czasu dwukrotnie zmienił się premier Zjednoczonego Królestwa i dwukrotnie przekładano termin wyjścia kraju z Unii.

Formalnie Wielka Brytania opuściła szeregi Unii Europejskiej 1 stycznia 2020 roku, ale do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia, związana jest jeszcze unijnym przepisami. Po tej dacie relacje Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej regulować będzie właśnie umowa handlowa, którą obie strony wynegocjowały tuż przed upływem czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Mic
3 lata temu
Uwazam ze Polska tez powinna wysc z UE .UNIA NIE JRST NAM POTRZEBNA .15LAT JESTESMY W UE I ZARABIAMY NADAL 3KROTNIE MNIEJ NIZ I NIEMCA TO PYTAM SIE POCO NAM TA UNIA?
MAKUCH
3 lata temu
Mają rację że opuścili UE są niezależni ich gospodarka ma wszystkie gałęzie przemysłu i przynoszą zyski z exportu będzie im UE wprowadzać ograniczenia są Niezależnym Państwem z kim będą chcieli handlować to będą
JAR
3 lata temu
CIEKAWE DLA KOGO TA UMOWA BĘDZIE KORZYSTNA,DLA ANGOLI CZY UNII I NIEMCÓW.JAK NA RAZIE TO WPROWADZILI ANGOLE PASZPORTY DO NICH,A O TYM ŻEBY TEZ MIELI PASZPORTY ANGLICY WJEŻDŻAJĄCY DO UNII ANI SŁOWA.CO TO WIĘC ZA UMOWA JEDNOSTRONNA??????????????????