Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Brexit. Kraje europejskie już zwiększają zatrudnienie w służbie celnej

1
Podziel się:

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE konieczne będą kontrole celne na granicach państw członkowskich. Choć nie wiadomo, na jakich zasadach odbędzie się brexit, kraje europejskie już zwiększają zatrudnienie wśród celników.

Wielka Brytania trzykrotnie odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia z UE
Wielka Brytania trzykrotnie odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia z UE (East News, Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Unia Europejska wprowadzi kontrole celne i zacznie pobierać cła przewozowe niezwłocznie po brexicie bez umowy - ostrzegł unijny komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici. - Wszyscy członkowie UE zgodzili się, że kontrole celne będą musiały zostać wprowadzone, gdy tylko Wielka Brytania opuści Wspólnotę.

- Unijny kodeks celny będzie stosowany na wszystkie towary przybywające z Wielkiej Brytanii - dodał.

Każdego dnia 11 tysięcy pojazdów pokonuje trasę między Dover i Calais lub korzysta z tunelu pod kanałem La Manche. Nie wszystkie samochody będą sprawdzane. O tym, który samochód zostanie zatrzymany, zadecyduje analiza ryzyka – donosi serwis TVN BiŚ.

Niektóre kraje członkowskie zaczęły już zwiększać zatrudnienie w służbie celnej i granicznej. W Belgii zatrudniono 400 osób, we Francji - 700, w Niemczech i Holandii - po 900, a w Irlandii - ponad 400. Z szacunków komisarza wynika, że w niektórych krajach Wspólnoty nastąpi wzrost zgłoszeń celnych o 40-50 proc.

Obejrzyj: Rekordowe wyniki PZU

Pierre Moscovici przyznał, że unijne firmy handlujące z Wielką Brytanią muszą być gotowe na dodatkowe koszty oraz zwiększoną biurokrację.

- Bez porozumienia o wyjściu aktywność tysięcy europejskich firm i podróżujących będzie zakłócona przez wprowadzenie kontroli celnych - oświadczył.

Na jakim etapie są rozmowy o brexicie?

Wielka Brytania trzykrotnie odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Teraz ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w UE i szukanie sposobu na wyjście z impasu.

Takim wyjściem mogłoby być na przykład przeprowadzenie ponownego referendum albo wypracowanie innego modelu relacji z UE (np. pozostanie w unii celnej).

Specjalny szczyt w sprawie brexitu został zwołany na najbliższą środę, 10 kwietnia. Przywódcy krajów i Unii spotkają się najprawdopodobniej o godzinie 18 i czekają ich nocne rozmowy.

Theresa May na początku tygodnia podkreślała, żeprzedłużenie terminu wyjscia z Unii też jest jej na rękę, ale "nie powinno być zbyt długie". Mówiła też o wypracowaniu nowego planu, który ma konsultować z liderem opozycji Jeremym Corbynem.

Jeśli chodzi o termin, to dokładna data ma być również zatwierdzona przez Izbę Gmin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
cvb
5 lata temu
kiedyś była Teeresa Orłowska... a tej tu to nie znam...