Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zakaz pieców gazowych w UE? Padły daty

1748
Podziel się:

Portalsamorzadowy.pl informuje, że ostateczna wersja projektu nowelizacji dyrektywy budynkowej ma być gotowa jeszcze w tym roku. Potem ma ona zostać przyjęta przez władze Unii Europejskiej. Serwis dodaje, że aktualna wersja zakłada wprowadzenie w latach 2028-2030 zakazu montowania w nowych budynkach pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny.

Zakaz pieców gazowych w UE? Padły daty
Unia zabroni pieców gazowych? Trwają kluczowe negocjacje w UE (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Marcin Bielecki)

Portalsamorzadowy.pl informuje także, że według projektu, w latach 2035-2040 zakaz miałby objąć także istniejące budynki, które przechodziłyby gruntowny remont, a wraz z nim wymianę źródła ciepła.

Zakaz pieców gazowych w UE?

"Planowane jest wprowadzenie rozwiązania zakładającego, że piece na paliwa kopalne nie mogłyby być montowane jako jedyne lub główne źródło ciepła, ale jako źródło uzupełniające - tzw. szczytowe (tj. wykorzystywane tylko w szczytach zapotrzebowania na energię)" - informuje portalsamorzadowy.pl

Podsumowując: jeżeli te propozycje faktycznie wejdą w życie i staną się obowiązującymi przepisami, to będą dotyczyć osób budujących nowe domy i później być może tych, które będą przeprowadzać gruntowne remonty obejmujące termomodernizację i wymianę źródeł ogrzewania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do pracy z MBA? "Nagle się okazuje, że to jest ofiara losu" - Henryka Bochniarz - Biznes Klasa #7

Dlaczego gaz znalazł się na cenzurowanym, skoro jeszcze do niedawna traktowany był przez UE jako paliwo przejściowe w procesie transformacji? Wszystko zmieniło się przez wojnę w Ukrainie. Europa chce jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Dlatego Unia zakłada, że kraje, które planowały odejść od węgla przy wykorzystaniu gazu ziemnego, mogą w obecnej sytuacji pozostać przy węglu dłużej, ale potem szybko przerzucić się na odnawialne źródła energii.

Serwis informuje, że wciąż trwają negocjacje nad ostatecznym kształtem dokumentu, który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

Nowe prawo ma być jednym z elementów realizacji pakietu Fit for 55. To jeden z najważniejszych dokumentów tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Celem projektu jest zredukowanie do 2030 roku emisji CO2 o co najmniej 55 proc. w stosunku do roku 1990. Do tego czasu 40 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1748)
Reti
2 miesiące temu
Ciekawe jest to, że szybciej chcą zlikwidować piece gazowe niż wrowadzić samochody elektryczne. Może tak po kolei z tymi modernizacjami. Bo jak się skumulują to kto to udźwignie.
Półtora gości...
2 miesiące temu
Unio ! Przygotuj się w Brukseli na protesty posiadaczy pieców gazowych z całej UE. O Kole gospodyń wiejskich gotujących na gazie ziemnym nie wspomnę. No !
neutralny
2 miesiące temu
Przez te zakichane sankcje jest tu bieda i bedzie jeszcze wieksza. Brawo unia.Jedyny madry to Viktor Orban.
Meggi
3 miesiące temu
NIEMIEC NIE BEDZIE NAM DYKTOWAL CO MAMY JESC I CZYM GRZAC. PRESZ Z Unia
Ferdek
3 miesiące temu
Nigdy wiecej unii
...
Następna strona