Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Była minister postuluje program 600+. Ale nie dla wszystkich

540
Podziel się:

Tylko w tym roku z powodu podwyższonej inflacji wartość 500+ spadła o około 30 zł. Była minister rodziny Elżbieta Rafalska, która wdrażała ten program, proponuje, by świadczenie podnieść. Jednak nie dla wszystkich - pisze "Fakt" w środę. Obecna europosłanka uważa, że wartość 500+ powinna wzrosnąć dla jednej grupy rodzin.

Była minister postuluje program 600+. Ale nie dla wszystkich
To za kadencji Elżbiety Rafalskiej w fotelu ministra rodziny program 500+ wszedł w życie. (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)

Chodzi o rodziny wielodzietne, bo one szczególnie mocno odczuwają skutki inflacji. - Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci, ale też rodziny wielodzietne powinniśmy mocniej wspierać. Dlatego świadczenie wychowawcze od trzeciego dziecka mogłoby zostać podniesione o np. 100 zł i wynosić 600 zł miesięcznie - mówi Elżbieta Rafalska dziennikowi.

Oznacza to, że na pierwsze i drugie dziecko przysługiwałoby - zgodnie z obecnymi zasadami - po 500 zł miesięcznie, a na trzecie i każde kolejne - po 600 zł. Według Rafalskiej koszty takiej zmiany nie będą wysokie, a pomoc trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

500+ do zmiany? Propozycje podniesienia wysokości świadczenia

Gazeta przypomina, że program 500+ raz na trzy lata przechodzi przegląd. Ostatni odbył się w 2019 r. i wtedy rozszerzono świadczenie także na pierwsze dziecko w rodzinie bez względu na dochody. "Kolejna zmiana będzie więc możliwa w 2022 r" - czytamy.

W 2021 r. wprowadzono inne zmiany w jednym ze sztandarowych programów PiS. Chodzi m.in. o składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej oraz przejęcie wypłacania świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Temat podwyższenia wysokości świadczenia po pięciu latach funkcjonowania 500+ powraca. Jak wyliczył Instytut Emerytalny, gdyby program 500 plus od początku objąć waloryzacją, podobnie jak ma to miejsce w przypadku emerytur, to teraz świadczenie wynosiło 607,85 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(540)
Nika
3 lata temu
Tak myślę, jakby tak każdy pracował na "czarno" skąd wzieliby kasę na te plusy? Fakt emerytury też by nie było, ale żaden dzieciorób złotówki odemnie by nie zobaczył. Oj kusi ...
Emeryt
3 lata temu
Oddajcie te pieniądze z inflacji którą celowo wyłowaliście. Co w tej chwili warte jest 500. Oszuści i .........
Nowy
3 lata temu
Niech każdy Pis-owiec dokłada tym rodzinom z własnej kieszeni bo ja nie swoje dzieci wychowałem bez pomocy państwa i nie mam zamiaru płacić na cudze!? Jak wychowywałem dzieci to pracowałem na dwa etaty żeby zapewnić dzieciom godne życie więc każdy może pracować na dwóch etatach, a nie narzekać i wyciągać ręce po darmowe pieniądze!?
Tom
3 lata temu
Ona to najgorszy WIRUS
skarbnik
3 lata temu
Pisowski cennik: planowanie stosunku 25zł rozmowa o stosunku 50zł stosunek przerywany -100zł stosunek nieskuteczny 150zł stosunek skuteczny (ciąża) 200zł 1 dziecko 500zł 2 dziecko 1000zł itd
...
Następna strona