Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Były premier oskarżony w sprawie wypadku sprzed lat

14
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko europosłowi, byłemu premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi. Zarzuty dotyczą potrącenia rowerzystki i ucieczki z miejsca zdarzenia. Zajście miało miejsce w maju 2019 roku.

Były premier oskarżony w sprawie wypadku sprzed lat
Włodzimierz Cimoszewicz (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Akt oskarżenia został skierowany do hajnowskiego wydziału Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim - poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku prok. Łukasz Janyst. Podał, że oskarżony w toku śledztwa nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Imigranci w Polsce? Lewica: "potrzebne są ręce do pracy"

Włodzimierz Cimoszewicz oskarżony o potrącenie rowerzystki

Włodzimierz Cimoszewicz formalnie usłyszał zarzuty w lutym tego roku, gdy Parlament Europejski uchylił mu immunitet. Aby zakończyć postępowanie, prokuratura potrzebowała uzupełniającej, specjalistycznej opinii biegłych z zakresu badania wypadków drogowych, którą otrzymała, a także danych dotyczących oskarżonego z PE - podał Janyst.

Chodzi o wypadek, do którego doszło rano 4 maja 2019 r. na oznakowanym przejściu dla pieszych w Hajnówce. Jak podawali wtedy śledczy, potrącona 70-letnia rowerzystka miała złamaną kość podudzia, otarcia twarzy i dłoni. Śledczy informowali też w wydanym wtedy komunikacie, że po wypadku została przez Włodzimierza Cimoszewicza i jego znajomych, odwieziona wraz z rowerem do własnego miejsca zamieszkania, a następnie - za namową byłego premiera i tych znajomych - do szpitala. Policja przyznała oficjalnie, że samochód polityka nie miał ważnych badań technicznych.

W wydanym w dniu wypadku oświadczeniu Cimoszewicz napisał m.in., że jechał z prędkością ok. 30 km/h, udzielił poszkodowanej pomocy i "po przekonaniu o konieczności poddania się badaniu lekarskiemu została ona odwieziona do szpitala". Zaprzeczał, by uciekł z miejsca wypadku. - Natychmiast udzieliłem pomocy poszkodowanej i udzieliłem tej pomocy skutecznie. Ta pani po piętnastu minutach była w szpitalu w Hajnówce, gdzie się nią natychmiast zajęto - mówił wtedy mediom. Jak podkreślił, półtorej godziny później poszkodowana była już w domu.

Mówił też wtedy, że nie zawiadomił policji o sprawie przede wszystkim "z powodu emocji". Zaznaczył jednak, że "sytuacja byłaby dosyć absurdalna", gdyby wstrzymywał się z udzielaniem pomocy. - Potem się okazało, że (poszkodowana) ma pękniętą kość strzałkową i poinformowano mnie natychmiast o tym, że w takiej sytuacji lekarz z automatu zawiadamia lokalną policję - wskazał.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w połowie 2020 r. wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosła Cimoszewicza. Prokuratura wskazywała wówczas, że zgromadzony materiał dowodowy - w tym opinia biegłych - wskazują, iż zasadniczą przyczyną wypadku była spóźniona reakcja europosła kierującego samochodem.

W dniu wypadku polityk był jeszcze kandydatem w wyborach do PE z list Koalicji Europejskiej. Mandat zdobył. Parlament Europejski uchylił mu immunitet w marcu 2022 r., ale - aby formalnie ogłosić zarzuty - prokuratura przez wiele miesięcy czekała na oficjalne potwierdzenie decyzji PE i dokumenty stamtąd.

W czwartek PAP nie udało się skontaktować z Włodzimierzem Cimoszewiczem. Gdy zaczynało się śledztwo w tej sprawie, polityk zgodził się na podawanie jego pełnego nazwiska oraz publikowanie wizerunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
ciekawa
2 miesiące temu
Czy rowerzystka prowadziła rower, czy przejeżdżała na nim przez przejście?
Bert
2 miesiące temu
I to jest podobno prawnik ?
buahahaa
2 miesiące temu
Trzeba się ubezpieczać
I tyle
2 miesiące temu
Tw carex zwiał bo od lat tankuje... a sprawę zamiatali pod dywan usłużni operacyjni od lat chroniący esb. Ecje
stefan w-wa
2 miesiące temu
Pana Jerzego Stuhra momentalnie osądzili , skazali, i dalej będą sądzić , za zahaczenie motocyklisty na skrzyżowaniu.Prawie stał j, ak się przewrócił i teraz rączka boli. Jak ,,piękna " od marcinkiewicza.