Notowania

Ceny wieprzowiny w górę, drenują portfele Polaków

Schab w czerwcu (w porównaniu z majem) zdrożał o 34 proc., a od początku roku aż o 47 proc. To odbija się na cenach w sklepach, cieszą się jedynie producenci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wieprzowina drożeje, a to nie koniec wzrostu cen (Fot: PAP/Grzegorz Michałowski)

Schab drożeje w oczach. Jak podaje portal Dlahandlu.pl, w czerwcu schab zdrożał aż o 34 proc. w porównaniu z majem, a od początku roku aż o 47 proc. Z kolei dane GUS pokazują, że wieprzowina zdrożała w maju aż o 12,1 proc. rok do roku.

- To silniejszy wzrost od czerwca 2017 roku, czyli od ostatniego szczytu cyklu cenowego. Jeszcze kilka miesięcy temu ceny wieprzowiny mocno spadały w ujęciu rocznym. Jednak na 12 proc. wzrostu się nie skończy i dynamika cen wieprzowiny zwiększy się w kolejnych miesiącach - mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Jakub Olipra z Credit Agricole.

Czynników drożejącej wieprzowiny jest wiele, ma na to wpływ nawet z pozoru odległy nam rynek chiński. W Chinach właśnie mocno rosprzestrzenił się afrykański pomór świń (ASF), a kraj ten jest potęgą nie tylko w produkcji, handlu i spożyciu wieprzowiny. Jest też największym jej importerem. Dlatego nawet niewielkie wahania na tym rynku mają globalne odbicie.

Obejrzyj: Ceny szaleją. Wiemy, co jeszcze wkrótce zdrożeje

Klienci mają na co narzekać, ceny najpewniej jeszcze wzrosną, jednak raj mają producenci trzody chlewnej. Kilka miesięcy temu w rozmowie z "GW" Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powiedział, że zwiększony popyt na wieprzowinę stwarza szansę dla polskich producentów. Jest tylko pewien problem. Mimo że w Polsce tylko w niktórych regionach jest problem z ASF, Chiny nie uznają regionalizacji, więc nie możemy bezpośrednio tam wysyłać wieprzowiny.

Producenci upatrują swej szansy w eksporcie na inne rynki Unii Europejskiej, które handlują bezpośrednio z Chinami. Inną opcją jest, że ze względu na duże zapotrzebowanie na wieprzowinę, Chiny zaczną uznawać regionalizację.

Optymistyczną wiadomością dla klienta - a nie samą wieprzowiną żyje człowiek - są inne dane portalu Dlahandlu.pl. Wiele produktów w czerwcu (w porównaniu z majem) potaniało. To m.in.: pomidory, jabłka, jajka, pomarańcze, masło, chleb, cukier, mleko czy ser żółty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żywność, ceny wieprzowiny, jedzenie, handel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2019

HabaneraIm drożej w sklepach tym więcej miliardów dostaje rząd PiS w postaci podatku VAT. Potem chwalą się, że uszczelniają vatowską dziurę, a forsę rozdają, … Czytaj całość

11-07-2019

PatriotaWystarczyły niecałe 4 lata rządów PiS -u, a wszystko zaczyna się walić. Drożyzna, brak leków, zdemolowane szkolnictwo i coraz większa inflacja. Do … Czytaj całość

11-07-2019

HELW roku 1970 było podobnie. Szalejąca drożyzna i propaganda sukcesu ,była identyczna jak dziś. Wiemy jak to się skończyło. Wniosek: jeśli nie potrafi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (258)