Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAB
|

Ceny wynajmu mieszkań wystrzeliły. Jest drożej niż przed epidemią, a będzie gorzej

132
Podziel się:

Przeciętne stawki za wynajem mieszkań w dużych miastach wzrosły w ciągu roku o około 10-15 proc. Ceny są wyższe niż przed epidemią — wynika z analizy HRE Investment. W 2022 roku może być jeszcze drożej.

Ceny wynajmu mieszkań wystrzeliły. Jest drożej niż przed epidemią, a będzie gorzej
Od stycznia do listopada 2021 r. stawki poszły w górę o ponad 10 proc. Jeśli trend się utrzyma, to przeciętne stawki mogą być o 15 proc. wyższe niż przed rokiem. (East News, Adam Burakowski, REPORTER)

Czynsze najmu mieszkań w dużych miastach już w październiku 2021 r. przekroczyły symboliczną granicę. "Jest już drożej niż przed epidemią" – stwierdza we wtorkowej analizie główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. W porównaniu ze stanem z grudnia 2019 r., gdy za wynajem płacono najwięcej, stawki są przeciętnie o 2 proc. wyższe – wynika z szacunków HRE.

Mieszkania na wynajem. W dużych miastach ogłoszenia znikają

Są co najmniej cztery powody takich wzrostów: powroty rodaków z zagranicy, napływ imigrantów (głównie z Ukrainy, ale i Białorusi), powrót studentów na uczelnie oraz pracowników do biur. To one spowodowały, że ogłoszenia właścicieli mieszkań na wynajem zaczęły znikać.

Dziś jest ich nawet o połowę mniej niż przed rokiem. Wraz z tym stawki czynszu znowu poszły w górę i to znacząco — wskazują eksperci.

Od stycznia do listopada 2021 r. stawki poszły w górę o ponad 10 proc. Jeśli ten trend w kolejnych miesiącach się utrzyma, to przeciętne stawki mogą być nawet o około 15 proc. wyższe niż przed rokiem.

Wyższe stawki za wynajem mogą też wynikać z tego, że wielu właścicieli wykorzystało epidemię, by zainwestować w wynajmowane lokale. "Do tego z rynku szybko znikają tańsze mieszkania, a więc średnia wyciągnięta z ofert pozbawionych najtańszych propozycji (...) jest wyższa" - zauważają eksperci HRE.

Bartosz Turek prognozuje, że stawki czynszu będą rosły.

Szczególnie jest to możliwe, jeśli rząd powstrzyma się od drakońskich form walki z epidemią, takich jak zamykanie uczelni, siłowni, basenów, kin czy restauracji — uważa analityk.

Wynajem w Polsce. Imigracja przekłada się na wyższy popyt

Turek zwraca też uwagę, że niepokoje za wschodnią granicą sprzyjają imigracji do Polski, a ta wprost przekłada się na wyższy popyt na najem — imigranci przynajmniej w pierwszych latach pobytu przeważnie najpierw korzystają z oferty rynku najmu.

Według HRE wzrost stawek czynszów będzie też wynikał wprost ze wzmożonej inflacji. Analitycy zwracają uwagę, że właściciele co do zasady przerzucają na najemców rosnące koszty utrzymania nieruchomości – opłaty za ogrzewanie, prąd czy wywóz śmieci.

Natomiast ci właściciele mieszkań, którzy płacą raty, też mogą przerzucić część ich wzrostu na najemców. Przez ostatnie miesiące przeciętny złotowy kredyt zdrożał już (lub lada moment zdrożeje) o ok. 25 proc., "a prognozy sugerują, że podwyżki finalnie mogą dojść w okolice 40 proc." – wskazują eksperci HRE.

Zobacz także: Money. To się liczy

Polski Ład, czyli ryczałt zamiast podatku od dochodu

Eksperci przewidują, że w najemców uderzy też wyższe opodatkowanie w ramach Polskiego Ładu. Chodzi o konieczność płacenia przez właścicieli mieszkań na wynajem ryczałtu od przychodów z wynajmu zamiast podatku od dochodu.

"To duża zmiana, bo wielu właścicieli mieszkań na wynajem w Polsce legalnie przez lata nie płaciła podatków od dochodów, korzystając z dobrodziejstw amortyzacji" - zauważa Turek. Przypomina, że dziś częściowo jest to niemożliwe, bo przepisy przejściowe pozwalają jedynie utrzymać dotychczasową formę rozliczenia w 2022 r. tylko tym, którzy rozliczali się tak dotychczas.

"Właściciele nie wezmą tego dodatkowego kosztu w całości na siebie. Przynajmniej częściowo będą nim chcieli obciążyć najemców, co powinno być szczególnie proste, jeśli faktycznie chętnych na najem w 2022 r. nie będzie brakowało" – wskazuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(132)
Patriot
2 lata temu
Najem koło 3000 + czynsz!!! Czynsz powinien być w cenie najmu a nie na czysto ma się 3000 a najemca opłaca czynsz!!! Kto się w końcu weźmie za to żerowanie na biedniejszych!!!
Anna
2 lata temu
Ludzie teraz korzystają z okazji i podnoszą ceny jak wszystko rośnie to czemu inni mają nie podnosić cen. My już przed pandemią zdecydowaliśmy się zamieszkać na swoim i kupiliśmy mieszkanie od fabryki domów. Lepiej jest przeznaczyć kasę na ratę kredytu niż najemcy pakować ją do kieszeni.
Lubosław34
2 lata temu
Po co wynajmować jak można sobie coś 70m2 wybudować lub zamieszkać przy rodzicach ze swoją wybranką. Wynajmowanie mieszkań to ślepa uliczka, płacisz co i tak nie będzie nigdy twoje. Natomiast mieszkając przy rodzicach inwestujesz w to, co kiedyś pewnie stanie się twoje. Nie napychajcie kamienicznikom kieszeni. Kiedy podatek od trzeciego i następnego mieszkania? Dość mafii mieszkaniowych!
Najemca
2 lata temu
Watpliwe, osobiscie w ciągu roku zmieniałam dwukrotnie na lepsze oferty.
fdzv
2 lata temu
Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu_pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
...
Następna strona