Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Chcesz w terminie opłacić podatek od nieruchomości? Czasami na przeszkodzie staje gmina

87
Podziel się:

Wysokość podatku od nieruchomości określają gminy. Uiszcza się go w czterech ratach w ustawowo określonych terminach. Problemem jest jednak to, że czasami gminy nie stosują się do regulacji i wysyłają wyceny podatku nawet po terminie pierwszej raty. W przypadku braku wpłaty, podatnikom grożą odsetki, a nawet egzekucja należności.

Chcesz w terminie opłacić podatek od nieruchomości? Czasami na przeszkodzie staje gmina
Podatek od nieruchomości uiszcza się w czterech ratach ciągu roku podatkowego (Adobe Stock)

Podatek od nieruchomości należy uiścić w ściśle określonych terminach. Niestety, jak zauważa businessinsider.pl – nie zawsze gminy same stosują się do określonych prawem terminów, przez co opłacenie podatku w ustawowej dacie może być bardzo trudne.

Pierwszy termin opłaty minął 15 maja, a jeden z czytelników portalu otrzymał pismo informujące o kwocie 18 maja, czyli trzy dni po ustawowej dacie uiszczenia podatku.

Zgodnie z prawem osoby fizyczne muszą opłacić podatek od nieruchomości w czterech ratach — do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zamrozi ceny paliw? "Mało prawdopodobne"

Informacja z gminy dotycząca wysokości podatku jest o tyle istotna, że to właśnie samorządy wyliczają konkretną kwotę.

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa gmina

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa uchwała rada gminy. Uwzględnia ona górne granice stawek, które wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, płaci się go jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Opodatkowane są:

  • grunty;
  • budynki lub ich części;
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kto jest zobowiązany do uiszczenia podatku od nieruchomości:

  • właściciele; użytkownicy wieczyści;
  • samoistni posiadacze;
  • w niektórych przypadkach – posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa, lub jednostki samorządu terytorialnego.

Istotne jest to, że obowiązek zgłoszenia ciąży na właścicielach nieruchomości.

Podatnicy podatku od nieruchomości składają informacje lub deklaracje do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania (tj. gruntów, budynków itp.). Wzory formularzy określa rozporządzenie Ministra Finansów – czytamy na rządowej stronie.

Kara za brak wpłaty z tego tytułu wynosi 8 proc. odsetek w skali rocznej od całości podatku od nieruchomości. W przypadku niepłacenia, może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Polak
rok temu
A moze zanim zadasz tak glupawe pytanie odpowiesz co przez 7 lat rzadzenia dla Polski i polakow zrobila partia targowiczan PO-PSL ?
Patryk
rok temu
Mam tylko jedno pytanie, co dobrego dla kraju czy obywateli zrobił PiS przez 7 lat, wymieńcie chociaż jedna rzecz
Pfff
rok temu
Miałem do zapłaty 0,04 zł podatku za użytkowanie wieczyste. Zapłaciłem w terminie. Po prawie 2 miesiącach przyszedł list z decyzją, za który urząd zapłacił 5,90 zł. Amen.
Anicia
rok temu
Jeżeli decyzja zostanie doręczona po ustawowym terminie płatności, wówczas ratę należy wpłacić w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji art. 47 § 1 Ordynacji podatkowej
Xyz
rok temu
Pierwszym terminem płatności jest rata marcowa nie majowa, czemu tak nierzetelnie piszecie? A jak dostałeś decyzję po terminie płatności tej pierwszej raty (i nie zawsze winny jest urząd, po drodze mamy pocztę itd.) to masz prawo opłacić tę zaległą już ratę do 14 dni od otrzymania decyzji! A i odsetki aktualnie wynoszą 13,5% a nie 8...
...
Następna strona