Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nie mogą zapłacić podatku. Nie mają decyzji. Boją się kumulacji zaległości

6
Podziel się:

Wielu mieszkańców Warszawy wciąż nie dostało decyzji ustalającej kwotę podatku od nieruchomości za 2020 i 2021 r. Bez niej się nie rozliczą. Należność jednak nie przypadnie, do zapłaty będzie całość.

Nie mogą zapłacić podatku. Nie mają decyzji. Boją się kumulacji zaległości
Niektórzy czekają latami na decyzję ustalającą kwotę podatku od nieruchomości - rekordzista nawet 13 lat - (Flickr, Radek Kołakowski)

14 dni będą mieli właściciele mieszkań i domów na uregulowanie podatku od nieruchomości. Kłopot w tym, że jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", wielu wciąż nie dostało od miasta decyzji ustalającej kwotę, a bez niej nie mogą się rozliczyć.

Niektórzy czekają latami, rekordzista nawet 13 lat - wskazuje "DGP". Mieszkańcy obawiają się sytuacji, kiedy jednorazowo będą musieli uregulować powstałą nie z ich winy zaległość w opłacie.

"Gdyby trafiała do nich na początku każdego roku, podatek mogliby uiszczać w ratach, raz na kwartał. Słowem, obciążenia byłyby rozłożone w czasie. To ważne zwłaszcza dla emerytów" - czytamy w dzienniku.

Problem dotyczy 90 tys. osób

Jak przekonuje Urząd Miasta, problem ten dotyczy zaledwie 90 tys. decyzji. Powodem opóźnień zaś mają być rozwiązane do końca roku.

Zobacz także: Co z pieniędzmi dla Polski? Europoseł PO Bartosz Arłukowicz kreśli czarny scenariusz

Rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk wyjaśniła gazecie, że przed wydaniem decyzji na 2020 r. niezbędne było zweryfikowanie przez pracowników Centrum Obsługi Prawnej prawie 7 mln pozycji zmigrowanych z systemów podatkowych z poszczególnych dzielnic. Ponadto COP przejął ponad 300 tys. spraw niezakończonych.

Na to nakładają się braki kadrowe wywołane pandemią koronawirusa.

Kumulacja

Kumulacja płatności jest wysoce prawdopodobna. Zgodnie bowiem z przepisami, jak ustalił "DGP", w przypadku gdy właściciel nieruchomości dostanie decyzję z opóźnieniem, to będzie musiał zapłacić podatek w ciągu 14 dni od dnia doręczenia.

Urząd nie może bowiem sam rozłożyć należności na raty, ale jak podkreśla rzeczniczka ratusza, podatnik może jednak wystąpić z wnioskiem w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Marta Pawłows...
4 tyg. temu
Do czasu gdy podatek od. Nieruchomości obsługiwały dzielnice decyzje docierały w terminie po scentralizowaniu chaos , czeka się latami. Podobno samorządy potrzebujà pieniędzy. Naprawdę!?
czytelnik
3 lata temu
brednie antypisowskiego money
Jurek
3 lata temu
ZLIKWIDOWAĆ TEN URZAD I ZPOWROTEM ZWRÓCIĆ SPRAWY PODATKOWE DO DZIELNIC !!
całaprawda:
3 lata temu
kraj z trocin i psich ekskrementów, urzędnicy także ci najwyżsi (a może zwłaszcza oni) robią co chcą zupełnie bezkarnie, bo ich prawo i sprawiedliwość nie obowiązuje, ale konsekwencje ponoszą zwykli mieszkańcy tego kraju
hehe
3 lata temu
raty kredytu + podateczek od nieruchomości = hehehehehe :D