Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. TOS
|

Chcieli wwieźć do Polski 10 ton śmieci bez zezwolenia. KAS zatrzymała transport

20
Podziel się

Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała w okolicach Gubinka 10,5 tony odpadów tekstylnych - kołder i poduszek wypełnionych pierzem.

Chcieli wwieźć do Polski 10 ton śmieci bez zezwolenia. KAS zatrzymała transport
Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy ton odpadów z zagranicy. (Pixabay)
bDJBRwUR

Jak czytamy w komunikacie KAS, z dokumentów wynikało, że na transport odpadów nie jest wymagane specjalne zezwolenie. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Zielonej Górze stwierdził jednak, że przewożony ładunek odpadów wymaga stosownego zezwolenia wydanego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

Transport odpadów jechał z Niemiec do Polski do firmy w Wielkopolsce. Pojazd nie był prawidłowo oznakowany. Brakowało tablicy, która oznacza, że pojazd jest przeznaczony do transgranicznego transportu odpadów. Z dokumentów wynikało, że kierowca przewozi zwykłe odpady.

WIOŚ stwierdził, że przewożony ładunek to mieszanina 2 rodzajów odpadów (odpadowej tkanki zwierzęcej i tekstyliów), a ich przywóz do Polski wymaga stosownego zezwolenia wydanego przez GIOŚ.

bDJBRwUT
Zobacz także: Wirusolog spodziewa się ponownego zamknięcia galerii handlowych i stoków

Ładunek został zatrzymany i zabezpieczony do dalszego postępowania administracyjnego. Zaangażowanym w nielegalny handel odpadami grożą kary pieniężne – min. 10 tys. zł, zwrot odpadów za granicę, bądź ich utylizacja w Polsce na własny koszt.

To nie pierwszy taki przypadek w ostatnich miesiącach. Wwóz śmieci z zachodnich krajów do Polski trwa de facto od lat. Nie dalej jak w listopadzie ubiegłego roku ponad 46 ton nielegalnych odpadów próbowały wwieźć do Polski dwie ciężarówki z Francji i Niemiec. Transport został wykryty przez służby, a zaangażowanym w proceder firmom grożą gigantyczne kary.

bDJBRwUZ

Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy ton odpadów z zagranicy. Przede wszystkim z Niemiec, ale też z Wielkiej Brytanii, Włoch, a nawet Nigerii, skąd sprowadzamy zużyte akumulatory. W tym samym czasie mamy problem z własnymi śmieciami. Nie zbieramy ich selektywnie i tracimy bezpowrotnie ich wartość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJBRwVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
ahaha
1 tyg. temu
10tys kary śmiechu warte. a ile mafie śmieciowe zarabiają
Michu
1 tyg. temu
Aż 10 ton ? A ile setek ton odpadów codziennie wjeżdża ?
1111
1 tyg. temu
1 tira zatrzymali a 10 przejechało
bDJBRwVv
nnmm
1 tyg. temu
Dlaczego ??????????????? Pl to śmietnik świata w tekturze opakowany !!!!!!!!!!!!!!!
123
1 tyg. temu
Aby powietrze było czyste to Polska teraz jest śmietnikiem Europy.....
...
Następna strona