Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Cios w nieuczciwych producentów pomp i kotłów. Idą duże zmiany

83
Podziel się:

W programie "Czyste Powietrze" zajdą zmiany. Polacy, którzy planują kupno pompy ciepła lub kotła na pellet, muszą wiedzieć, że od kwietnia nie na każde urządzenie będzie można dostać dofinansowanie. Powstały specjalne listy. Wszystko po to, by walczyć z urządzeniami złej jakości. Nad Wisłę trafiają najczęściej z Azji.

Cios w nieuczciwych producentów pomp i kotłów. Idą duże zmiany
"Czyste Powietrze" to jeden z najpopularniejszych programów, z których można dostać dotację (Adobe Stock, Tomasz Warszewski, Jpc-prod)

W tej chwili Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi konsultacje społeczne w sprawie zmian w programie "Czyste Powietrze". 1 kwietnia mają pojawić się nowe wymogi, które opracował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - informuje portalsamorzadowy.pl.

Chodzi o to, by nie dofinansowywać, a zatem i nie wspierać kupowania przez Polaków urządzeń złej jakości, które nie spełniają wymagań emisyjnych (chodzi o to, ile zanieczyszczeń emitują powietrza). Zmiany będą dotyczyć pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno oraz kotów na pellet drzewny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

NFOŚiGW tłumaczy, że w przypadku pomp pojawią się dodatkowe wymogi "w związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku (...) pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów".

Wspomniane listy mają być pomocą dla Polaków w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. Będą współtworzone przez producentów.

Do tej pory każdy mógł sobie kupić dowolną pompę ciepła, dowolny kocioł na pellet, byle spełniał standardy określone w regulaminie programu. W tej chwili to nie wystarczy, będzie można kupić i refinansować z programu Czyste Powietrze tylko te urządzenia, które są na liście prowadzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. My oceniamy tę zmianę pozytywnie - tłumaczy, cytowany przez portalsamorzadowy.pl, Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Teraz, kiedy ta lista urządzeń jest już dosyć dobrze rozpoznawalna i dobrze funkcjonująca, nie jest żadnym problemem przed wyborem źródła ciepła zobaczenie, jakie urządzenia kwalifikują się do wsparcia w ramach programu "Czyste Powietrze". Tak że nie spodziewam się tutaj istotnych zaburzeń, jeżeli chodzi o liczbę składanych wniosków - dodaje ekspert.

Nieuczciwi producenci i importerzy pomp

Urządzenia złej jakości, źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane to duży problem. Pisaliśmy o nim w money.pl wielokrotnie. Polacy żalą się nie tylko na awaryjność pomp ciepła, np. przy niskich temperaturach, ale i na drastycznie wysokie rachunki.

W 2023 r. do UOKiK wpłynęło wiele skarg dotyczących tych urządzeń. Najczęściej problematyczne okazują się te sprowadzane z Azji, w tym Chin. To one nierzadko nie spełniają w parametrów technicznych opisanych na karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Na Facebooku działa nawet grupa "Oszuści OZE - pompy ciepła, fotowoltaika". Liczy już ponad 20 tys. członków.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwracał niedawno uwagę, że o ile pompy importowane z Azji nie muszą być wadliwe z urzędu, to nieprawidłowości często dopuszczają się sami importerzy. Niewłaściwe praktyki polegają np. na tym, że nie dostosowują parametrów pomp do norm obowiązujących w Unii Europejskiej.

Chodzi nie tylko to, że takie urządzenia mają częste awarie, czy o to, że są zwyczajnie nieefektywne, ale również o to, że właściciele domów płacą przez nie wysokie rachunki.

Rachunki grozy mogą się zdarzyć w sytuacjach, gdy urządzenie było źle dobrane lub zamontowane. W normalnych sytuacjach nie powinny się zdarzyć - mówił na początku lutego w wywiadzie dla smoglab.pl Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

- Źle zamontowane i źle dobrane urządzenia to jest coś, co nas bardzo interesuje jako branżę - zapewniał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
kajtek
3 miesiące temu
tak czy inaczej pompa to nadal świetny pomysł. my nie znaliśny tematu, więc rozmawialiśmy z osobami które już pompę montowały. tak trafiliśmy do Hymon i tam wszystko nam policzyli i zrobili. świetna firma, dotrzymująca terminów, i rachunki niewysokie, więc, no trzeba mieć fachowca który założy.
Fqplmw
3 miesiące temu
Pompy ciepła nie spełniają norm emisyjnosci. Toż autorek popłynął. A te pompy to na ropę czy wungiel?? Czy jak???
POrażka
3 miesiące temu
Wpierw ustawka wiatrakowa teraz ustawka pompowa , jest PO jest interes ale dla kogo?
gregH
3 miesiące temu
Zdajcie sobie sprawę, że pompa ciepła to taka przerośnięta lodówka z odwróconym cyklem. Zasada działania dokładnie ta sama. Co w niej może kosztować 50-60 tys. zł, skoro lodówki są po 3-4 tys?
Mmmm
3 miesiące temu
To może klasykiem: "Im bliżej upadku imperium, tym bardziej szalone jego prawa" Marek Tulliusz Cyceron
...
Następna strona