Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.06.2020 21:49

Co z klimatyzacją, oknami i drukarkami? Pracodawcy nie wiedzą, jak wrócić do biur

GIS i Ministerstwo Rozwoju wydały wytyczne. Teoretycznie więc wiadomo, jak zorganizować pracę biurową, dbając o bezpieczeństwo pracowników. Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że wytyczne są niespójne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Z obawy przed zakażeniem swoich pracowników wiele biur w Polsce ciągle jest zamkniętych.

Firmy w biurowcach cierpliwie czekały na wytyczne, ale dostały je później niż salony piercingu i tatuażu.

– Wytyczne zawierają sporo niespójności – komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jako przykład podaje zapis w sekcji „Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom" w punkcie 4. GIS poleca używać naczyń i sztućców jednorazowych, wyrzucanych do kosza po posiłku.

Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację

Niespodzianką jest zatem treść sekcji "Zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni biurowej", gdzie zaleca się już używanie wyłącznie własnych naczyń i sztućców.

Szefowie firm nie potrafią się też odnaleźć w zapisach dotyczących wyznaczania stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między pracownikami przed windami.

Od 1 lipca nie będzie obowiązywać limit liczby miejsc w samolotach
Samoloty znowu pełne ludzi. Emilewicz: 1 lipca koniec obostrzeń co do liczby pasażerów

Jak zauważa "Rzeczpospolita", w wielu biurowcach to niemożliwe, bo regulacje dotyczące tej części budynku należą do jego zarządcy. Nie do końca też wiadomo, czy w razie wykrycia koronawirusa w firmie inspektor sanitarny może zamknąć biuro na czas kwarantanny.

Jak wyjaśnia Jan Bondar z GIS, inspektor nie może zamknąć biura, ale może skierować na kwarantannę wszystkich w nim zatrudnionych. Efekt zatem będzie taki sam.

Radca prawny Karolina Kanclerz zapytana o te wytyczne przez "RZ" sugeruje firmom, że wytyczne mogą traktować jako wyjściowy drogowskaz. Na co warto zwrócić uwagę?

Turystyczna Organizacja Otwarta żąda odszkodowań.
Firmy turystyczne chcą odszkodowania od Skarbu Państwa. Wystawiły rachunek na 141 mln zł

Jak radzi, nie wystarczy przeorganizować biuro tak, by zachować zalecaną odległość 1,5 metra czy wprowadzić pracę na zmiany. Nie będzie to miało sensu w sytuacji, kiedy wszyscy będą korzystać z tego samego ekspresu do kawy lub drukarki bez ciągłej dezynfekcji.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, koronawirus pracownicy, koronawirus kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2020

TakNieudolne próby organizowania nam życia na nowo w celu naszej ochrony. Najlepiej niech GIS nakarze noszenie prezerwatywy zakrywających całe … Czytaj całość

19-06-2020

DomiNa rowerach najlepiej . Żenada

21-06-2020

HehPrzeciez biura sa bez sensu jest slack hangouty zoomy co za glupota wynajmowac biura lepiej wiecej placic pracownikom, sami sobie bezpieczne biurko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)