Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Co z klimatyzacją, oknami i drukarkami? Pracodawcy nie wiedzą, jak wrócić do biur

3
Podziel się:

GIS i Ministerstwo Rozwoju wydały wytyczne. Teoretycznie więc wiadomo, jak zorganizować pracę biurową, dbając o bezpieczeństwo pracowników. Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że wytyczne są niespójne.

Z obawy przed zakażeniem swoich pracowników wiele biur w Polsce ciągle jest zamkniętych.
Z obawy przed zakażeniem swoich pracowników wiele biur w Polsce ciągle jest zamkniętych. (Getty Images)

Firmy w biurowcach cierpliwie czekały na wytyczne, ale dostały je później niż salony piercingu i tatuażu.

– Wytyczne zawierają sporo niespójności – komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jako przykład podaje zapis w sekcji „Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom" w punkcie 4. GIS poleca używać naczyń i sztućców jednorazowych, wyrzucanych do kosza po posiłku.

Zobacz także: Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację

Niespodzianką jest zatem treść sekcji "Zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni biurowej", gdzie zaleca się już używanie wyłącznie własnych naczyń i sztućców.

Szefowie firm nie potrafią się też odnaleźć w zapisach dotyczących wyznaczania stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między pracownikami przed windami.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", w wielu biurowcach to niemożliwe, bo regulacje dotyczące tej części budynku należą do jego zarządcy. Nie do końca też wiadomo, czy w razie wykrycia koronawirusa w firmie inspektor sanitarny może zamknąć biuro na czas kwarantanny.

Jak wyjaśnia Jan Bondar z GIS, inspektor nie może zamknąć biura, ale może skierować na kwarantannę wszystkich w nim zatrudnionych. Efekt zatem będzie taki sam.

Radca prawny Karolina Kanclerz zapytana o te wytyczne przez "RZ" sugeruje firmom, że wytyczne mogą traktować jako wyjściowy drogowskaz. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak radzi, nie wystarczy przeorganizować biuro tak, by zachować zalecaną odległość 1,5 metra czy wprowadzić pracę na zmiany. Nie będzie to miało sensu w sytuacji, kiedy wszyscy będą korzystać z tego samego ekspresu do kawy lub drukarki bez ciągłej dezynfekcji.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Tak
4 lata temu
Nieudolne próby organizowania nam życia na nowo w celu naszej ochrony. Najlepiej niech GIS nakarze noszenie prezerwatywy zakrywających całe ciało...Praca zdalna jest w większości przypadków nieefektywna. Brak interakcji, wymiany doświadczeń, niskie przywiązanie do firmy. Człowiek ma wrazenie, że jest w domu a coś tam czasem trzeba kliknąć, szczególnie jak dzieci są wszędzie w około. Dla społeczeństwa taki model jest zgubny - człowiek musi przebywać z różnymi ludźmi aby dobrze się czuć. Żadne telekonferencje tego nie zastąpią.
Heh
4 lata temu
Przeciez biura sa bez sensu jest slack hangouty zoomy co za glupota wynajmowac biura lepiej wiecej placic pracownikom, sami sobie bezpieczne biurko zorganizuja tak jak im wygodnie i wypoczeci do pracy siada
Domi
4 lata temu
Na rowerach najlepiej . Żenada