Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Co z pieniędzmi dla TVP? KRRiT podjęła decyzję

6
Podziel się:

Pieniądze pochodzące z opłat abonamentowych trafią do depozytu sądowego. Podjąć będą mogły je jedynie osoby, które będą zgodnie z prawem uznane za reprezentantów spółki - głosi uchwała przyjęta w środę przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Co z pieniędzmi dla TVP? KRRiT podjęła decyzję
Pieniądze nie trafią do Telewizji Polskiej (Adobe Stock, OlekAdobe)

Przed tą decyzją, Daniel Gorgosz, likwidator TVP w likwidacji, wezwał przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, do zapłaty kwoty 38,7 mln zł w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Kwota ta miała pochodzić z wpływów z opłat abonamentowych, które powinny zostać przekazane TVP SA w likwidacji w dniach 11 i 22 stycznia 2024 r., zgodnie z harmonogramem przekazanym spółce przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Były prezes Lotosu uderza w PiS. "To nie błąd, a robienie Polsce krzywdy"

Sądy zdecydują co dalej

W środę KRRiT zajęła się sprawą dotyczącą środków pochodzących z opłat abonamentowych.

W związku z wyrażanymi publicznie opiniami podważającymi kompetencje, legalizm działania czy wręcz kierującymi żądania finansowe wobec Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na podstawie uchwały nr 8/2024 przesuwającej termin wypłaty środków z wpływów z opłat abonamentowych, KRRiT wskazuje, że określanie terminów wypłaty środków pochodzących z wpływów z opłat abonamentowych ma charakter wyłącznie techniczny - poinformowała rada.

KRRiT podkreśliła, że "wypłata oparta jest na prognozach, które mogą, a nie muszą się zrealizować. Wynika ona wyłącznie z praktyki i zwyczaju, a nie ma oparcia w przepisach prawa powszechnie obowiązującego".

Przepisy ustawy o radiofonii i telewizji nakładają na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji obowiązek podjęcia uchwały co do sposobu (procentowego) podziału pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji udziału we wpływach z opłat abonamentowych, nie wskazują zaś kiedy i w jakiej wysokości ma to nastąpić - podano w komunikacie.

KRRiT podkreśliła, że "wszelkie wystąpienia z żądaniami nie mają podstawy prawnej, a dodatkowo pochodzą od osób nieuprawnionych". Rada zdecydowała, że nie przekaże środków, ponieważ uważa postawienie mediów publicznych przez ministra kultury za nielegalne. Pieniądze trafią do depozytu sądowego i to sądy mają zdecydować, co dalej.

W uchwale postanowiono m.in. aby "wypłatę środków z wpływów z opłat abonamentowych, w terminach przewidzianych harmonogramem, ustalonym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dla każdej ze spółek będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby".

W uchwale podjętej 7 lutego KRRiT utrzymała swoje stanowisko, decydując, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji. Zapewniono również, że celem KRRiT jest wypłacenie środków z abonamentu po decyzji dotyczącej "likwidacji potwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu rejestrowego". Dodano, że wówczas przekazane środki muszą zostać spożytkowane wyłącznie "na realizację zadań misji publicznej wykonywanych w ramach procesu likwidacji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Zdzichu 797
2 miesiące temu
To teraz następny krok, wysłać pozew do Sądu, a potem komornika, można rozważyć wniosek o upadłość spółki. Syndyk pozbędzie się KRRT
Mera
2 miesiące temu
I w takiej sytuacji kilkaset pracowników/współpracowników telewizji polskiej traci dochód, pracę, środki do życia. Wstrzymane są ich wypłaty. Pracują a nie dostają za to wynagrodzenia. Politycy to jedno ale telewizja zatrudnia/współpracuje z wieloma osobami technicznymi. Mowa tu o kilkuset osobach, które właśnie tracą pracę... przykre to, że tak działa polityka.
PITBULL
2 miesiące temu
I,DOBRZE,MATEUSZ, KLAN,LEŚNICZÓWKA, POWSTANĄ NOWE ODCINKI,TYLKO ŻE Z,PIENIEDZY,DEPOZYTOWYCH
POtafian
2 miesiące temu
Coś co się likwiduje nie powinno dostać ani grosza.
Adler
2 miesiące temu
Żadnych pieniędzy na bajońskie kontrakty dla funkjonariuszy platformy obywatelskiej