Notowania

Przejdź na

Coraz więcej pieniędzy zostawiamy w małych sklepach. To jednak nie dlatego, że odwróciliśmy się od dyskontów

Coraz więcej pieniędzy zostawiamy w małych sklepach. W styczniu za zakupy zapłaciliśmy w nich o 16,24 zł więcej niż rok temu. Czy wynika to z tego, że bardziej polubiliśmy kupować w małych sklepach niż dyskontach? Niekoniecznie. Płacimy wyższe rachunki z prostego powodu: wszystko drożeje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Średnia wartość zakupów zrobionych w małych sklepach wzrosła w styczniu o 6 proc. w porównaniu ze styczniem 2019 r. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Dane o wysokości rachunków zebrało Centrum Monitorowania Rynku (CMR) i Polskiej Izby Handlu. Jego autorzy wskazali, że w pierwszym miesiącu 2020 r. klienci sklepów małoformatowych zaczęli odczuwać skutki podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy - za butelkę wódki czystej o pojemności 100 ml musieli zapłacić średnio o 30 groszy więcej niż przed rokiem, opakowanie 200 ml kosztowało ich o 50 groszy więcej, natomiast półlitrowa butelka wódki podrożała średnio o około 70 gr.

Żabka rośnie w siłę: w rok przybyło 500 placówek
Małe sklepy z dużymi przychodami. Coraz więcej Żabek

- Droższe niż przed rokiem były również papierosy, przy czym najboleśniej zmianę stawek akcyzy odczuli palacze papierosów ze średniej i wyższej półki cenowej, którzy za paczkę papierosów muszą płacić obecnie nawet 1 zł więcej niż przed rokiem - wskazano w upublicznionym w czwartek raporcie.

Z danych CMR i Polskiej Izby Handlu wynika, że w styczniu 2020 r., podobnie jak rok wcześniej, alkohole, produkty tytoniowe, napoje, słodycze i produkty mleczne odpowiadały za niespełna 60 proc. obrotów.

Styczeń nie jest dobrym miesiącem dla małych sklepów. W porównaniu z grudniem, kiedy klienci więcej wydają na zakupy świąteczne i sylwestrowe, duże spadki notują niemal wszystkie kategorie produktowe, szczególnie kulinaria, alkohole i słodycze. Potrzebny dowód? W styczniu 2020 r. wartość sprzedaży wódek czystych była o 22 proc. mniejsza niż w grudniu, na whisky klienci sklepów małoformatowych wydali o 50 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, a wydatki na przyprawy, mąkę czy czekolady spadły w tym czasie o około 30 proc.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

W Polsce jest już ponad 5700 sklepów Żabka
Przychody Żabki rosną. Przybywa też sklepów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, dyskonty, małe sklepy, gospodarka, wiadomości, handel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

AdamJakie 70 groszy? Kupowałem wódkę która kosztowała początkiem stycznia 26.50 teraz ta sama kosztuje 32.50 czyli 6 zlotych

21-02-2020

MedWódka czy papierosy to małe zmartwienie gorzej że żywność taka droga

21-02-2020

fffnikomu nic w tym kraju nie przeszkadza-chleb bedzie po 10 zł też ok, benzyna po 9 tez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)