Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Coworking zyskuje na znaczeniu. Na świecie korzysta z niego niemal 2 mln osób

6
Podziel się:

Biura coworkingowe coraz częściej oferują powierzchnię sięgającą kilku tysięcy metrów kwadratowych. To odpowiedź na zapotrzebowanie gigantów, którzy decydują się na wynajem dużej powierzchni dla wszystkich swoich pracowników i uniknięcie zmartwień związanych z aranżacją miejsca czy kwestiami administracyjnymi.

Coworking zyskuje na znaczeniu. Na świecie korzysta z niego niemal 2 mln osób
(Mat. prasowe)

Według badań Global Coworking Survey w 2018 r. na świecie było 1,7 mln osób korzystających z coworków, natomiast liczba miejsc coworkingowych w roku 2018 wynosiła 19 000. Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców korzystających z tego rodzaju przestrzeni, a prognozy na 2019 r. są równie optymistyczne.

Co to w ogóle jest "coworking"?

"Coworking" oznacza pracować razem z naciskiem na aspekt współpracy i bycia ze sobą. - To więcej niż miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. Tu najważniejsza jest społeczność - mówi Radosław Szwugier, współzałożyciel przestrzeni mieszczącej się w samym centrum Łodzi, w biurowcu przy ul. Zachodniej 70.

Biura coworkingowe są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorców, którzy nie są przywiązani do konkretnego miejsca i mogą decydować skąd będą świadczyć swoje usługi. Był czas, gdy konsultanci czy freelancerzy pracowali z domu lub "okupowali" lokalne kawiarnie. Jednak praca w domu niesie konsekwencje izolacji i wyobcowania, zaś w kawiarni trudno o skupienie, nie mówiąc o możliwości biznesowego spotkania czy organizacji telekonferencji.

Zobacz także: Czytaj też: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

Inna jakość pracy

Dzięki coworkingowi, wiele się zmieniło na lepsze. Podstawą takich miejsc co do zasady są relacje, co nie tylko pomaga w osiąganiu celów biznesowych, ale również podnosi samoocenę. W efekcie miłośników coworkingu przybywa z każdym rokiem. Zarówno w Warszawie jak w innych miastach powstaje coraz więcej przestrzeni coworkingowych, które oprócz wygodnego stanowiska pracy gwarantują poczucie wspólnoty.

Jest jeszcze jeden istotny aspekt, który przemawia za rozwiązaniem coworkingowym. Pracując w otoczeniu innych właścicieli firm, mamy możliwość poznania przyszłego partnera biznesowego, czy inwestora. Przy tak zwanym "wspólnym stole" łatwiej omówić ewentualny nowy model współpracy i dalszy rozwój swojej jednoosobowej firmy. Coworking zdobywa serca wielu przedsiębiorców właśnie ze względu na możliwość budowania nowych relacji.

Nie tylko Warszawa

Z roku na rok wzrasta liczba startupów i małych firm, dla których coworking jest idealnym rozwiązaniem dającym możliwość poznania nowych ludzi i pracy w przyjaznym środowisku.

Jak dodaje Radosław Szwugier, Łódź bardzo dobrze się rozwija i to dosłownie z dnia na dzień. - Firmy z Warszawy przenoszą się do Łodzi, co daje nam kolejne grono osób, poszukujących miejsc do rozwoju. Współczesny świat pracy jest inny, bardziej mobilny i elastyczny. Czasem przedsiębiorcy potrzebują biura na kilka miesięcy lub tylko raz w miesiącu. CoSpot daje taką możliwość, bez konieczności rezygnacji z dogodnej lokalizacji czy biurowych udogodnień - mówi.

CoSpot miejsce dla każdego

Pomysł na łódzka przestrzeń okazał się sukcesem - planowane jest otwarcie kolejnych przestrzeni biurowych, między innymi na ulicy Piotrkowskiej 138, Łagiewnickiej i w dalszych planach - na Widzewie. W każdym z tym miejsc przedsiębiorcy będą mieli zagwarantowane warunki pracy i przestrzeń, w której najważniejszy jest człowiek i jego wygoda, a to w konsekwencji przekłada się na efektywność wykonywanej w pracy.

- Jesteśmy miejscem działającym nie tylko w godzinach biurowych. Organizujemy eventy, warsztaty, konferencje. Tradycją stały się cotygodniowe wewnętrzne śniadania, dla całej CoSpotowej społeczności. To także idealna przestrzeń do organizowania wszelkiego rodzaju eventów, od szkoleń, poprzez konferencje prasowe, aż po pokazy mody czy koncerty - dodaje Radosław Szwugier.

Coworking przyszłością dla rozwijającego się biznesu

Podsumowując, coworking to połączenie wspólnej powierzchni biurowej, centrum biznesu i kawiarni. To unikalna alternatywa miejsca do pracy dla freelancerów, małych i średnich przedsiębiorców, gwarantująca elastyczne warunki wynajmu bez wysokich czynszów i długoterminowych, nierozwiązywalnych umów z gotową, nowoczesną infrastrukturą biurową. To odpowiedź na zapotrzebowanie ludzi, którzy nie chcą funkcjonować w korporacyjnych biurach, ale też nie interesuje ich praca w domu.

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej nastawieni na kreatywność, a coworking doskonale odpowiada na to zapotrzebowanie i dla wielu firm może być szansą na rozwijanie swoich kompetencji i marzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
koworki co z...
5 lata temu
bzdet.. jaaa pirrrdle. baj de wej . taka organizacja biura byla w 19 wieku gdzie szef gapil sie na tych co siedzom przy biurkach i zachecal ich do roboty
Dziunia
5 lata temu
2 miliony korzystających na kilka miliardów mieszkańców ziemi , rzeczywiście sukces na miarę papieskiej encykliki
KońDuktor
5 lata temu
Chyba jestem za stary, aby to zrozumieć... czy to znaczy, że praca polega na gadaniu do siebie, poznawaniu ludzi, oglądaniu mody i słuchaniu muzyki ? No i jedzeniu śniadania.... Kto płaci za taką pracę ? Radio ? Telewizja ? Gazeta ? Dziwne to jakieś....
Hania
5 lata temu
Mnie wkurza czasem, jak się koleżanka przy sąsiednim biurku choćby odezwie, ona ma zresztą takie same podejście. Praca w "komunie" - nigdy!!!
czas umierać
5 lata temu
Koszmar! Jedna wielka komuna! Ruskie już to przerabiali. Człowiek jest zwierzęciem stadnym , ale potrzebuje też przestrzeni osobistej, a korpory traktują pracowników jak ławicę śledzi!