Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

CPK nie tylko dla cywilów. Superlotnisko ma mieć również bazę wojskową

36
Podziel się:

Marcin Horała, wiceminister funduszy i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. CPK, powiedział w wywiadzie z i.pl, że w Centralnym Porcie Komunikacyjny zaplanowano komponent stricte wojskowy. Superlotnisko między Łodzią a Warszawą ma mieć również bazę militarną.

CPK nie tylko dla cywilów. Superlotnisko ma mieć również bazę wojskową
Wizualizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego (materiały prasowe, CPK, Foster+Partners)

Trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Zgodnie z harmonogramem, budowa CPK powinna zakończyć się w 2027 r. Rok później, po załatwieniu wszystkich formalności, lotnisko ma obsłużyć pierwszy samolot pasażerski.

Port przeznaczony będzie jednak nie tylko do cywilnych maszyn. Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK, powiedział w wywiadzie dla portalu i.pl, że superlotnisko będzie miało również specjalne miejsce dla wojska.

"W CPK jest zaplanowany komponent stricte wojskowy, czyli baza militarna. Ponadto CPK jest istotne dla szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz odporności państwa, nie tylko w aspekcie czysto militarnym. To też znaczące zwiększenie zdolności do szybkiej absorpcji różnego rodzaju zapatrzenia, ale również jednostek wojskowych przerzucanych do Polski" - powiedział Horała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: RPP walczy z inflacją z zawiązanymi oczami. "Wracają czasy Gomułki i Gierka"

Wbiją łopatę pod CPK jeszcze przed wyborami parlamentarnymi?

Wiceminister podkreślił w rozmowie z portalem z należącej do Orlenu Polska Press Grupy, że celem rządu w kontekście CPK jest m.in. zmaksymalizowanie możliwości transportu różnego rodzaju zaopatrzenia i sprzętu dla polskiej armii.

"Chcemy, by nawet większa pomoc w razie bezpośredniego zagrożenia dla Polski, była dostarczona w kilkanaście godzin, co najwyżej w kilka dni. Potencjalny agresor będzie musiał kalkulować nie tylko Wojsko Polskie i jednostki sojusznicze, które już u nas są, ale również to, że w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji i realizacji tych jednostek może być dużo więcej" - zaznaczył.

Rząd Zjednoczonej Prawicy stara się za wszelką przed wyborami wbić "pierwszą łopatę" na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pytanie, jak bardzo będzie to czysto polityczne wydarzenie.

Przygotowania do fizycznej realizacji inwestycji trwają, ale nie są jeszcze na etapie, który uzasadniałby chwaleniem się rozpoczęciem budowy. Pod wątpliwość jest także data planowanego otwarcia CPK. Zakłada ona, że w trakcie robót budowlanych nie dojdzie do problemów i opóźnień. A poślizgi właśnie najczęściej pojawiają się właśnie w tej fazie procesu inwestycyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
Piękna sprawa...
9 miesięcy temu
Aaaa kiedyś mówili że "piniondzy nie ma i nie będzie " I proszę bardzo jest na wszystko i to w najlepszej wersji. Niemcom ciężko patrzeć na naszą piękną Polskę , jak szybko się rozwija przez ostatnie 7 lat , tego niedobrego PiS u .
aaas
9 miesięcy temu
Coś robią a nie tylko grają w piłkę od rana do wieczora jak ci Niemcy
luj
9 miesięcy temu
pomysły Horały i jego de bili związane z CPK trzeba jak najszybciej ukrócić
Jurek krk
9 miesięcy temu
W dobie czasów wojny… PiS musi wygrać. Jedyna szansa na przetrwania. Tusk i jego banda wszystko sprzedawał jak stocznie, huty i kopalnie. Tak jak czasie sie na Lot i Orlen…
ęskpęrt
9 miesięcy temu
Kluczowa sprawa: czy "Afrykańskość" Radomia zostanie też zaimplementowana w CPK ?
...
Następna strona