Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Części polskiej elektrowni jądrowej przypłyną na statkach. Jest ważne porozumienie

8
Podziel się:

Na Pomorzu powstanie specjalna konstrukcja morska, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej elektrowni jądrowej - zapowiedział Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. W przyszłości wzbogaci infrastrukturę hydrotechniczną na tym odcinku wybrzeża.

Części polskiej elektrowni jądrowej przypłyną na statkach. Jest ważne porozumienie
Port Gdynia (GETTY, SOPA Images)

Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Urząd Morski w Gdyni podpisały porozumienie określające zasady współpracy przy budowie konstrukcji morskiej do rozładunku (MOLF) przy planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu - podały PEJ w komunikacie prasowym.

W czerwcu rząd uchwalił program wieloletni, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu towarzyszących strategicznym projektom energetycznym.

Konstrukcja morska do rozładunku

W ramach środków z programu powstanie nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska do rozładunku (MOLF). Na ich realizację łącznie przewidziano ponad 4,7 mld zł.

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska jest jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, poinformował, że do tej konstrukcji morskiej będą cumowały statki z elementami wyposażenia elektrowni jądrowej.

- To rozwiązanie będzie tańsze niż budowa fabryki na zapleczu elektrowni. Cieszymy się, że potencjał administracji morskiej został zaangażowany do kolejnej inwestycji, strategicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Sama budowla, po wybudowaniu elektrowni, nie zostanie rozebrana, wzbogaci infrastrukturę hydrotechniczną na tym odcinku naszego wybrzeża - powiedział Piotrzkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Paweł
10 miesięcy temu
Świetnie można dorobić się na nieruchomościach. Do współpracy polecam firmę Polzen, zajmującą się profesjonalnie zarządzaniem nieruchomościami
Marian
10 miesięcy temu
A wystarczyło by wybudować dużo małych elektrowni na biomasę, która wszędzie darmo rośnie, jest to rozwiązanie zero emisyjne a popiół po spaleniu dodatkowo jest nawozem, same korzyści a tu nam problem budują, nam elektrownia atomowa nie jest potrzebna!
Bidowlaniec
10 miesięcy temu
No i tyle by było z budowania przez "polskie firmy". My tylko zmontujemy klocki i to też nie na pewno 😐
dgen
10 miesięcy temu
Ekoterroryści z DE już szykują pozew do TSUE.
Najpierw Izer...
10 miesięcy temu
Żadnych zgód, żadnych pozwoleń ale nabudują najwięcej na świecie. I paliwo kupią od Rosji bo i Amerykanie tam kupują. I będzie "stabilnie" i drogo jak nigdy. I może za 20, 30 lat