Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Członek RPP: Niskie stopy procentowe mogą zostać z nami bardzo długo

3
Podziel się:

Niskie stopy procentowe mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eugeniusz Gatnar, który głosował przeciwko ostatniej obniżce stóp w maju ubiegłego roku. Zwrócił też uwagę, że inflacja w Polsce jest najwyższa w Europie.

Członek RPP: Niskie stopy procentowe mogą zostać z nami bardzo długo
Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej. (Wikimedia Commons)

– Niskie stopy procentowe mogą nam towarzyszyć - może nie tak niskie jak 0,1 proc., może bardziej 0,5 proc. - jeszcze przez długi, długi czas - powiedział Gatnar podczas seminarium mBank – CASE.

Dodał, że normalizacja w przypadku stóp będzie następowała, ale bardzo wolno - wszystko zależy od przebiegu pandemii, która jeszcze się nie skończyła.

Po wybuchu pandemii Rada Polityki Pieniężnej, aby pobudzić gospodarkę, dokonała trzech cięć stóp - główna stopa procentowa została obniżona z 1,5 proc. do 0,1 proc. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, jednak niskie stopy napędzają wzrost cen. Gatnar przypomniał, że w kryzys wchodziliśmy z wysoką inflacją, a inflacja HICP w Polsce jest ciągle na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej.

Zobacz także: Wielkanoc. Co z cenami żywności na święta?

– Głosowałem przeciwko ostatniej obniżce w maju. Wydawało mi się, że poziom stopy referencyjnej 0,1 proc. jest za niski, biorąc pod uwagę stopień aktywności gospodarczej – powiedział Gatnar.

– Wchodziliśmy w kryzys z inflacją 4,7 proc. Procesy inflacyjne w Polsce ciągle są na najwyższym poziomie w Europie, porównując HICP. Wydawało mi się, ze 0,5 proc. bardziej odpowiada, temu co się w Polsce działo – dodał.

Wskazał, że modele biznesowe polskich banków nie były przygotowane do działania w otoczeniu tak niskich stóp procentowych. Zdaniem Gatnara, proces szczepień powoduje pewnego rodzaju optymizm i ożywienie gospodarcze, ale tak naprawdę nie wiemy, na jak długo ten optymizm będzie musiał wystarczyć.

Według członka RPP, po zakończeniu pandemii banki centralne na świecie nie będą skłonne do podnoszenia stóp procentowych ze względu na tendencję do dbania o konkurencyjność eksportu poprzez osłabianie własnej waluty,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Mi j
3 lata temu
Im niższe stopy procentowe tym więcej przypadków wirusa szczególnie wśród ludzi w wieku produkcyjnym. wprost ciekawa zależność by wszyscy robili na eksport w czasie pandemi.
canis121
3 lata temu
Ja słyszałem, że do kredytów będą dopłacać!?
dżo bajden
3 lata temu
pozwalają wzbogacić się pisiej rodzinie na nieruchomosciach na kredyt, zaplacą uczciwie ciezko pracujacy, z tego co uciułali.