Notowania

piwo
10.06.2019 09:52

Czy piwo to na pewno piwo? Skarbówka ma to sprawdzać. Organoleptycznie

To urzędnicy skarbowi mają sprawdzać, czy napoje z ekstraktem słodu powyżej 7 proc. to rzeczywiście piwo. Organoleptycznie. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie 11 wyroków, które to potwierdzają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Czy piwo to rzeczywiście piwo? Skarbówka ma to ocenić organoleptycznie

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", 11 spraw przed Naczelnym Sądem Administracyjnym dotyczyło jednej spółki.

Pytała ona, jaką stawkę akcyzy powinna stosować dla napojów o ok. 7-proc. zawartości słodu. Pozostałe 93 proc. stanowił syrop glukozowy.

To bowiem budzi wątpliwości organów skarbowych. Niektóre interpretacje mówią, że jest to napój fermentowany, inne - że piwo. A stawka akcyzy znacząco się rózni (7,79 zł a 158 zł).

Obejrzyj: Marek Jakubiak: Prowadzenie firmy w Polsce to heroizm

A skarbówka wcześniej stosowała niekorzystną dla firmy interpretację i uznawała, że jest to napój fermentowany, taki jak wino, wermut czy sake.

Złoty przestaje reagować na impulsy płynące z rynku eurodolara

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi spółka przegrała, ale już NSA był innego zdania. Sąd uznał, że skarbówka musi się wypowiedzieć co do cech organoleptycznych napoju.

Ma przecież w aktach sprawy protokoły kontroli próbek napoju. Oceny urzędników jednak nie ma. Jeśli bowiem piwo smakuje, wygląda i pieni się jak piwo, to należy go tak traktować pod względem podatkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2019

YyTeraz rozumiem dlaczego moje piwo domowe 100%słód chmiel smakuje wybornie

10-06-2019

ŚwiadomyRóbcie swoje piwo, wino, cydra, ogorki, kapuste i inne przetwory. Bez konserwantów i wuj wie jeszcze czego... Mięsa nie polecam jeść.Miłego dnia.

10-06-2019

PRLPrzypomnę film z czasów PRL, kiedy to urzędnik pomyłkowo zamieszał alkoholometrem kawę czy herbatę. No i wtedy zaczęły się złote czasy dla tegoż pana, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)