Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Decyzja UOKiK. Bank Pocztowy zwróci klientom pieniądze

25
Podziel się:

Bank Pocztowy oraz Plus Bank rozliczą się z klientami, którzy przed terminem spłacili pożyczki. Dzięki decyzji UOKiK zwrócą im proporcjonalną część wszystkich pobranych opłat, w tym m.in. prowizji. Podobną decyzję w tym roku urząd wydał także wobec Banku Handlowego, który na razie nie dostosował się do niej.

Decyzja UOKiK. Bank Pocztowy zwróci klientom pieniądze
UOKiK przypomina, że każdy, kto ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. ARKADIUSZ ZIOLEK (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Zgodnie z decyzją prezesa UOKiK Bank Pocztowy musi także poinformować konsumentów, którzy zawarli umowy pożyczki po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli od 18 grudnia 2011 roku, że w przypadku spłacenia ich przed terminem mogą ubiegać się o zwrot pobranych prowizji wyliczony tzw. metodą liniową.

Bank ma zamieścić takie oświadczenie na swojej stronie internetowej. Dodatkowo do osób, które po 16 maja 2016 roku (data pierwszego stanowiska UOKiK w sprawie art. 49 ukk) spłaciły kredyt wcześniej niż przewidywała umowa, bank wyśle zawiadomienia listem lub e-mailem.

UOKiK zobowiązał także bank do zwrotu części prowizji wyliczonej metodą liniową w terminie do trzech miesięcy od otrzymania wniosku. Nie dotyczy to osób, które odzyskały część prowizji na mocy decyzji prezesa UOKiK z grudnia 2019 roku.

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

Bank Pocztowy zobowiązał się także do złożenia oświadczeń o uznaniu roszczeń konsumentów w zakresie zwrotu kosztów kredytu w sprawach, które toczą się przed sądami.

- Konsument, który przed zapisanym w umowie terminem spłaci kredyt konsumencki, ma prawo do odzyskania proporcjonalnej części pobranych opłat, w tym prowizji. Taki zwrot powinien się odbywać metodą liniową, która jest sprawiedliwa i zrozumiała dla konsumenta - wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Każdy, kto ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić

W trakcie postępowania wyjaśniającego także Plus Bank dostosował się do wytycznych UOKiK. Od 1 stycznia 2021 roku rozlicza metodą liniową koszty wszystkich spłaconych przed terminem kredytów konsumenckich.

W tym roku UOKiK wydał także decyzję wobec Banku Handlowego. Urząd twierdzi jednak, że otrzymuje sygnały o tym, że bank nie wywiązuje się z nałożonego na niego zobowiązania.

- Obecnie weryfikujemy informacje przekazywane przez konsumentów, wezwaliśmy bank do udzielenia wyjaśnień. Skargi dotyczą sytuacji przedterminowej spłaty zadłużenia na skutek zawarcia kolejnej umowy kredytu konsumenckiego tego samego typu z Bankiem Handlowym - podał urząd.

W efekcie działań podjętych przez UOKiK obecnie 17 banków prawidłowo rozlicza się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Do wytycznych urzędu zastosowało się również 12 banków spółdzielczych.

UOKiK przypomina, że każdy, kto ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji bank powinien obniżyć koszty kredytu, w tym opłaty, prowizje i je zwrócić. Zwrot powinien obejmować koszty dotyczące okresu od dnia spłaty kredytu do dnia spłaty określonej w umowie.

UOKiK przygotował kalkulator kredytowy, który pomoże wyliczyć orientacyjną kwotę do zwrotu, który dostępny jest na stronie urzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Polak z krwi ...
2 lata temu
Zabierzcie pieniądze z banków to wtedy zobaczycie co będzie się działo. Większość pożyczanych środków pochodzi od tych którzy wpłacili, ale na ROR mają 0,01%, czyli bank zarabia a reszta nie. A ile razy z banku do mnie dzwonili, żebym wziął kredyt. Zapytałem kto go będzie spłacał i temat się urywał. Kredytu nie bierze się nie mając udziału własnego. A zwłaszcza takiego na 20 - 30 lat. Oszczędzać należy, ale czy kupować dolary, euro, funty, franki czy złoto to każdy już sam musi przeanalizować.
danilko
2 lata temu
komu to służy firmom pożyczkowym ! dla kogo pracują służby państwowe ?
cococanal
2 lata temu
A po drodze są jeszcze: Kuki, Lendon, Provident, który szuka teraz obejścia nakazu, SOHOCredit, Miloan, HAPIPożyczki i parę innych przyjaznych para-banków.
Polak
2 lata temu
Banki w Polsce tylko mamia klienta żeby do nich pieniądze a jak hakerzy ukradna pieniądze, przejmując dostęp do telefonu i konta to nawet Arbiter Bankowy ma to w głębokim poważaniu , a Bank powie Wam żebyście zgłosili sprawę na Policję, pytam dlaczego ja, przecież ja powierzyłem Bankowi pieniądze wierząc że tam są bezpieczne ? to z Banku ukradli moje pieniądze więc niech Bank próbuje je odzyskać? a Bank na to że to ja jestem temu winien i oni mi nic nie zwrócą. To są Banki, teraz to wolę trzymać pieniądze w "skarpecie" przynajmniej faktycznie do siebie moge mieć żal jak mi je ktoś "trzeci" ukradnie.... Takie są Banki w Polsce i Arbiter Bankowy, idź do sądu i sądź się latami...
jola
2 lata temu
a co ze Skokami jak wyegzekwować kasę jak poborcy przychodzili z notesami i nie mamy potwierdzenia ,? ja dziś miałabym pokażną sumkę do zwrotu ale nie mogę im udowodnić bo to były szemrane pożyczki
...
Następna strona