Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Deficyt budżetowy to niecałe 14 mld zł. Ministerstwo Finansów potwierdza wcześniejsze wyliczenia

25
Podziel się:

Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wydatki z budżetu państwa przekraczały jego dochody o 13,75 mld zł. To oznacza stosunkowo nieduży wzrost deficytu w porównaniu z poprzedniego miesiąca.

Deficyt budżetowy to niecałe 14 mld zł. Ministerstwo Finansów potwierdza wcześniejsze wyliczenia
Minister finansów Tadeusz Kościński do wrzesnia utrzymywał budżet w ryzach. (Flickr)
bECgDomZ

Niecałe trzy tygodnie temu informowaliśmy o wstępnych wyliczeniach Ministerstwa Finansów na temat deficytu budżetu. Wtedy kasa państwa była na minusie 13,8 mld zł. Teraz urzędnicy zweryfikowali dane na dokładnie 13,75 mld zł. I to już ostateczny wynik.

W porównaniu z poprzednim miesiącem przyrost deficytu jest stosunkowo nieduży. Po sierpniu budżet był na minusie 13,3 mld zł.

Dochody w okresie styczeń-wrzesień wyniosły 304,51 mld zł, tj. 69,9 proc. planu. Z kolei wydatki sięgnęły 318,27 mld zł, tj. 73,1 proc. planu.

bECgDonb
Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

Największe wpływy do budżetu pochodzą z podatku od towarów i usług (VAT). Przez dziewięć miesięcy wyniosły 131,06 mld zł. Kolejne prawie 52 mld zł pochodziło z podatku akcyzowego.

Kolejną pozycją budżetową są podatki dochodowe. Od osób fizycznych (PIT) wpłynęło do budżetu 45,03 mld zł, a od spółek (CIT) - 30,46 mld zł.

bECgDonh

Zdecydowanie mniejsze znaczenie ma podatek od wydobycia niektórych kopalin - przyniósł w tym okresie 1,15 mld zł dochodów, a podatek bankowy - 3,58 mld zł. Mniej niż pół miliarda to dochody z dywidend i wpłat z zysku od przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Jak na wcześniejsze zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o zerowym deficycie najnowsze dane wypadają źle. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w związku z pandemią całoroczny deficyt rząd oszacował na ponad 100 mld zł, jest obecnie stosunkowo nieduży.

bECgDoni

Wykonanie budżetowe na rok bieżący najprawdopodobniej będzie niewiele się różniło od nowelizacji budżetu na 2020 rok - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski.

- Gdyby nie druga fala koronawirusa, moglibyśmy być pod koniec roku świadkami dużych, pozytywnych niespodzianek, jeśli chodzi o dochody podatkowe. Ale druga fala musiała być brana pod uwagę i pewnie wykonanie budżetowe pewnie będzie niewiele się różniło od tego, co ujęliśmy w nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 - komentuje Patkowski.

Wskazuje, że "kluczowym miesiącem będzie grudzień, który stoi od dużym znakiem zapytania i może być duża strata dla budżetu państwa, jak i dla gospodarki".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECgDonC
gospodarka
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
Donek
9 miesięcy temu
Wystarczy nie kraść, kiedy PO sobie to zrozumie.
Obserwator
10 miesięcy temu
Co tam budżet jaki zrobiliście dług publiczny podajcie bo tu katastrofa.
Asd
10 miesięcy temu
A 120 mld dodrukowanych pieniedzy to co? Dlugu ukryte w obligacjach i podmiotach zewnetrznych
bECgDonD
Slawek
10 miesięcy temu
Haha bzdury nasza kasa w Hajfie
fruwaj
10 miesięcy temu
trzeba więcej programów typu 500+ to pewnie deficyt się zmniejszy... proponuję zwiększyć z 500+ na 1000+ - to na bank uzdrowi budżet... czy ktokolwiek w rządzie ma pojęcie w ogóle o ekonomii???
...
Następna strona