Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deficyt budżetu, a nie nadwyżka. Przez jedną ustawę Polska zaprzepaściła szansę

Deficyt budżetu najniższy od dwudziestu lat - ogłosiła w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska. Wszystko pięknie, ale nadwyżka była na wyciągnięcie ręki. Gdyby nie jedna ustawa w grudniu, wyszlibyśmy na plus. A wtedy można było zaoszczędzić nawet miliardy na obsłudze długu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Teresa Czerwińska miała szansę być pierwszą w najnowszej historii, która skończyła rok z plusem w budżecie. (Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)

10,4 mld zł - taka według wstępnych danych była dziura w budżecie państwa w 2018 roku. To rekord od 1998 roku. Do tego, żeby wykazać nadwyżkę i zarazem spłacić część długu zabrakło naprawdę niewiele.

(Money.pl)
(Fot: Jacek Frączyk)

Konkretnie wystarczyło, żeby w grudniu ubiegłego roku nie przegłosowano ustawy okołobudżetowej, która zwiększyła wydatki państwa o 11 mld zł. Wykorzystano w ten sposób oszczędności, jakie budżet wygospodarował w ciągu roku.

Nowe wydatki poszły na NFZ (+1,8 mld zł), a m.in. na finansowanie świadczeń dla nieubezpieczonych, zwiększono fundusze na reprywatyzację (+2,1 mld zł), na drogi samorządowe (+1,1 mld zł) i na drogi kolejowe PKP PLK (+1,8 mld zł). 3 mld zł dostały jeszcze łącznie fundusz emerytur pomostowych i fundusz rezerwy demograficznej.

Zobacz też: Minister finansów prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze

Dlaczego tak ważne jest wykazanie w końcu nadwyżki? To byłby dobry sygnał do rynków finansowych. Dzięki stabilności budżetu od pięciu lat Czechy płacą zdecydowanie mniejsze odsetki za swoje obligacje, oszczędzając na tym spore środki.

Oprocentowanie obligacji długoterminowych Czech wynosi obecnie około 1,7 proc. rocznie. Tymczasem Polska musi płacić 2,75 proc. Różnica wynosi 1 pkt. proc. Jeśli przyłożyć ją do całego naszego długu, otrzymujemy 10 mld zł rocznie. To prawie połowa wydatków na 500+.

Dlaczego od Czechów inwestorzy kupują papiery dłużne po aż tak niskim oprocentowaniu? Między innymi ze względu na większą stabilność budżetu. Po prostu nabywcy obligacji Czech są bardziej niż w przypadku Polski pewni, że nawet przy spowolnieniu gospodarki dostaną swoje pieniądze z powrotem. Dlatego na przykład agencja ratingowa S&P daje Czechom czwarty najwyższy rating w skali (AA-) i jest to tzw. "wysoka ocena", którą nadaje się najsolidniejszym dłużnikom. My mamy dopiero siódmy (A-), czyli najniższe poziomy ocen średnich.

Czechy od dwóch lat wykazują nadwyżkę budżetową, a od pięciu mają budżet bliski równowagi, wykorzystując dobrą koniunkturę gospodarczą. My na nadwyżkę realnie mieliśmy szansę dopiero w ubiegłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2019

MariuszW Czechach nie rządziło PO przez 8 lat i wyszli na prostą, wystarczy oddać 260 mld ukradzione i pochowane a była by ogromna nadwyżka.

08-02-2019

aynatacy spece to dlaczego jak rządzili i jak rządziła platforma obywatelska nie mieli takich wyników?????

08-02-2019

KonkretDlaczego redaktorzyna łże? Nie można zrezygnować z dróg, z leczenia, z kolei a nawet jak to się zrobi to nikt nie gwarantuje -1%!

Rozwiń komentarze (32)