Notowania

Dług Polski na bezpiecznym poziomie. Wiceminister finansów uspokaja

Bank Światowy odnotowuje rosnące zadłużenie w największych krajach i ostrzega, że może to być niebezpieczne. Dług publiczny w Polsce jest pod kontrolą - zapewnia wiceminister finansów Piotr Nowak i podaje twarde dane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wiceminister Piotr Nowak zapewnia, że dług Polski jest na bezpiecznym poziomie. (Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)

W Polsce nie ma niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem długu publicznego, zmniejsza się on w relacji do PKB, a większość długu Skarbu Państwa jest w rękach krajowych - podkreśla Piotr Nowak cytowany przez PAP.

Wskazuje, że pod względem zadłużenia mamy lepsze statystyki niż przeciętne w Unii Europejskiej i strefie euro. Dług publiczny w Polsce na koniec 2018 roku wynosił 48,9 proc. PKB (wg definicji unijnej), w UE było to 80,4 proc., a w strefie euro (85,9 proc.). Tylko połowa krajów w UE ma dług poniżej umownego progu 60 proc. PKB.

Przykładowo, we Włoszech zadłużenie stanowi 135 proc. PKB, w USA - 104 proc., we Francji 98 proc., a w Hiszpanii prawie 98 proc.

Długi szpitali wynoszą 14 mld zł. Głównie odpowiadają za to ci, którzy leczą najtrudniejsze przypadki

Zgodnie z przyjętą przez rząd strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2020-2023 relacja długu do PKB ma się zmniejszać: do 47 proc. w 2019 roku, 46,5 proc. w 2020 i 42,8 proc. w 2023.

Ważna jest nie tylko wielkość długu, ale i struktura. A ta według Nowaka zapewnia Polsce duży komfort. Dług Skarbu Państwa w walutach obcych sukcesywnie się obniża i obecnie stanowi około 27 proc. Większość zobowiązań jest więc w stosunku do inwestorów krajowych. Ryzyko jest tym większe im więcej pożycza się pieniędzy za granicą.

Pytania o zadłużenie Polski pojawiły się po publikacji raportu Banku Światowego. W nim eksperci ostrzegają, że w ciągu ostatnich 50 lat miały miejsce cztery fale akumulacji długu, a trzy z nich zakończyły się kryzysami finansowymi w wielu krajach rozwijających się.

Zauważono, że mimo iż niskie stopy procentowe zmniejszają niektóre ryzyka związane z wysokim długiem, obecna fala, która rozpoczęła się w 2010 roku, charakteryzuje się największym, najszybszym i najbardziej szerokim wzrostem zadłużenia spośród wszystkich czterech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dług, zadłużenie, bank Światowy, kryzys, piotr nowak, gospodarka, wiadomości, finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2020

MaxNie wierzę w ani jedno słowo oszustów pisobolszewików. Zakład że się nie mylę??

19-01-2020

AdekwatnyCiężki orzech do zgryzienia dla zwolenników PO, komentarze wyglądają jak gorzkie żale a argumenty są nie do obalenia. Jak to robi Morawiecki że tyle … Czytaj całość

19-01-2020

AdamSetki nowych podatków i wzrost cen wszystkiego - to wynik polityki nierządu PiS

Rozwiń komentarze (118)