Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dodatek drożyźniany. Ważna zmiana wzoru wniosku

40
Podziel się:

Na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia zmieniający wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Aby otrzymać wyższe świadczenie, dla ogrzewających się paliwami stałymi, wystarczy samo zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB, a nie faktyczny wpis do tej bazy.

Dodatek drożyźniany. Ważna zmiana wzoru wniosku
Wysokość dodatku osłonowego, przy jednoosobowym osobowym gospodarstwie domowym, wynosi 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego został opublikowany w piątek wieczorem na stronach RCL.

Ważna zmiana. Będzie prościej

W uzasadnieniu przypomina się, że ustawa wprowadziła dla mniej zamożnych gospodarstw domowych wsparcie finansowe w postaci dodatku osłonowego. O dodatek można ubiegać się w gminie poprzez złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zmieniła przepisy w ten sposób, że wyższy dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych ogrzewanych kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, będzie przysługiwać przy zgłoszeniu ich do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

"Powyższa modyfikacja przepisu stanowi ułatwienie w uzyskiwaniu dodatku osłonowego w podwyższonej kwocie, gdyż powstanie konieczność wykazania jedynie dokonania zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a nie zaś uzyskania wpisu do niej. W niektórych przypadkach właściwy organ dokonuje wpisu do tej bazy w terminie 6 miesięcy od dnia zgłoszenia, co odpowiednio wydłużałoby czas oczekiwania na możliwość złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w podwyższonej kwocie" - podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Dlatego też w załączniku do projektu znajduje się nowy wzór wniosku, który przewiduje tę zmianę.

"W części I w pkt 3 wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, wnioskodawca przekazuje informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe. Zarówno w treści punktu, jak i w odnośniku numer 7, wyraz "wpisane" zostaje zmieniony na wyraz "zgłoszone". Jest to jedyna zmiana, jaka odróżnia obecne brzmienie załącznika do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 stycznia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego od załącznika do niniejszego projektu. Zapewnia ona możliwość korzystania ze zmodyfikowanego zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu odnoszącymi się do wzoru wniosku, przy zapewnieniu większej dostępności dodatku osłonowego w podwyższonej kwocie" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Kto może liczyć na dodatek osłonowy?

Zgodnie z projektem rozporządzenia ma ono wejść z dniem następującym po dniu ogłoszenia. "Krótki okres vacatio legis wynika z konieczności natychmiastowego wdrożenia jednolitego wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, zawierającego opisaną wyżej istotną zmianę w zakresie przesłanek do uzyskania tego dodatku w podwyższonej kwocie" - podkreślono.

Wysokość dodatku osłonowego, przy jednoosobowym osobowym gospodarstwie domowym, wynosi 400-500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł. Przy gospodarstwie 2-3 osobowym jest to 600-750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Przy gospodarstwie 4-5 osobowym 850 zł-1062,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Natomiast, przy gospodarstwie 6 i więcej osobowym 1150 zł-1437,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Wyższy dodatek osłonowy - w wysokości 500, 750, 1062,50, 1437,50 zł - przysługuje tym gospodarstwom domowym, które spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy oraz ich głównym źródłem ogrzewania jest źródło ogrzewania zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wskazane w ustawie o dodatku osłonowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
obsrywator
2 lata temu
a jak nastanie globalna, totalna opricznina to będa chodzić trójkami i zabierać te piece bo ludzie mają ginąć. Jak nie od chorób to z zimna i głodu. Myślicie że po co spisują te piece? Żeby dodatki dać? Żeby jakąś politykę zieloną realizować? Nie prawda. Jak władza chce twojego dobra tzn. że chce go dosłownie. Chce ci to dobro zabrać.
Polak
2 lata temu
Dla kogo ten dodatek, dla "leserów" migających się pracy, bądź osób pracujących na "czarno"? ja pracuje na najniższą krajową i mój mąż też. I jakbym nie liczyła to mi się ten dodatek nie należy... Czyli znowu pomoc , ale nie dla mojej grupy społecznej... Nie mam za co dziękować temu rządowi... dotąd otrzymałem tylko to co 100% społeczeństwa, czyli zmniejszenie podatku z 18% na 17%, na nic innego sie nie załapuje pracując na pełen etat na 3100,0 brutto. ????
Rekompensata
2 lata temu
Zaczyna się od dodatków, kończy się na kartkach.
Zibi
2 lata temu
Że co,że rząd coś daje. Ze swoich daje?To rząd ma pieniądze. Rzad ma G nie pieniądze, to są pieniądze z naszych podatków, a oni nie pytając nikogo o zgodę, rozdają komu chcą i ile chcą,tylko po to żeby dalej być przy korycie. Oni rzeczywiście uwierzyli, że są niezastąpieni.
Budowniczy pr...
2 lata temu
Program "oszustwo +" nie dość że smrodzą to jeszcze ich premiują
...
Następna strona