Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Donald Trump odblokuje składki na WHO. USA mają płacić "tyle co Chiny"

8
Podziel się:

Administracja Donalda Trumpa przygotowuje się do wznowienia wpłat na Światową Organizacja Zdrowia - podała telewizja Fox News. Jednak nie będą to składki tej wysokości, co dotychczas.

Donald Trump uważa, że WHO za bardzo ufa danym z Chin
Donald Trump uważa, że WHO za bardzo ufa danym z Chin

Prezydent Trump zlecił swojej administracji, by ta wstrzymała wpłacanie składek, miesiąc temu. Uważa on, że "świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa" i trzeba wyjaśnić, jaką rolę odegrała WHO w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".

Trump uznał także, że WHO za bardzo polegała na danych z Chin, które zdaniem prezydenta mogły nie dokońca być prawdziwe. Jego słowa wywołały zdecydowaną reakcję: przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia zaprzeczyli zarzutom prezydenta, natomiast Chiny zapewniły, że były transparentne i otwarte w sprawie koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: Maseczki wciąż obowiązują. Minister <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-6217008534210177c">Szumowski</a> mówi, co musiałoby się stać, byśmy mogli je zdjąć

Jak podaje Fox News powołując się na rządowe dokumenty, Stany Zjednoczone są gotowe do ponownego dokładania się do budżetu WHO, ale nie w takiej skali, jak dotychczas. Stany są głównym płatnikiem na rzecz organizacji. Dotąd płaciły około 400 mln dolarów rocznie. Teraz - jak wynika z informacji telewizji - są gotowe płacić taką składkę, jak Chińczycy. Czyli mniej więcej jedną dziesiątą dotychczasowych wpłat.

To już kolejny zgrzyt na linii USA-Chiny w związku z pandemią. Kilka dni temu Peter Navarro, doradca ekonomiczny amerykańskiego prezydenta, stwierdził, że Pekin powinien wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie za "wypuszczenie w świat koronawirusa". - Jestem głęboko przekonany - i myślę, że głęboko przekonani są Amerykanie - że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody liczone w w bilionach dolarów i w związku z tym powinna być jakaś forma rekompensaty - powiedział.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
ola
3 lata temu
Lubuszanin zobaczysz jak skończą się pieniądze na wypłaty i nie będzie na nic to może sam zaczniesz protestować. Ci ludzie wykładają z własnych kieszeni utrzymując pracowników, żeby ich rodziny miały za co żyć. Mało wiesz o życiu.
447$
3 lata temu
Co robią wojska amerykańskie w Polsce Gdzie oni tam zadyma w świecie Może brali udział 16 maja w policyjnych polskich mundurach w Warszawie
Kowalski
3 lata temu
Tramp jak chorągiewka Raz nie daje Potem daje Rozczarowałem się nim
Paweł
3 lata temu
Za miękki jest trump. Od komuny trzeba się odciąć.
Hmmm
3 lata temu
Ja tam nie wiem ale ostatni wiele osób/polityków wiszę z tym znakiem 3 szóstek...czy dziennikarze robią i umieszczają te foty specjalnie?...