Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

"Duda gwarantem braku podwyżek podatków" - twierdzi premier

32
Podziel się

Jedynym gwarantem tego, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Opolu Lubelskim. Tymczasem sztab Trzaskowskiego publikuje listę podatków, podniesionych podczas kadencji Dudy.

Morawiecki obiecuje, że Duda nie podniesie podatków.
Morawiecki obiecuje, że Duda nie podniesie podatków. (PAP)
bDJDumJh

Jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki, "w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie było pieniędzy na obniżki podatków, zamiast tego były podwyżki podatków".

Zdaniem szefa rządu, Platforma Obywatelska działała "w obronie interesów grup".

"Dlatego Trzaskowski zaraz potem, jak został prezydentem Warszawy, podniósł opłaty za użytkowanie wieczyste. I dopiero potem, pod naporem społecznym wycofał się z tej podwyżki. Przestraszył się presji społecznych" - powiedział Morawiecki.

bDJDumJj
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Wśród podatków, które wzrosły za czasów rządów PO wymienił m.in. podniesienie akcyzy, VAT, czy likwidację ulgi na internet.

"Jedynym gwarantem, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda" - powiedział Morawiecki.

bDJDumJp

Z kolei sztab Rafała Trzaskowskiego uruchomił stronę internetową, na której pokazuje wyraźnie, jakie podatki wzrosły za czasów prezydentury Andrzeja Dudy.

Wśród nich wymienia m.in. opłatę "denną", opłatę "mocową", wzrost akcyzy, podatek bankowy czy wzrost opłat za wywóz śmieci.

"269 do 334 godzin wzrósł w czasie kadencji Andrzeja Dudy czas, który przeciętny polski przedsiębiorca musi poświęcić na wywiązanie się z obowiązków podatkowych" - czytamy na stronie PodatkiDudy.pl.

- Zawetuję każdą próbę podnoszenia podatków dla Polek i Polaków – zadeklarował we wtorek w Kartuzach kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dzień wcześniej podobną deklarację złożył w Płocku.

bDJDumJq

Zdaniem ekspertów, licytacja na obietnice braku podwyżek jest niepoważna. Bo podatki muszą rosnąć

- Gdy już pojawi się recesja i do budżetu będą wpływać obniżone dochody z VAT i innych podatków, trzeba będzie coś zrobić, by zachować płynność. Politycy mogą trochę z nas zakpić i nie będzie podnoszenia podatków, ale w górę pójdą inne opłaty, np. składkowe. Trzeba zwracać uwagę na to, jakie podwyżki się pojawiają w przymusowych opłatach, bo to gra z obywatelem - ocenia Witold Michałek, ekspert BCC.

Wtóruje mu dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Przypomina, że "PiS ma w kieszeni ileś planowanych podwyżek, które chował przed kampanią". Choćby podatek cukrowy, który miał zacząć obowiązywać wiosną, ale w związku z pandemią jego wprowadzenie przesunięto o kilka miesięcy. Zwraca ponadto uwagę, że podnoszenie podatków to jedna rzecz, ale nie najważniejsza. Bo osobną kwestią jest to, w jaki sposób będzie się to odbywało.

- Specjalizacją PiS było wprowadzanie nowych wymiarów podatku z zaskoczenia. Przykładowo, podatek bankowy w grudniu trafił do parlamentu, a już w lutym banki musiały go płacić – przypomina.

bDJDumJr

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJDumJK
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(32)
krzysiek
8 miesięcy temu
Takiej hipokryzji i zakłamania to jeszcze nie widziałem. 30 nowych opłat, danin i podatków, nowe w drodze a Kłamczuszek mówi, że podatki będą obniżać. Skandal.
Wera
8 miesięcy temu
Nie podniosą starych podatków po prostu wprowadzą nowe i ciemny lud to kupi
Olo
8 miesięcy temu
Przepraszam czy dzisiaj jest 1 kwietnia ?!!!!
bDJDumJL
Damian
8 miesięcy temu
Duda gwarantem upadku Polski. Pozdrawiam
i co?
8 miesięcy temu
PAD miał być gwarantem nienaruszalności Konstytucji.
...
Następna strona