Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

"Duda gwarantem braku podwyżek podatków" - twierdzi premier

32
Podziel się:

Jedynym gwarantem tego, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Opolu Lubelskim. Tymczasem sztab Trzaskowskiego publikuje listę podatków, podniesionych podczas kadencji Dudy.

Morawiecki obiecuje, że Duda nie podniesie podatków.
Morawiecki obiecuje, że Duda nie podniesie podatków. (PAP)

Jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki, "w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie było pieniędzy na obniżki podatków, zamiast tego były podwyżki podatków".

Zdaniem szefa rządu, Platforma Obywatelska działała "w obronie interesów grup".

"Dlatego Trzaskowski zaraz potem, jak został prezydentem Warszawy, podniósł opłaty za użytkowanie wieczyste. I dopiero potem, pod naporem społecznym wycofał się z tej podwyżki. Przestraszył się presji społecznych" - powiedział Morawiecki.

Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Wśród podatków, które wzrosły za czasów rządów PO wymienił m.in. podniesienie akcyzy, VAT, czy likwidację ulgi na internet.

"Jedynym gwarantem, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda" - powiedział Morawiecki.

Z kolei sztab Rafała Trzaskowskiego uruchomił stronę internetową, na której pokazuje wyraźnie, jakie podatki wzrosły za czasów prezydentury Andrzeja Dudy.

Wśród nich wymienia m.in. opłatę "denną", opłatę "mocową", wzrost akcyzy, podatek bankowy czy wzrost opłat za wywóz śmieci.

"269 do 334 godzin wzrósł w czasie kadencji Andrzeja Dudy czas, który przeciętny polski przedsiębiorca musi poświęcić na wywiązanie się z obowiązków podatkowych" - czytamy na stronie PodatkiDudy.pl.

- Zawetuję każdą próbę podnoszenia podatków dla Polek i Polaków – zadeklarował we wtorek w Kartuzach kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dzień wcześniej podobną deklarację złożył w Płocku.

Zdaniem ekspertów, licytacja na obietnice braku podwyżek jest niepoważna. Bo podatki muszą rosnąć

- Gdy już pojawi się recesja i do budżetu będą wpływać obniżone dochody z VAT i innych podatków, trzeba będzie coś zrobić, by zachować płynność. Politycy mogą trochę z nas zakpić i nie będzie podnoszenia podatków, ale w górę pójdą inne opłaty, np. składkowe. Trzeba zwracać uwagę na to, jakie podwyżki się pojawiają w przymusowych opłatach, bo to gra z obywatelem - ocenia Witold Michałek, ekspert BCC.

Wtóruje mu dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Przypomina, że "PiS ma w kieszeni ileś planowanych podwyżek, które chował przed kampanią". Choćby podatek cukrowy, który miał zacząć obowiązywać wiosną, ale w związku z pandemią jego wprowadzenie przesunięto o kilka miesięcy. Zwraca ponadto uwagę, że podnoszenie podatków to jedna rzecz, ale nie najważniejsza. Bo osobną kwestią jest to, w jaki sposób będzie się to odbywało.

- Specjalizacją PiS było wprowadzanie nowych wymiarów podatku z zaskoczenia. Przykładowo, podatek bankowy w grudniu trafił do parlamentu, a już w lutym banki musiały go płacić – przypomina.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
popcorn
3 lata temu
Od podatków to jest rząd a nie prezydent równie dobrze może powiedzieć, że tylko Duda jest gwarantem grawitacji, wschodu słońca i słonej wody w oceanach
Dd
3 lata temu
Tak tak nie podniosą podatków tylko wprowadza kilka nowych Polacy lubią płacić dużo małych podatków.
Sara
3 lata temu
Teraz gwarantuje? Chyba już trochę na to za późno. Mam nadzieje, że Trzaskowski wygra wybory.
Ppp
3 lata temu
Ale dowcip. Podniesienie podatku na cukier już czeka.
Jggjj
3 lata temu
Ha, ha, ha ha, ha socjalistyczny PiS nie podniesie podatków 😆😆😆
...
Następna strona