Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Dziura w budżecie NFZ. Zabraknie na leczenie?

62
Podziel się:

Jak podaje "Gazeta Wyborca", nowy plan finansowy NFZ przewiduje, że jego wydatki będą w tym roku o 11,5 mld zł wyższe od przychodów. Łącznie tegoroczny budżet jest uszczuplony o 13 mld zł. Rząd i prezes NFZ przekonują, że rezerwy finansowe pokryją wszystkie wydatki.

Dziura w budżecie NFZ. Zabraknie na leczenie?
Nowy plan finansowy NFZ. Zabraknie miliardów złotych (Agencja Wyborcza.pl, Roman Bosiacki)

Na stronie NFZ do niedawnie widniała wersja planu finansowego z lipca poprzedniego roku. Na początku tego tygodnia to się zmieniło. Z nowego dokumentu wynika, że o ile kilka miesięcy temu fundusz przewidywał, że mimo wzrostu wpływów ze składek zdrowotnych dziura w budżecie wyniesie 10,6 mld zł, o tyle teraz ma wynieść już 11,5 mld zł.

Nowy plan finansowy NFZ

NFZ drastycznie tnie niektóre wydatki. "Rezerwa na leczenie i refundację leków wynosiła w pierwszej wersji planu 3,8 mld zł. Teraz została zredukowana do 173 mln zł. Rezerwa na koszty migracji, czyli na pacjentów, którzy leczą się w innym województwie niż to, w którym mieszkają, wynosiła 5,1 mld zł. Teraz jest równa zeru" – pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak czytamy, że najnowszy plan przewiduje, że koszty wszystkich świadczeń zdrowotnych wzrosną o prawie 4,8 mld zł. Mimo to Adam Niedzielski minister zdrowia oraz prezes NFZ Filip Nowak zapowiedzieli, że w związku z inflacją oraz obowiązkowymi od lipca podwyżkami wynagrodzeń pracowników szpitali i przychodni kontrakty wzrosną o 14-15,5 mld zł w skali roku.

"Na miesiące od lipca do grudnia potrzeba więc od 7 do prawie 8 mld zł. Najnowszy plan nie uwzględnia w całości kosztów podwyżek pensji i inflacji. Wniosek: dziura w budżecie NFZ będzie jeszcze większa" – podaje "GW".

Na wszystko starczy pieniędzy?

Mimo to nowy plan praktycznie bez dyskusji został przyjęty przez Radę Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeden z członków rady, o którym pisze "GW", powiedział, że dyrektor od finansów zrobił slalom, tłumacząc, że "na wszystko starczy i wszystkie decyzje są tu racjonalne".

Posłanka Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej, zasiadająca w sejmowej komisji zdrowia mówi, że uruchamianie wszystkich rezerw na świadczenia i leki to rzecz skandaliczna.

– To niebezpieczne dla pacjentów, bo wcześniej czy później przy takiej polityce funduszowi zabraknie pieniędzy na leczenie – komentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Żbik Jurek
10 miesięcy temu
To się pytam gdzie się podział moja składka zdrowotna która jest nowym podatkiem skoro nie mogę jej odliczyć?
Danka
10 miesięcy temu
Po co kupowali szczypawy darmowe i niepotrzebne na HPV? Pieniądze na leczenie ludzi 100 razy bardziej by się przydały.
jan
10 miesięcy temu
znam takich co myślą że takie rozdawnictwo będzie cały czas
elwira
10 miesięcy temu
A na Rydzyka kasa jest, na szczujnię TVpis jest, na reklamy, na banery , na te propagandowe pisma przysyłane emerytom o 13+ , o 14+ , od Taurona dostaję rachunek oczywiście dużo wyższy niż w ub.latach ale dołączają dwie kartki i peany o tym że dzięki rządowi rachunek nie jest 5 razy wyższy, tak samo z rachunkiem za gaz... itp . A te banery przy autostradach i drogach o wyższości Pisu nad wszystkim.... skąd kasa ??? Dlatego po telefonie na 112 dyspozytor wszystko robi by wystraszyć że kara za nieuzasadnione wezwanie karetki itp to kara a dlatego bo lekarzy, karetek i kasy brak . O kolejkach do lekarzy nie wspomnę.
pacjent nr.12
10 miesięcy temu
nie będzie pieniędzy na leczenie, może, ale co? leki kosztują, ok, lekarzowi trzeba zapłacić i rachunek za prąd, no i zależy kogo się leczy, a kto musi poczekać
...
Następna strona