Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

NFZ zapłaci więcej za pobyt w szpitalu

11
Podziel się:

Od lutego 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. - Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce - poinformował PAP we wtorek Fundusz.

NFZ zapłaci więcej za pobyt w szpitalu
Wzrosną stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu (Pixabay, David Mark)

W efekcie w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za pobytu w szpitalu od pierwszego dnia. Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji.

Nowe stawki za pobyt w szpitalu

NFZ podał, że wzrosną stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu. Podwyżka będzie stopniowa.

Ulepszony mechanizm – jak akcentuje NFZ – sprawi, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obietnica premiera. "Nie czuje ludzi i problemów"

"Po zmianach za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W pierwszym dniu – 67 proc., w drugim – 83 proc., a trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc." - przekazał PAP Fundusz.

NFZ wprowadza zmiany. Szpitale mają zyskać

NFZ podkreśla, że jest to rozwiązanie oczekiwane przez dyrektorów szpitali.

"Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji pacjenci szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty" - zaznacza cytowany w informacji NFZ prezes Funduszu Filip Nowak.

13 mld złotych mniej na leczenie

Krytykowano nowe przepisy, wskazując, że zmiany mają przenieść na Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązek finansowania zadań, których koszty dotychczas pokrywano z budżetu państwa. To m.in. zakupy szczepionek, ratownictwo medyczne, bezpłatne leki dla seniorów 75+ i kobiet w ciąży, programy lekowe dla chorych na hemofilię, czy zakażonych wirusem HIV.

Organizacje pacjentów, pracodawców i związki zawodowe zwracały uwagę, że rzeczywistym skutkiem nowych przepisów będzie uszczuplenie w 2023 roku środków Narodowego Funduszu Zdrowia dostępnych na leczenie o kwotę ok. 13 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Gienia
rok temu
Za 20 lat składek zdrowotnych które miały iść na szpitale to rozkradli ordynatorzy ,lekarze i inny personel szpitali ,teraz po 20 latach oplat powinien być każdorazowy pobyt w szpitalu za darmo i każda operacja za darmo i gdzie te pieniądze? Domy , samochody i inne duperele lekarzy a ludzie tylko mają na NFZ lekarza pierwszego kontaktu i niektóre badania a za resztę płać. Złodzieje
Matka i babci...
rok temu
NFZ MA PŁACIĆ ZA PRZERYWANIE CIĄŻY DARMO I ZA INWITRO???NATOMIAST ZA LECZENIE CHORÓB INNYCH TO TRZEBA PŁACIĆ SAMEMU???MAM BRATA GINEKOLOGA W Warszawie JEST MILIONEREM.ALE ZARAZ PO STUDIACH OTWARŁ SOBIE PRYWATNY ZAKŁAD.
Pacjent
rok temu
Minister zdrowia kontroluje szpital onkologiczny bo za dużo pacjentów zostało tam wyleczonych.... Dziwne czasy.
prawda
rok temu
Powinno się przyjrzeć niektórym lekarzom. Pacjent ma nieudany zabieg w prywatnym gabinecie. Lekarz umywa ręce - i tu już powinien być nakaz leczenia z możliwością kary jeżeli lekarz odmawia leczenia. Pacjent chce być zdrowy trafia na nfz (ma takie prawo). Chodzi od jednego lekarza do drugiego bo lekarze nie chcą wkopać kolegę lekarza wmawiają pacjentowi, że nic się nie dzieje. Fundusz za wszystko płaci a tacy lekarze będą krytykować tylko system a nie siebie samych. Tu powinny być wysokie kary i zwracanie kosztów x więcej za robienie z pacjenta głupka.
xfgj
rok temu
nfz to kila antypolska od poczatku to tak jak izby skarbowe czy rzady bandyckie od zamachu stanu w Polsce na P.Olszewskiego!!! zus to poczatek syfilisu Polakow przeciw nam!!!! jak bedzie nadal zus to wiemy ze nadal zydoskie agentury niszcza nasz kraj polske i nas Polakow!!!!