Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Efekt 500+ stracił moc. Polacy w zakupach dali się wyprzedzić Europie. Najgorzej w Niemczech

169
Podziel się:

Polaków w zakupach wyprzedza już połowa krajów Europy. To duża zmiana w porównaniu do ubiegłego roku. Dotychczasowe motory wzrostu nie dają już takiej dynamiki. Bezrobocie już zeszło do niskiego poziomu, a 500+ to… ciągle jest 500 zł.

Wydatki Polaków niby w tym roku rosły, ale już tak "bez przekonania"
Wydatki Polaków niby w tym roku rosły, ale już tak "bez przekonania" (iStock.com)

Eurostat podał w środę, że zwiększyliśmy w kwietniu zakupy o 4,1 proc. Wysoko? Na reszcie Europy nie robi to już takiego wrażenia, jak wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce w ubiegłym roku. Teraz zajmujemy dopiero 14. miejsce na kontynencie, czyli wyprzedza nas niemal połowa Europy.

I przybliżone miejsce w zestawieniu zajmujemy właściwie od początku roku. W innych państwach zakupy przyśpieszyły o wiele bardziej niż u nas.

W takiej Słowenii w kwietniu zakupy obywateli wzrosły o aż 12,7 proc. rok do roku, co dało jej pierwsze miejsce na kontynencie. Na Litwie i w Irlandii dynamika przekroczyła 10 proc.

Zobacz też: 5600 Żabek już w Polsce. Dziennie dochodzą dwie nowe

Najgorzej pod względem sprzedaży w sklepach wyglądają ostatnio Niemcy, którzy zakupy mieszkańcy ograniczyli o 0,9 proc., czym powtórzyli słaby wynik z grudnia. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów ostatnio spowolniła na fali wojny handlowej USA-Chiny i tylko wydatki rządowe podtrzymują jeszcze jej wzrost.

Wraz z nią najwyraźniej i nasza zaczyna powoli łapać zadyszkę. Część spadku krajowej sprzedaży to zresztą może być konsekwencja mniejszych zakupów przygranicznych przez Niemców.

A jeszcze w ubiegłym roku Polska przodowała w zakupowych zestawieniach. 500+, spadek bezrobocia i wzrost pensji zwiększały dynamikę wydatków.

Teraz bezrobocie już mocno nie spada, bo i tak już jest bardzo niskie - piąte najniższe w Europie. Eurostat podał we wtorek, że zeszło w kwietniu do poziomu 3,7 proc. z 3,8 proc. w marcu. Wydatki pieniędzy z 500+ najwyraźniej w ubiegłym roku miały swoją kulminację i Polacy skupili się obecnie na zwiększaniu oszczędności.

Teraz nadzieja na wzrost sprzedaży detalicznej opiera się na wzroście zarobków. Dość solidnym, bo 7,1 proc. rok do roku w kwietniu, ale niewystarczającym dla wyższych skoków zakupów.

Wkrótce może to się zmienić. Analitycy wskazują, że "pakiet fiskalny" inaczej zwany "piątką Kaczyńskiego" przełoży się na dynamikę zakupów. Dodatkowe pieniądze dla emerytów, czyli tzw. trzynasta emerytura, już popłynęły z ZUS pod koniec kwietnia i do większości emerytów dotarły w maju. Nie widać więc wpływu tych pieniędzy na kwietniową sprzedaż detaliczną. W danych majowych już powinno być inaczej.

500+ na pierwsze dziecko ZUS zacznie przelewać na konta beneficjantów od września. To ma podkręcić gospodarkę od strony spożycia. W pierwszym kwartale jej tempo wzrostu oparte było głównie na inwestycjach i konsumpcji rządowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(169)
wasz odmienie...
5 lata temu
TO NAJWIĘKSZE ZŁODZIEJSTWO LUDZKOŚCI! Nie tylko Owsiak (autorytet Polaków) nie tylko Matka Teresa nie tylko rodzice, ale nikt nigdy dziecku nie pomógł, co najwyżej bezpłodni bezdzietni a nawet wychowujący jedynaków te dzieci okradli to matematyka. Kto płaci podatki na dzieci na ich szkoły przedszkola opiekę lub domy dziecka to złodziej zakładający z góry, że te dzieci nie zapłacą podatków taki złodziej cwany? Gdyby złodziej znał prawdę to nie wiedziałby czy to on płaci na dzieci czy to dzieci płacą na złodzieja. Bóg to zawarł w przykazaniu nie kradnij a nie ma przykazania pomagaj. To na tym polega zdecydowana przewaga oddawania nad pomaganiem. ODDAĆ MUSZĄ WSZYSCY, BO WSZYSCY POBRALI BĘDĄC DZIECKIEM A POMAGAĆ NIKT NIE MUSI, dlatego bezpłodni i bezdzietni okradają. Ludzie wybierają pomaganie, bo pozwala im ono fikcyjnymi dobrodziejami zostawać. Pomaganie natomiast rodzi bezkarną grupę złodziei, która nie ma zamiaru na swoje dzieciństwa zapracować! TO NAJWIĘKSZE ZŁODZIEJSTWO LUDZKOŚCI!
wasz odmienie...
5 lata temu
Najwyższy czas dać dzieciom tyle ile one nam dają czyli 2000 zł płacąc za nasze emerytury ZUS OFE i filary. Płaca zależy od pracy ale emerytura tylko od dzieci to matematyka za trudna dla złodziei.
tht
5 lata temu
Juz dobrze, Pani autorze analizy. Wiemy, ze musi wygrac kolaicja europejska, ktora juz nie istnieje. Po porstu PIS musi zostac odsuniety od wladzy, bo Polakom za bardzo sie poprawia a moze byc jeszcze lepiej...
as
5 lata temu
Mają SWOJEGO MINISTRA FINASÓW i prezesa NBP będą klepać złotówki jak za KOMUNY oby inflacja nie pogalopowała jak dawniej. PRĄD z dotacjami tak było dawali nam komuniści dodatek za wzrost cen itp.DOKĄD ZMIERZASZ CIEMNY SUWERENIE??????????
as
5 lata temu
No to teraz 1000+ dla każdego dorosłego!!!HiHi. Niech CIEMNY SUWEREN dalej rujnuje POLSKĘ.
...
Następna strona