Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Eksperci mają wątpliwości. Zmiana definicji pracownika problemem

19
Podziel się:

Zmiana definicji pracownika, według jednego z poselskich projektów, miałaby dotknąć również osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Konfederacja Lewiatan na łamach "Pulsu Biznesu" zwraca jednak uwagę na ciężkie do oszacowania społeczne i gospodarcze skutki tych zapisów.

Eksperci mają wątpliwości. Zmiana definicji pracownika problemem
Pracodawcy mówią "nie". Nie chcą zmian w definicji pracownika (GETTY, Justin Sullivan)

Według zapisów w jednym z poselskich projektów nowelizacji ustawy znalazł się pomysł zmiany definicji pracownika oraz objęcie nią osoby zatrudnione nie tylko na umowie na etat. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia ten pomysł.

- Zmiana definicji pracownika prowadziłaby do zatarcia i zrównania praw oraz obowiązków wynikających ze stosunku pracy z uprawnieniami z innych umów - zwraca uwagę Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Lewiatana w rozmowie z "Pulsem Binzesu".

Jego zdaniem zawarcie stosunku pracy wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami dla obu stron. Pracownik musi podporządkować się pracodawcy i wykonywać zadania, do których został zobligowany, w miejscu i czasie, który wskaże pracodawca.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

- Praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy nie może być świadczona na podstawie innych relacji zobowiązaniowych. Przepisy zapobiegają nieuzasadnionemu stosowaniu umów cywilnoprawnych - tłumaczy Robert Lisicki cytowany na łamach "Pulsu Biznesu".

Zmianę popiera z kolei Forum Związków Zawodowych. Zdaniem jego przedstawicieli nowe przepisy pozwoliłyby odciążyć z kosztów osoby, które obecnie nie są zatrudnione na umowę na czas nieokreślone.

"Dlaczego osoba, która zgodnie z obecnymi przepisami wykonuje określone dzieło nie mogłaby być pracownikiem wykonującym pracę w określonym interwale czasowym, potrzebnym do jego wytworzenia?" - pytają na łamach portalu prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Nikki
3 lata temu
Czy nikt nie jest w stanie pojąć, że ja CHCĘ umowę cywilnoprawną a nie umowę o pracę? Nie chcę pracować na etacie.
Maestro
3 lata temu
...tak, zmiany. Dodatkowo proponuję katać pracowników porzucających pracę i zostawiających Pracodawcę na lodzie, np. budowlanka dramat.
Wprost
3 lata temu
Kto w ogóle wymyślił umowy cywilno-prawne. Ile osób przez takie umowy jest poszkodowanych. Oczami pracownika na umowe o prace, pracownik na zlecenie z założenia nie wykonuje tych samych obowiązków pracy, ale też nie ma urlopu płatnego, 13 stej pensji, dodatku za pranie, wczasów pod gruszą i w większości zarabiają mniej przeliczając na godzine pracy. Według przepisów nie przysługuje im przerwa 15 minut. Takie umowy są jak lichwa, albo agencja pracy.
Jarek
3 lata temu
Przeciętny poseł jest nic znaczącym pionkiem! Znaczący jest Prezes znaczącego wrzoda społecznego.
Marek
3 lata temu
Równo to było w PRL teraz są robole i rodziny posłów Obajtków Szydłów i innych.