Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Elektrownia Jaworzno znów ma problemy. Pracuje z ubytkiem mocy

72
Podziel się:

Blok węglowy elektrowni Jaworzno, który jest najnowocześniejszą jednostką tego typu w Polsce, wznowił prace po tym, jak przez tydzień był całkowicie wyłączony z eksploatacji. Wciąż jednak nie wrócił do pełnej mocy. Działa obecnie z wykorzystaniem nieco ponad 25 proc. swoich możliwości. Spółka Tauron, do której należy elektrownia, tłumaczy, z czego to wynika.

Elektrownia Jaworzno znów ma problemy. Pracuje z ubytkiem mocy
Elektrownia Jaworzno należąca do spółki Tauron (Tauron)

Blok węglowy elektrowni Jaworzno, który przez cztery tygodnie był zamrożony, wznowił prace 2 września. W miniony piątek (9 września) po południu znów został wyłączony. W efekcie - jak informuje "Rzeczpospolita" - Polskie Sieci Elektroenergetyczne na wszelki wypadek skorzystały z pomocy operatorskiej i zarezerwowały 500 MW mocy w czeskim i słowackim systemie energetycznym.

Tauron przekazał, że 9 września przed godz. 19 blok został ponownie uruchomiony. Ale z poważnym ubytkiem mocy, sięgającym 236 z 910 MW - przekazał serwis biznesalert.pl. To zaledwie 25 proc. jego możliwości. Tak będzie do północy 11 września.

Spółka Tauron ubytek tłumaczy "warunkami eksploatacyjnymi". Wcześniejszy przestój, jak twierdzi wykonawca bloku, wynikał ze złej jakości wykorzystywanego węgla. W dodatku niezgodnego z wytycznymi kontraktowymi.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Ewela
rok temu
To że blok pracuje na 25 procent może oznaczać ze chwilowo nie potrzeba produkować na maksa . Żadna elektrownia nie działa na 100 non stop bo zapotrzebowanie na energię jest zmienne to nawet dziecko w szkole wie :)
nikt
rok temu
Żaden nowoczesny blok nie będzie działał poprawnie na śmieciowym paliwie. Zostanie zniszczony. Osiągana moc świadczy o jakości paliwa.
konsument
rok temu
Nie trawi zakontraktowanego węgla przez Moskwę i Sasina. Nie nadaje się również do kopciuchów - piach i kamienie odzysk po przesianiu to poniżej 20 procent. Super fachowcy to i super opał. Trzeba się znać i wiedzieć co się kupuje. Nie odpowiada klasie zamówionego paliwa to zwrot na koszt dostawcy. Normalna procedura zakupowa.
Erka
rok temu
Nachapali się kasy a ono i tak stoi będziemy niedługo jeździć do ruskich i w wiadrach przywozić prąd s firma zbogacila się bo pieniądze państwowe i nie ma winnego nikt za to nie odpowiada to rozbój w biały dzień , niech płacą miliardowe odszkodowania za źle wykonaną pracę
arge
rok temu
i pomyśleć że zaczęło się od janowa podlaskiego i pasmo sukcesów się tylko nasila ku zadowoleniu posiadaczy obszernych kieszeni
...
Następna strona