Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Evergrande na razie uniknął bankructwa. Gigant jest winien miliardy inwestorom

12
Podziel się:

Chiński deweloper Evergrande to obecnie najbardziej zadłużony deweloper na świecie. Spółka ma ponad 300 mld dolarów zobowiązań, z czego 19 mld stanowią międzynarodowe obligacje. Deweloper na razie zapłacił inwestorom ponad 148 mln dolarów - poinformował Reuters.

Evergrande na razie uniknął bankructwa. Gigant jest winien miliardy inwestorom
Kłopoty chińskich deweloperów mogą pogrążyć chińską gospodarkę (Photo credit should read Zhao Qirui / Costfoto/Barcroft Media via Getty Images) (GETTY, Barcroft Media)

Jak dotąd firma stojąca na skraju bankructwa nie naruszyła żadnego z terminów związanych z uregulowaniem swoich zagranicznych zobowiązań. Brak ich spłaty skutkowałby formalną niewypłacalnością dewelopera, zaostrzając zarazem kryzys związany ze skalą jego zadłużenia.

Przypomnijmy, że Evergrande ma wymagalne płatności do 28 grudnia na łączną kwotę ponad 255 mln dolarów. Spółka znajduje się pod presją wielu wierzycieli, zaś problemy z jej płynnością stawiają pod znakiem zapytania dokończenie wielu jej projektów mieszkaniowych.

Zobacz także: Rosja i Chiny organizują pierwszy wspólny patrol na Pacyfiku

Okazuje się, że kłopoty Evergrande to dopiero początek problemów chińskiego rynku deweloperskiego. Niedawno na giełdzie w Hongkongu zostały zawieszone także akcje chińskiej spółki deweloperskiej Kaisa Group oraz jej trzech spółek zależnych. Deweloper również nie płacił zobowiązań w terminie. To już drugi duży chiński deweloper po Evergrande, który ma poważne problemy.

Zdaniem ekspertów upadek Evergrande może wstrząsnąć nie tylko chińską gospodarką, ale może także spowodować zawirowania na globalnych rynkach.

Chińska gospodarka dostała zadyszki

Przypomnijmy, że Kaisa ma około 3,2 mld dolarów długu w zagranicznych obligacjach, przy czym termin zapadalności papierów o wartości 400 mln dolarów przypada na grudzień tego roku. Wiąże się to z tym, że aby uniknąć niewypłacalności, firma "będzie musiała sprzedać część swoich aktywów". Według gazety Securities Times, Kaisa zbiera fundusze i robi wszystko, co w jej mocy, aby rozwiązać obecne problemy".

Tymczasem FED, amerykański bank centralny ostrzegł, że problemy chińskiego sektora nieruchomości mogą stanowić globalne ryzyko. Chińscy regulatorzy starają się jednak uspokoić inwestorów i nabywców mieszkań, twierdząc, że sytuacja znajduje się pod kontrolą.

Niestety zdaniem ekspertów upadek deweloperskich spółek może uderzyć także w inne branże. Problemy sektora deweloperskiego w Chinach mogą m.in. przynieść załamanie także na rynku budowlanym i przecenę wielu surowców powiązanych z budownictwem. Z kolei przecena cen nieruchomości to także potencjalne zagrożenie dla chińskiego sektora bankowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Reuters
KOMENTARZE
(12)
PlanDemia
3 lata temu
Upadek, gigantyczna przecena wartosci mieszkań. Co za tym idzie przymus natychmiastowej spłaty kredytu. Cyk i dziesiątki milionów ludzi na świecie nie ma własnego M
Na Żoliborzu.
3 lata temu
Program tanie mieszkanie nie wypalił....tu potrzeba znawcy biznesowego...Chińczycy zdradzę wam gdzie go znaleźć....
sad
3 lata temu
no bo to tak pieniadze szybko,i ladnie bez pracy sie bierze zwlaszcza duze,jak i male,ale te pieniadze nie sa za darmo,wiec musi powstac cos,za nie,jak juz do reki wezmie te pieniadze,to ludziska oczekuja,jak by to ujac zobowiazania pisemnego za te pieniadze,a on niewiadomo co robi z ta kasa,wywiazac sie z umow jest trudno prawda tylko latwo pieniadze wziasc?
Monter
3 lata temu
A co słychać u naszego rodzimego dewelopera z Nowogrodzkiej??
za Chinami
3 lata temu
Ciąg dalszy hamberykańskiej nagonki na Chiny. A ile jest dłużne USA dla Chin? Ponadto, deweloperka to nie złoża naturalne, bo o to chodzi. Jednak mądre Chiny nie wpuszczą ludzi z pieniędzmi z USA do siebie. Mogą produkować, mogą sprzedawać, ale wydobywać bendą sami.