Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł poleca Symfonia

Firmom bez cyfryzacji coraz trudniej. Pandemia wypiera tradycyjne metody pracy w biurze

Podziel się:

Co trzecia polska firma w dobie lockdownu postawiła na cyfryzację i technologiczne rozwiązania. Nie wszystkie jednak przedsiębiorstwa dostosowały się do nowych reguł. Wiele nie zdążyło, nie miało środków, uznało, że nie jest to jeszcze konieczne. Tymczasem od cyfrowej rewolucji nie ma już odwrotu.

Firmom bez cyfryzacji coraz trudniej. Pandemia wypiera tradycyjne metody pracy w biurze
(Pixabay)
bEsyFHcl

Od kilku lat cyfrowa transformacja nabiera rozpędu, choć w Polsce nieco słabiej niż w innych krajach UE. Szczególnie jeśli chodzi o technologiczną transformację firm i instytucji. Na szczęście coraz częściej przedsiębiorstwa digitalizują dane, coraz chętniej korzystają z chmury obliczeniowej, analiz Big Data czy różnego rodzaju systemów.

Z drugiej strony, pandemia obnażyła niedostatki technologiczne i pokazała, że nieumiejętność szybkiego dostosowania się do nowych sytuacji powoduje zakłócenia w działalności firm. Praca zdalna stała się wyzwaniem, często nie do przeskoczenia dla „analogowych” przedsiębiorców. A sam lockdown pogłębił przepaść między zaawansowanymi i niezaawansowanymi cyfryzacyjnie firmami.

- Zmiany w biznesie, jakie nastąpiły w ostatnich kilkunastu miesiącach z powodu kolejnych blokad działalności gospodarczej, bardzo uwidoczniły potrzebę cyfryzacji. Wymiana dokumentów, obsługa pracowników, prowadzenie projektów, kontakt z klientem okazały się dla wielu firm z sektora MŚP bardzo dużym wyzwaniem w momencie, gdy fizyczny kontakt nie był możliwy – wyjaśnia Piotr Ciski, prezes Symfonii, która dostarcza firmom z sektora MŚP programy i aplikacje potrzebne do zarządzania różnymi obszarami działalności biznesowej.

bEsyFHcn

Podkreśla, że choć cześć przedsiębiorców zdecydowała się na szybki zakup systemów informatycznych, by zachować ciągłość swojej działalności, to jednak są też takie firmy, które wstrzymały inwestycje. Jedni czekali na rozwój wydarzeń, inni zaś woleli zabezpieczyć środki na kolejne okresy lockdownu. A to właśnie wygranymi kryzysu są Ci, którzy przeszli transformację cyfrową. Dzięki optymalizacji i automatyzacji procesów stali się nie tylko wydajniejsi od konkurencji, lecz także zabezpieczyli się na ewentualne kolejne zamknięcia gospodarki. Dzisiaj celem polskich przedsiębiorców powinna być nie doraźna oszczędność środków, a cyfryzacja, która może pomóc im funkcjonować w kolejnych latach.

Dlatego polski producent oprogramowania Symfonia uruchomił Pakiet Wsparcia dla Firm o wartości 2 mln złotych, by mniejsze przedsiębiorstwa mogły bezpiecznie zainwestować w cyfryzację a także wykorzystać szanse, jakie daje aktualny wzrost gospodarczy i jednocześnie nie martwić się o dodatkowe wydatki.

Łatwe wdrożenie i szybkie efekty

Dlaczego akurat sektor MŚP? To właśnie on traci najmocniej w zderzeniu z dużymi przedsiębiorstwami oraz zagranicznymi firmami tej samej wielkości, ale zdecydowanie lepiej scyfryzowanymi.

bEsyFHct

- Nie bez powodu w corocznych indeksach cyfryzacji biznesu (tzw. DESI), jakie przygotowuje Komisja Europejska, jesteśmy poza pierwszą dwudziestką, choć formalnie Polska to przecież szósta pod względem wielkości gospodarka Unii Europejskiej. A przecież moglibyśmy spokojnie być liderem przynajmniej w naszym regionie – przekonuje prezes.

Podkreśla, że obecnie informatyzacja firmy nie wymaga dużych inwestycji czy długoletnich planów wdrożenia. - W mniejszych biznesach już za kilkaset złotych można wyposażyć firmę w podstawowe systemy finansowo-księgowe, które łatwo wdrożyć i w krótkim czasie zobaczyć efekty takich zmian - zaznacza.

Projekt dla firm oferowany przez Symfonię obejmuje oprogramowanie w obszarach – finanse i księgowość, elektroniczny obieg dokumentów, kadry i płace oraz zarządzanie sprzedażą i magazynem. Jest dostępny dla przedsiębiorstw ze wszystkich województw.

Realizacja tego projektu wspierana jest przez sieć ponad 200 partnerów technologicznych i biznesowych firmy Symfonia na terenie całego kraju. Co ważne – mogą z niego korzystać nie tylko firmy znajdujące się w największych miastach Polski, ale także z małych miast i wsi.

bEsyFHcu

- Widzimy, że firmy działające poza największymi miastami, które wcześniej dość ostrożnie podejmowały decyzje o inwestycjach w informatyzację, zostały zmuszone do gruntownego przeanalizowania swojej działalności - mówi Agnieszka Kozak, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy w firmie ZORIUS.PL, która jest partnerem Symfonii m.in. na Śląsku i w Małopolsce.

Przekonuje, że dzięki pakietowi małe firmy będą mogły w bezpiecznych warunkach zdecydować się na stopniowe unowocześnienie swojej działalności. I nie będą zmuszone wybierać między zabezpieczeniem się na przyszłość a wejściem na tory transformacji cyfrowej.

Być i mieć – czyli cyfrowa szansa

Zanim przedsiębiorca zakupi pakiet, eksperci firmy Symfonii doradzą, jak zautomatyzować i zoptymalizować kluczowe dla firmy działy. Podpowiedzą jakie narzędzia w danym przedsiębiorstwie sprawdzą się najlepiej, dostosują je do potrzeb i przedstawią preferencyjne warunki użytkowania programów.

bEsyFHcv

Firmy mogą liczyć na kilka rodzajów wsparcia w cyfryzacji działalności biznesowej. Podstawową formą pomocy jest Bon Cyfryzacyjny uprawniający do nawet 55% obniżki przy zakupie oprogramowania.

Co to takiego? To możliwość zakupu oprogramowania biznesowego w formie subskrypcji – coraz powszechniejszego mechanizmu płatności za produkty i usługi. Dzięki temu za niewielką comiesięczna kwotę użytkownik ma dostęp do programów, które są mu niezbędne do pracy.

Uzupełnieniem wspomnianego bonu jest Bon Instalacyjny. To środki, które pokrywają koszty związane z prawidłową instalacją oprogramowania i jego konfiguracją.

Dodatkowo beneficjenci programu mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu dodatkowego zewnętrznego finansowania, m.in. w formie leasingu.

bEsyFHcw

Co jeszcze zyskują firmy? Przede wszystkim możliwość uruchomienia inwestycji bez lokowania środków bieżących. To po pierwsze. Po drugie – koszty rozłożone są w czasie, po trzecie – inwestycja nie będzie zagrażać płynności finansowej firmy.

Poza tym, jak zapewnia Symfonia – wsparcie finansowe można uzyskać już w 24 godziny.

Kluczową korzyścią Pakietu Wsparcia dla Firm są nie tylko preferencyjne warunki inwestycji, ale także bezpieczeństwo finansowe. W zależności od wybranej formy wsparcia przedsiębiorcy mogą skorzystać z odroczenia płatności nawet do 9 miesięcy, a w przypadku trudnej sytuacji finansowej w ogóle zrezygnować z zakupionej subskrypcji.

Pakiet jest dostępny od 21 czerwca aż do wyczerpania puli 2 mln zł przeznaczonych na inwestycje cyfrowe i oprogramowanie biznesowe.

bEsyFHcO
Artykuł poleca Symfonia
Źródło:
Materiał Partnera