Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Firmy zapłacą "podatek wojenny". Zasilą specjalny fundusz

91
Podziel się:

Nawet 10 mld zł rekompensat mogą otrzymać w tym roku firmy gazowe za obniżone stawki - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jednak w 2023 r. dorzucą się do "dywidendy wojennej", co wynika z projektu ustawy o osłonach dla odbiorców gazu.

Firmy zapłacą "podatek wojenny". Zasilą specjalny fundusz
Firmy gazowe dorzucą się do "dywidendy wojennej" (Adobe Stock, Photographer: Chepko Danil Chepko@yandex.ru)

W 2023 r. firmy, które wydobywają gaz, mają współfinansować specjalny mechanizm łagodzący skutki drożyzny. Chodzi o Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Największą firmą gazową w Polsce jest Orlen.

"To, ile zapłacą, będzie zależało od marży: różnicy między stosunkowo niskimi kosztami wydobycia a wysokimi cenami na rynku" - czytamy w "DGP".

Gazeta dodaje, że jest to rodzaj "dywidendy wojennej". W podobny sposób wygląda sytuacja w Austrii, Norwegii i wkrótce w Niemczech. Zakłada się jednak, że jeśli firmy stracą z powodu sprzedawania gazu po niższej ustawowej cenie, to również mogą liczyć na rekompensaty.

Miliardy złotych w Funduszu

Według wyliczeń dziennika "w skrajnym scenariuszu do funduszu zajmującego się rozliczeniami na rynku gazu Orlen dorzuci ok. 15 mld zł, a otrzyma z niego 21 mld zł. Przy czym kwota potencjalnych wpłat zależeć będzie od nieopublikowanego jeszcze rozporządzenia i może znacznie przekroczyć 20 mld zł."

Podkreśla się, że wysokość wypłat będzie uzależniona m.in. od cen gazu na rynku oraz wysokości taryf dla odbiorców wrażliwych ustalonej przez prezesa URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
888
2 miesiące temu
juz niedlugo bedzie wojna ale w polsce z ukraincami
Wwww
2 miesiące temu
Jaki podatek wojenny? Czy Polska jest w stanie wojny? Szykuje się do wojny kupując sprzęt ofensywny a nie obronny.
hi hi
2 miesiące temu
Podatek wojenny . Najwięcej odda orlen ... na walkę z opozycją .
Nie wszyscy
2 miesiące temu
potrafią liczyć. Otóż zysk Orlenu z 2021 r. w kwocie 20 mld zł to 600 zł naz każdego Polaka w wieku od 0 do 110 lat, bądź 1 000 zł rocznie z każdego Polaka w wieku od 18 do 65 lat. Tak nad sqsyny okładają. To nie tylko Obajtek. To pies, który szczeka. Ale smycz trzyma kto inny.
as.da
2 miesiące temu
Wszystko to pic. Ceny z kosmosu po to,aby potem napisac ile zapłacili podatku.
...
Następna strona