Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oze
16.06.2020 18:44

Fotowoltaika w Polsce coraz popularniejsza. Bardzo duży wzrost liczby małych instalacji

Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych zajmujemy piąte miejsce w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii.

Jak czytamy w opublikowanym we wtorek raporcie IEO, łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła w naszym kraju prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW.

Polska w 2019 roku osiągnęła przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 GW i uplasowała się w pierwszej piątce w Unii Europejskiej. Nowe moce w fotowoltaice zainstalowane w Polsce stanowiły 5,5 proc. przyrostu mocy w UE.

Według prognoz Polska w tym roku utrzyma tempo wzrostu mocy zainstalowanej i utrzyma się na 5. miejscu w Unii Europejskiej. IEO ocenia, że na koniec 2020 roku w Polsce będzie już możliwe wyprodukowanie 2,5 GW mocy z fotowoltaiki.

Obejrzyj też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

Prognozy IEO wskazują też, że obroty na tym rynku wzrosną w tym roku stosunku do poprzedniego nawet o 25 proc. i przekroczą 5 mld zł.

W 2019 roku najwięcej nowych mocy zainstalowano 640 MW w mikroinstalacjach, stanowiły ponad 70 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. To oznacza prawie trzykrotny wzrost rok do roku. Już w pierwszym kwartale 2020 przyłączono do sieci około 300 MW mikroinstalacji.

Szybko przyspiesza rozwój farm fotowoltaicznych. We wszystkich dotychczas przeprowadzonych aukcjach wygrały projekty o łącznej mocy prawie 1700 MW. W tegorocznej aukcji wolumen dla fotowoltaiki jest przewidziany na ci najmniej 1500 MW.

Dotychczas do eksploatacji zostało oddane około 370 MW w farmach fotowoltaicznych. Oznacza to, że w latach 2021 i 2022 nastąpi boom inwestycyjny w tym sektorze, kiedy to projekty z trzech aukcji będą oddawane do eksploatacji.

Z analiz IEO wynika, że firmy nadal planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności wywołanych pandemią. Najczęściej wskazywanym kierunkiem rozwoju było dalsze zwiększenie zatrudnienia - po tym jak na koniec 2019 roku zatrudnienie w branży sięgnęło 6 tys. etatów, aż 90 proc. firm ponownie wyraziło chęć zwiększenia liczby miejsc pracy. 85 proc. ankietowanych planuje dalsze zwiększenie zdolności wykonawczych.

IEO zwraca też uwagę, że Polska ma znaczący potencjał przemysłowy w zakresie wytwarzania urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki.

- Globalna pandemia uwidoczniła negatywne skutki ulokowania większości produkcji przemysłowej poza obszarem UE. Szybki wzrost mocy w krajowym systemie energetycznym zwiększa zapotrzebowanie rynku na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych i powoduje zmniejszanie zależności od dostaw nowych technologii i komponentów z zagranicy - komentuje Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

- Konsorcjum firm produkcyjnych z branży PV, pod nazwą Przemysłowy Panel PV, ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom wejść w niszę europejskiego rynku fotowoltaiki i zająć znaczącą pozycję w łańcuchu dostaw, do tej pory zdominowanych przez dostawców azjatyckich. Wraz z polityką Zielonego Ładu, na rzecz odbudowy rynku PV w UE, rodzi się realna szansa na odbudowę krajowej produkcji komponentów wykorzystywanych przez branżę OZE - dodaje Zyska.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oze, fotowoltaika, energetyka, zielona energia, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2020

PrawdaA który rząd na ten pomysł wpadł i dał dotacje ? Na pewno nie PO , bo oni piniendzy ni mieli.

16-06-2020

StefanA czemu Tauron nie instaluje paneli na swój koszt żeby sprzedawać prąd który pozyskiwali by za darmo?.

16-06-2020

ciekawejaki będzie koszt utylizacji tego badziewia.

Rozwiń komentarze (18)