Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fotowoltaika w Polsce coraz popularniejsza. Bardzo duży wzrost liczby małych instalacji

32
Podziel się:

Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych zajmujemy piąte miejsce w Europie.

Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii.
Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii. (FORUM)
bEsiKmOJ

Jak czytamy w opublikowanym we wtorek raporcie IEO, łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła w naszym kraju prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW.

Polska w 2019 roku osiągnęła przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 GW i uplasowała się w pierwszej piątce w Unii Europejskiej. Nowe moce w fotowoltaice zainstalowane w Polsce stanowiły 5,5 proc. przyrostu mocy w UE.

Według prognoz Polska w tym roku utrzyma tempo wzrostu mocy zainstalowanej i utrzyma się na 5. miejscu w Unii Europejskiej. IEO ocenia, że na koniec 2020 roku w Polsce będzie już możliwe wyprodukowanie 2,5 GW mocy z fotowoltaiki.

bEsiKmOL
Zobacz także: Obejrzyj też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

Prognozy IEO wskazują też, że obroty na tym rynku wzrosną w tym roku stosunku do poprzedniego nawet o 25 proc. i przekroczą 5 mld zł.

W 2019 roku najwięcej nowych mocy zainstalowano 640 MW w mikroinstalacjach, stanowiły ponad 70 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. To oznacza prawie trzykrotny wzrost rok do roku. Już w pierwszym kwartale 2020 przyłączono do sieci około 300 MW mikroinstalacji.

bEsiKmOR

Szybko przyspiesza rozwój farm fotowoltaicznych. We wszystkich dotychczas przeprowadzonych aukcjach wygrały projekty o łącznej mocy prawie 1700 MW. W tegorocznej aukcji wolumen dla fotowoltaiki jest przewidziany na ci najmniej 1500 MW.

Dotychczas do eksploatacji zostało oddane około 370 MW w farmach fotowoltaicznych. Oznacza to, że w latach 2021 i 2022 nastąpi boom inwestycyjny w tym sektorze, kiedy to projekty z trzech aukcji będą oddawane do eksploatacji.

Z analiz IEO wynika, że firmy nadal planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności wywołanych pandemią. Najczęściej wskazywanym kierunkiem rozwoju było dalsze zwiększenie zatrudnienia - po tym jak na koniec 2019 roku zatrudnienie w branży sięgnęło 6 tys. etatów, aż 90 proc. firm ponownie wyraziło chęć zwiększenia liczby miejsc pracy. 85 proc. ankietowanych planuje dalsze zwiększenie zdolności wykonawczych.

bEsiKmOS

IEO zwraca też uwagę, że Polska ma znaczący potencjał przemysłowy w zakresie wytwarzania urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki.

- Globalna pandemia uwidoczniła negatywne skutki ulokowania większości produkcji przemysłowej poza obszarem UE. Szybki wzrost mocy w krajowym systemie energetycznym zwiększa zapotrzebowanie rynku na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych i powoduje zmniejszanie zależności od dostaw nowych technologii i komponentów z zagranicy - komentuje Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

- Konsorcjum firm produkcyjnych z branży PV, pod nazwą Przemysłowy Panel PV, ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom wejść w niszę europejskiego rynku fotowoltaiki i zająć znaczącą pozycję w łańcuchu dostaw, do tej pory zdominowanych przez dostawców azjatyckich. Wraz z polityką Zielonego Ładu, na rzecz odbudowy rynku PV w UE, rodzi się realna szansa na odbudowę krajowej produkcji komponentów wykorzystywanych przez branżę OZE - dodaje Zyska.

bEsiKmOT

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsiKmPm
oze
energetyka
KOMENTARZE
(32)
demost
7 miesięcy temu
Proszę tutaj - ekofachowcy.pl Korzystasz z porównywarki, wprowadzasz podstawowe dane i wszystko masz ogarnięte. Ale tutaj nie chodzi o wybór opcji w najniższej cenie, tylko rozwiązania o jak najlepszych parametrach. Czyli masz jakiś tam budżet i szukasz rozwiązania sprawdzonej marki, koniecznie z jak najdłuższą gwarancją. I wtedy możesz liczyć na realny zwrot z inwestycji.
Dawid
8 miesięcy temu
W tym roku i ja zdecydowałem się na instalację paneli fotowoltaicznych i jestem zadowolony. Jestem pewny że to dobra inwestycja, a całość ogarniała firma którą polecili mi znajomi - Hymon. Wszystko zamontowane zgodnie z terminem na który się umawialiśmy, nie było problemów z papierologią.
Dawid
9 miesięcy temu
Postawiłem w końcu na panele bo mi żona suszyła głowę o to non stop. Stwierdziłem że jak już brać to najlepsze. Padło na firmę Hymon Energy bo ich oferta jak dla mnie była najlepsza. Szybki montaż, profesjonalna ekipa. Polecam.
bEsiKmPn
Majek
10 miesięcy temu
Fotowoltaika to przyszłość. Cieszę się że wspólnie z żoną zdecydowaliśmy się na panele od firmy Hymon Energy. Dobry kontakt, cenowo też ok. Myślę że to jedna z najlepszych firm w tej branży.
Oliwka
12 miesięcy temu
Witam, potrzebuję sprawdzonej firmy, która założyłaby u mnie PV. Czy ktoś mógłby polecić SPRAWDZONĄ firmę? To duża inwestycja więc chcę podjąć dobrą decyzję. Mieszkam w Poznaniu.
...
Następna strona